ING Bank Śląski kredyt hipoteczny 2022 – opinie i recenzja

Przed pandemią kredyt hipoteczny w ING okupował podium najlepszych ofert. Dziś ING Bank Śląski nie jest już tak chętny do udzielania zobowiązań, ale nadal posiada w zanadrzu silne atuty. ING to idealny kredyt na dom lub dla osób, którym zależy na środowisku (mam tu na myśli np. EKO kredyt hipoteczny od ING). Kredyt mieszkaniowy w ING sprawdzi się też dla finansowania zakupu nieruchomości od dewelopera. A to nie koniec powodów dla których warto poznać kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim w 2022 roku!

Kredyt hipoteczny w ING – aktualna oferta i warunki

ING Bank Śląski ma bogatą ofertę kredytów hipotecznych, którą uzupełniają w dodatku liczne promocje i ich warianty. Mamy do wyboru nie tylko kredyt mieszkaniowy z oprocentowaniem zmiennym, ale i stałym. Dodajmy do tego ofertę standardową w dwóch wariantach i oferty promocyjne oraz EKO kredyt hipoteczny. Jest tego wiele, ale dzięki temu łatwo dopasować kredyt hipoteczny w ING do swoich potrzeb.

ING kredyt hipoteczny w 2022 roku
Wkład własny od 20%
Okres kredytowania do 35 lat
Maksymalny wiek kredytobiorcy do 75 lat
Prowizja 0%, 1,25%, 1,90% (w zależności od wariantu)
Marża od 1,89% do 2,50%
Ubezpieczenie pomostowe marża +0,05 pp. do czasu wpisu hipoteki
Wcześniejsza spłata 0%

Wybór wariantu kredytu hipotecznego w ING wpływa na wysokość marży oraz prowizji. Na przykład kredyt hipoteczny z najniższym oprocentowaniem w ING to wariant promocyjny “Lekka Rata” (RRSO 4,98%) lub EKOkredyt hipoteczny (RRSO 4,71%). Najwyższe oprocentowanie jest przy ofercie standardowej (RRSO 5,38%).

ING kredyt hipoteczny – jak obniżyć koszty?

Przy obecnych warunkach, ING dopuszcza możliwość obniżenia prowizji lub marży ze względu na skorzystanie z oferty promocyjnej lub wybranie jednego z dwóch wariantów “łatwy start” lub “lekka rata”. Istnieje też możliwość wybrania EKOkredytu hipotecznego.

Oto, co trzeba zrobić, aby spełnić warunki promocyjne:

 • posiadać konto z regularnymi wpływami w wysokości min. 2000 zł miesięcznie,
 • wnioskować o kredyt hipoteczny od kwoty 100 000 zł,
 • wszyscy kredytobiorcy posiadają i mają dostęp do systemu bankowości internetowej ING,
 • przynajmniej jeden kredytobiorca musi zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie z oferty banku.

W przypadku oferty standardowej, do wyboru są dwa warianty. Wystarczy spełnić jeden warunek – zasilać konto w ING min. kwotą 2000 zł miesięcznie.

Warunek zasilania konta i posiadania ubezpieczenia obowiązuje przez pierwsze 3 lata kredytowania. Za każdy niedopełniony warunek w tym czasie, bank może podnieść marże o 0,4 pp. do końca trwania umowy.

EKO kredyt hipoteczny w ING

Kredyt hipoteczny na budynek ekologiczny lub pasywny w ING jest dostępny do 9 stycznia 2022 roku. Warunki jakie trzeba spełnić są takie same jak przy ofercie promocyjnej – oprócz jednego dodatkowe. Chodzi tu o regularne zasilanie konta, wykupienie ubezpieczenia na życie i dostęp do systemu bankowości internetowej. Tym dodatkowym warunkiem jest natomiast spełnienie normy energooszczędności budynku nie przekraczającej współczynnika EP powyżej 40 kWh/m2/rok.

EKO kredyt hipoteczny od ING jest dostępny z oprocentowaniem zmiennym i stałym:

 • oprocentowanie zmienne to marża 1,95% i prowizja 0% (RRSO wynosi 4,71%),
 • oprocentowanie stałe (przez 5 lat) to prowizja 0% (aktualne RRSO wynosi 5,65%).

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w ING Banku Śląskim

Nie da się ukryć, że ryzyko zmiany oprocentowania kredytu rośnie, wraz z rosnącą inflacją. Dlatego oferta kredytu hipotecznego z okresowo stałą stopą procentową od ING wygląda dziś bardzo interesująco:

ING Bank Śląski kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w 2022 roku
okres obowiązywania stałej stopy 5 lat
co po 5 latach? możliwość przedłużenia oferty ze stałym oprocentowaniem lub przejście na zmienną stopę procentową
Ile wynosi oprocentowanie stałe? od 5,15% do 5,76%
Prowizja 0% lub 1,90%
Opłata za wcześniejszą spłatę? bez opłaty

W porównaniu do innych ofert, kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem od ING nie odbiega od konkurencji. W najlepszym wariancie (z najniższym oprocentowaniem) jest nawet w top3 ofert stałoprocentowych (obok okferty Santandera i mBanku).

Kredyt hipoteczny w ING – kalkulator i symulacja

Spójrzmy jakie koszty generuje kredyt hipoteczny w ING przy następujących założeniach. Kwota kredytu wynosi 350 000 zł, oprocentowanie nominalne to 4,70% (2,10% + WIBOR6M), prowizja 1,9% oraz raty równe z 30 letnim okresem spłaty.

kredyt hipoteczny ING 2022

Powyższa symulacja nie bierze pod uwagę innych kosztów okołokredytowych. Dla wariantu standardowego z “lekką ratą” w ING RRSO wynosi 4,98%

ING kredyt hipoteczny – ile wkładu własnego w 2022 roku?

W pierwszej reakcji na pandemię koronawirusa ING Bank Śląski podniósł na chwilę wymagany wkład własny do 30% wartości nieruchomości. Jednak już we wrześniu 2020 roku wrócił do min. 20% wkładu własnego i od tego czasu nie było już więcej zmian.

ING Bank Śląski jako wkład własny w 2022 roku uznaje gotówkę, zaliczkę dla dewelopera oraz działkę budowlaną przy kredycie hipoteczno-budowlanym. Bank nie uzna za to jako wkładu własnego drugiej nieruchomości oraz środków na książeczce mieszkaniowej.

Zdolność kredytowa w ING Bank Śląski

Starając się o kredyt hipoteczny w ING możemy liczyć na solidny wynik przy zdolności kredytowej. Pod warunkiem, że nie zarabiamy na podstawie umowy cywilnoprawnej lub nie prowadzimy działalności w zagrożonej branży.

W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony umowa musi trwać od min. 3 miesięcy. Dla umowy o pracę na czas określony ING wymaga aby trwała min. 6 miesięcy i do jej zakończenia było nie mniej jak 12 miesięcy.

Dochody uzyskiwane na podstawie umowy o dzieło / zlecenie ING nie wlicza do zdolności kredytowej. Dla dochodów z działalności gospodarczej bank wymaga, aby działalność trwała min. 12 miesięcy. ING nie liczy dochodów z działalności gospodarczej dla takich branż jak: gastronomia, kultura, rozrywka, rekreacja, turystyka i zakwaterowanie.

Jaki maksymalny wiek kredytobiorcy w ING?

ING Bank Śląski dopuszcza możliwość spłaty kredytu hipotecznego do 75 roku życia. To oznacza, że gdybyśmy chcieli zaciągnąć kredyt hipoteczny w ING na maksymalny okres spłaty (35 lat), to ostatni moment na to mamy w wieku 40 lat.

ING Bank Śląski uwzględnia spadek zdolności kredytobiorcy po przejściu na emeryturę.

Kredyt hipoteczny w ING a czas oczekiwania na decyzję

ING nie należy do banków, które mają szybki proces kredytowy. Decyzję wstępną możemy poznać już po kilku dniach, ale to dopiero decyzja ostateczna da nam 100% pewności, że uzyskaliśmy kredyt hipoteczny. Czas oczekiwania na decyzję ostateczną w ING wynosi ok. 4-6 tygodni. Czasem jednak trzeba czekać nawet 2 miesiące.

Długi czas oczekiwania na decyzję w sprawie kredytu hipotecznego wynika z dużego zainteresowania (liczne wnioski klientów “korkują” całą procedurę) i ograniczeń związanych z koronawirusem (np. braki kadrowe). Niemałe znaczenie ma też polityka kredytowa ING skrupulatnie oceniająca każdy wniosek o kredyt hipoteczny.

ING kredyt hipoteczny – opłaty za cross-sell

Wpływ na wszystkie koszty kredytu hipotecznego mają oczywiście opłaty związane z produktami cross-sell. Mimo, że obniżają one naszą marżę, to w efekcie nie zawsze musi się to opłacać. A przynajmniej warto znać, jaką cenę płacimy za niższe oprocentowanie. W ING bardzo łatwo policzyć te koszty:

 • ubezpieczenie na życie (obowiązkowe przez 3 lata) to 0,035% salda zadłużenia w dniu płatności raty kredytu hipotecznego (polisa dla osób do 50 roku życia albo do kredytu na max. 700 tys. zł). W razie rezygnacji z ubezpieczenia na życie, bank może podwyższyć marżę o +0,4 pp.,
 • konto z regularnymi wpływami w wysokości min. 2000 zł, jest warunkowo bezpłatne. Warunek jest wymagany przez 3 lata kredytowania. Brak jego spełnienia to podwyżka marży o +0,4 pp.,
 • ubezpieczenie pomostowe na czas wpisu banku do hipoteki, to podwyżka marży o +0,05 pp. Jest to najtańsze ubezpieczenie pomostowe na rynku.

Jak widać nawet w ofercie promocyjnej ING Bank Śląski nie ukrywa wiele kosztów w produktach powiązanych. Choć samo ubezpieczenie na życie nie należy do najtańszych. W ramach kredytu hipotecznego jest też wymagane ubezpieczenie nieruchomości, ale możemy wybrać dobrowolną ofertę, która spełnia warunki banku.

Kredyt na dom w ING Banku Śląskim

Zdecydowanym atutem w ING jest kredyt na budowę domu. Na plus wyróżnia ten bank intuicyjny kosztorys budowlany i wygodny proces rozliczenia transz. Kredyt na dom w ING dzielony jest zazwyczaj na dwie lub trzy transze, a rozliczenie następuje na podstawie przesłanych zdjęć przez klienta oraz dziennika budowy. Wszystko załatwimy przy pomocy aplikacji banku. Faktury nie są wymagane i nie trzeba płacić za inspekcję.

Jakie dokumenty przy kredycie hipotecznym w ING?

Lista dokumentów do kredytu hipotecznego jest podobna dla wszystkich banków. Są na niej np.:

 • dokumenty potwierdzające naszą tożsamość i innych współkredytobiorców (wystarczy dowód osobisty lub paszport),
 • dokumenty dotyczące zatrudnienia (np. zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodzie),
 • dokumenty dotyczące finansowanej nieruchomości (operat szacunkowy i odpis z księgi wieczystej, kosztorys budowlany w przypadku kredytu na budowę domu).

To tylko najważniejsze informacje o jakie poprosi nas bank. Pełną listę znajdziemy w artykule na naszej stronie: dokumenty do kredytu hipotecznego.

ING Bank Śląski kredyt hipoteczny – zalety i wady

Kredyt hipoteczny ING – zalety:

 • bardzo dobry bank na kredyt hipoteczno-budowlany,
 • najtańsze ubezpieczenie pomostowe (korzystne dla osób biorących kredyt na niewybudowane mieszkanie od dewelopera),
 • długi okres kredytowy (do 35 lat),
 • brak opłat za wcześniejszą spłatę kredytu,
 • prosty cross-sell,
 • dostępność atrakcyjnego kredytu hipotecznego ze stałą stopą procentową,
 • atrakcyjny kredyt na dom energooszczędny,
 • wysokiej jakości bankowość elektroniczna.

Kredyt hipoteczny ING – wady:

 • brak kredytu hipotecznego z niskim 10% wkładem własnym,
 • zazwyczaj długi czas oczekiwania na decyzję kredytową,
 • dosyć drogie ubezpieczenie na życie w ofercie specjalnej,
 • ING nie akceptuje dochodów z umowy o dzieło/ zlecenie oraz ogranicza dochody z działalności gospodarczej (wykluczone są branże “zagrożone”),
 • oprocentowanie oparte o WIBOR 6M.
Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Całkowity koszt kredytu
Koszty początkowe kredytu
Ocena zdolności kredytowej
Czas oczekiwania na decyzję
Oferta cross-sell
Atrakcyjność produktów dodatkowych
Kredyt hipoteczny w ING ma wiele plusów, ale brak możliwości zaciągnięcia zobowiązania przy 10% wkładzie własnym sprawia, że to oferta z innej półki i nie dla każdego. Kredyt mieszkaniowy od ING jest dobrym wyborem dla osób, które chcą wybudować dom energooszczędny (spełniając warunki specjalnej oferty) lub dla osób, które kupują mieszkanie w budowie od dewelopera na etapie dziury w ziemi. Przypadnie też do gustu inwestorom, którzy chcą mieć niskie koszty początkowe oraz nie chcą płacić za wcześniejsze uregulowanie zobowiązania.
4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments