Indywidualne Konta Mieszkaniowe zastąpią MdM

5 /5
(Ocen: 1)

Niedługo zacznie się ostatni nabór na MdM, wiadomo już, że ten program nie będzie kontynuowany. Jego miejsce mają zastąpić Indywidualne Konta Mieszkaniowe – depozyty, które mają być premiowane dopłatami od rządu.

Na razie nie ma jeszcze ustawy, regulującej dokładnie kwestię IKM. Co jakiś czas pojawiają się kolejne zapowiedzi na ten temat. Jeżeli marzysz o własnym mieszkaniu lub generalnym remoncie to IKM może być opcją godną uwagi. Na specjalnych kontach będzie można oszczędzać również na wkład własny przy kredycie hipotecznym.

Program ma być ogólnodostępny, choć dopłaty dostępne będą dla osób, które nie posiadają jeszcze własnej nieruchomości. To także dobra opcja dla banków – regularnie oszczędzający klienci będą posiadali odpowiednie środki, pozwalające uniknąć problemów ze spłatą zobowiązania. Bardzo możliwe, że osoby, które założą IKM w konkretnym banku będą mogły liczyć na preferencyjne warunki kredytu.

IKM – co to takiego?

Indywidualne Konta Mieszkaniowe to specjalne konta, na których każdy zainteresowany będzie mógł oszczędzać na cele mieszkaniowe. Zgodnie z zapowiedziami ich obsługą zajmą się banki i SKOK-i. By móc skorzystać ze środków odkładanych na koncie – trzeba będzie wpłacać składkę przez minimum 5 lat. Wysokość składek ma być jednak dowolna.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe – dlaczego warto?

Osoby spełniające kryteria ustawy, w zamian za oszczędzanie na IKM, dostaną premię od państwa. Na razie nie wiadomo, jakiej wysokości będą to profity. Początkowo pojawiały się informacje na temat 5% w skali roku, ale dla środków do 8 tysięcy złotych. Tę kwestię dokładnie wyjaśni ustawa, nad którą prace nadal trwają.

Pojawiła się także informacja o zróżnicowania dopłat w zależności od liczby wychowywanych dzieci. Oprócz tego oszczędności do pewnej kwoty mają zostać zwolnione z 19% podatku od zysków kapitałowych. Konta mają być także dodatkowo oprocentowane przez banki, tak jak zwykłe konta oszczędnościowe i w ten sposób zwiększać zysk beneficjenta programu.

Na co będzie można przeznaczyć środki zgromadzone w ramach IKM?

Środki zgromadzone na IKM będzie można przeznaczyć na różne cele związane z poprawą sytuacji mieszkaniowej. Mają one również umożliwić przeprowadzenie rozbudowy i nadbudowy nieruchomości. Na chwilę obecną trwają prace nad zakresem możliwości i wysokością premii. W uchwale o Narodowym Programie Mieszkaniowym zostały wstępnie wskazane następujące opcje:

1. uzyskanie własności domu jednorodzinnego lub mieszkania, w tym:

– nabycie działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego,

– budowa domu jednorodzinnego,

– zakup mieszkania lub domu, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym,

– kupno spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,

– wkład własny, gdy oszczędzający będzie chciał kupić nieruchomość na kredyt,

2. poprawa standardów mieszkaniowych (rozbudowa, nadbudowa, przebudowa domu jednorodzinnego lub mieszkania, remont, modernizacja i wykończenie lokali),

3. uzyskanie samodzielnego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (partycypacja, wkład mieszkaniowy).

Jak długo będzie trzeba oszczędzać na IKM?

Zgodnie z zapowiedziami minimalny okres oszczędzania ma wynosić 5 lat, jednak w uzasadnionych przypadkach może być skrócony (do nawet 12 miesięcy). Liczy się go od chwili dokonania pierwszej wpłaty na konto. Gdy zdecydujemy się na wcześniejszą wypłatę środków lub zgromadzone pieniądze przeznaczymy na cel niezwiązany z zakładanym, będziemy musieli oddać dopłatę oraz uiścić zaległy podatek.

IKM będzie można założyć tylko raz, przy czym wypłata całości salda nie będzie powodowała automatycznego rozwiązania umowy. Jeżeli opłaty za prowadzenie konta wzrosną w danym banku, można będzie je przenieść do innej instytucji finansowej. Jest to także możliwe po 12 miesiącach od pierwszej wpłaty lub ostatniego przeniesienia.

IKM – szansa dla osób marzących o własnym „M”

Rząd chciał, aby ustawa o IKM weszła w życie z początkiem roku 2018. Pierwsze premie mają zostać wypłacone już w 2019 roku. Plan wydaje się bardzo kuszący. Ciekawe, czy IKM powtórzą sukces swojego poprzednika, jakim jest MdM? Patrząc na profity płynące z oszczędzania, taka perspektywa może okazać się korzystna dla wielu osób. Zwłaszcza, jeżeli posłuchać zapowiedzi, co do wysokości oprocentowania.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe a kredyty hipoteczne

IKM mogą stać się także kartą przetargową podczas procesu uzyskiwania kredytu hipotecznego w banku. Klient systematycznie oszczędzający jest bardziej wiarygodny dla kredytodawcy, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko braku spłaty. To kolejny argument, który przemawia za oszczędzaniem w ten sposób. Minusem programu na pewno jest czas – nie jest to rozwiązanie dla osób, które planują kupno nieruchomości na “już”.

Uzbierane środki będzie można przeznaczyć na wkład własny. Dzięki oprocentowaniu i premiom naliczanym każdego roku jego odłożenie staje się bardziej realne. Czy pomysł IKM przyjmie się w naszym kraju? Czas pokaże. Na chwilę obecną czekamy na ustawę, która dokładnie określi warunki oszczędzania i wysokość profitów płynących z oszczędzania.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments