Indywidualne Konta Mieszkaniowe – następca Mieszkania dla Młodych?

0 /5
(Ocen: 0)

Coraz więcej wiemy o nowym rządowym programie Mieszkanie Plus. Tak jak Rodzina na Swoim została zastąpiona Mieszkanie dla Młodych, tak teraz MdM powoli odchodzi do przeszłości na rzecz Mieszkania Plus i Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.

Zamiast kredytu – książeczka mieszkaniowa

Założenia Rodziny na Swoim i Mieszkania dla Młodych były jasne: wesprzeć w spłacie kredytu hipotecznego młodych ludzi, którzy kupują pierwsze mieszkanie, a ponieważ ich nie stać – biorą na to kredyt mieszkaniowy. Oba programy miały pewne ograniczenia wiekowe, natomiast nie było kryteriów dochodowych. Nie da się ukryć jednak, że osoby bez zdolności kredytowej na pomoc nie mogły liczyć. Jak to będzie w przypadku Indywidualnych Kont Mieszkaniowych (IKM)?

Na razie brakuje konkretów – rząd pracuje nad ustawą, a jej pierwszy zarys poznamy w czerwcu 2017. Wiadomo, że zakres pomocy ma być dość szeroki, choć rząd już mówi o progach dochodowych. Pierwszeństwo mają mieć rodziny z dziećmi i to do nich ma głównie trafić wsparcie.

IKM będzie można założyć w banku lub SKOK-u. Pierwotnie powstać miały specjalne kasy oszczędnościowo-mieszkaniowe, jednak szybko wycofano się z tego pomysłu na rzecz komercyjnych rozwiązań. Premie od rządu otrzymywać mają osoby, które będą regularnie dokonywać wpłat na takie konto. Prawdopodobnie nie będzie minimalnej kwoty, od której można zacząć oszczędzać. Wpłaty na IKM dokonywać trzeba będzie przez minimum 5 lat.

Czy pomoc w IKM będzie na poziomie dopłat MdM?

Jeśli chodzi o wysokość wsparcia w IKM, trudno na razie określić, jak będzie ono wyglądać, jednak eksperci szacują, że dopłaty nie będą tak duże, jak ma to miejsce w przypadku MdM. IKM mają mieć szersze grono odbiorców, skorzystać z niego mają nie tylko osoby kupujące nieruchomość, ale także planujące budowę, zakup udziału w spółdzielni lub TBS-sie. Środki z IKM będzie więc można przeznaczyć na wkład własny do kredytu lub wydać na materiały budowlane. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób rząd planuje kontrolować wydawanie pieniędzy zaoszczędzonych na IKM i w jakim czasie od zamknięcia konta oszczędnościowego będzie trzeba się rozliczyć.

Największą zaletą IKM na pewno jest to, że oszczędności składowane na nich, będą wolne od tzw. podatku Belki. Oznacza to, że nie będzie trzeba płacić podatku od odsetek w wysokości 19%. Więcej przeczytasz tu: Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Czas pokarze, jak po MdM 2018 zaprezentuje się nowe rozwiązanie.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
system
system
24 maja 2017 11:09

ja bym to nazwał nagrodą dla wytrwałych 🙂

qevin
qevin
8 maja 2017 10:46

to będzie tylko zachęta, a nie wymierna korzyść, taka, do jakiej się przyzwyczailiśmy właśnie w MdM

neepy
neepy
29 czerwca 2017 11:22
Odpowiedz do:  qevin

to się jeszcze okaże. na razie nic dokładnie nie wiadomo. zobaczymy

Hubert
Hubert
26 lutego 2017 13:38

Skoro IKM-y mają być kierowane do wszystkich chcących oszczędzać bez prawie żadnych ograniczeń, a na pewno bez limitu dochodów, to szczerze wątpię w to, że nawet z odpuszczeniem podatku Belki zyski oszczędzajacych będą większe niż dopłata MdM. Jeśli ktoś przymierza się do mieszkania, podpowiadałbym załapanie się na doplatę na 2018, niż czekanie, aż cokolwiek powiedzą o konkretnych premiach IKM. Ma to być zresztą dopiero w czerwcu tego roku…trochę późno, biorąc pod uwagę, że pierwsze zapowiedzi były już we wrześniu, jeśli się nie mylę…

wentyl
wentyl
16 lutego 2017 17:18

ale to chyba nie będą tak duże środki, ale zawsze coś…

forma
forma
12 lutego 2017 23:38

niech zostanie w podobnej formie!