Ile trwa aktywacja konta bankowego?

4.75 /5
(Ocen: 8)

Konto w banku można założyć na wiele sposobów. Minęły już czasy, gdy w tym celu konieczna była wizyta w oddziale. Instytucje finansowe starają się jak najbardziej uprościć wszystkie procedury, co ma skutkować zwiększeniem dostępności produktów dla szerszej grupy odbiorców. Obecnie założyć konto możemy w placówce banku, przez aplikację mobilną, poprzez kontakt z infolinią oraz przez internet. Jak widać, spektrum możliwości jest spore. Dogodne rozwiązanie znajdzie zarówno tradycjonalista, jak i miłośnik nowoczesnych technologii.

Weryfikacja danych do konta bankowego

Złożenie wniosku o otwarcie konta bankowego poprzez internet wymaga późniejszej weryfikacji danych zainteresowanego. Najczęściej dostępnymi opcjami są: przelew niskiej kwoty z konta prowadzonego w innym banku, podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera (z równoczesną weryfikacją wprowadzonych danych) oraz wideoczat.

Przelew weryfikacyjny podczas zakładania konta bankowego

Dokończenie procedury zakładania konta bankowego poprzez internet, w zależności od preferencji klienta, może wymagać dokonania przelewu weryfikacyjnego. Opiewa on na niskie sumy, przy czym kwota ta jest później zwracana na nowy rachunek. Po zaksięgowaniu przelewu konto jest aktywowane, a jego właściciel może zalogować się na swój nowy rachunek poprzez stronę internetową. Należy pamiętać, iż system bankowy zawsze weryfikuje dane podane we wniosku, z tymi z rachunku powiązanego, dlatego muszą być one identyczne.

Wizyta kuriera

Kolejną opcją, która jest dość często stosowana, to podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera. Przed wizytą pracownik dzwoni do klienta w celu ustalenia dogodnego terminu i godziny wizyty. Kurier weryfikuje tożsamość klienta w czasie spotkania, porównując wskazane dane z informacjami zawartymi w dowodzie tożsamości oraz wskazanymi w formularzu. Po podpisaniu dokumentu otrzymamy jej jeden egzemplarz, drugi natomiast zostanie przekazany do banku. Wraz z umową powinniśmy dostać wszystkie niezbędne informacje dotyczące sposobu aktywacji konta. Postępując zgodnie ze wskazówkami, będziemy mogli korzystać z rachunku. Aktywacja konta bankowego następuje po podpisaniu umowy. Czasami jest ono aktywne w ciągu doby lub dwóch od dostarczenia umowy do banku. Okres od złożenia formularza przez internet do aktywacji konta może potrwać nawet tydzień, w zależności od tego, jak szybko zjawi się kurier.

Aktywacja konta bankowego przez wideoczat

Założenie i aktywacja konta przez wideoczat jest nowoczesnym rozwiązaniem, które oferuje jedynie część banków. Podczas rozmowy z konsultantem należy okazać dowód osobisty. Pracownik instytucji finansowej musi także widzieć naszą twarz, aby móc ją porównać ze zdjęciem umieszczonym w dowodzie osobistym lub paszporcie. Niezbędna będzie tutaj działająca kamerka internetowa oraz mikrofon do prowadzenia rozmowy. Takie rozwiązanie wymaga zatem odpowiedniego przygotowania. Sam proces od założenia do aktywacji konta zajmuje tutaj z reguły kilka minut.

Aktywacja konta bankowego przez infolinię

Często stosowanym rozwiązaniem jest także zakładanie konta poprzez infolinię banku. Aby skorzystać z tego kanału, należy przygotować aktualny dowód tożsamości. Po rozmowie z konsultantem będziemy musieli podpisać umowę w placówce lub podczas wizyty kuriera. Okres aktywacji konta bankowego może być tutaj różny, w zależności od momentu podpisania umowy.

Nowoczesne rozwiązania – aplikacja mobilna

Niektóre banki oferują założenie konta poprzez aplikację mobilną. Takie rozwiązanie przyjazne jest szczególnie dla osób, które korzystały już z produktów danej instytucji finansowej. Formalności dla nich są uproszczone do niezbędnego minimum. Ogromną zaletą zakładania konta przez aplikację, jest możliwość skorzystania z opcji w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Aktywacja konta zajmuje zaledwie parę chwil.

Aktywacja konta bankowego – kiedy będzie najszybsza?

Jak widać ze względu na sposób zakładania konta, proces jego aktywacji może potrwać od kilku chwil do nawet kilku dni. Dlatego wybierając ścieżkę dostępu, powinniśmy zastanowić się, jak szybko będzie nam potrzebny nowy rachunek bankowy. Nowoczesne kanały dostępu umożliwiają korzystanie z konta osobistego nawet w kilka chwil od wypełnienia wniosku.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments