Instalacja elektryczna w domu

Instalacja elektryczna w domu

Jednym z największych wyzwań podczas budowy lub generalnego remontu domu i mieszkania jest rozplanowanie instalacji. Chodzi tutaj zarówno o tę hydrauliczną, grzewczą, a także elektryczną. My w naszym artykule skupimy się na tej ostatniej. Nawet jeśli chcemy to zadanie przekazać komuś innemu, to warto znać podstawowe założenia projektowania. Dzięki temu będziemy mogli zweryfikować, czy nie ma elementarnych błędów. Wszak to my będziemy mieli spory problem, w razie jakiejś awarii…

Jak zaplanować instalację elektryczną w mieszkaniu i domu?

Sami na pewno powinniśmy określić, w którym miejscu chcemy mieć oświetlenie i kontakty Warto tutaj uwzględnić nie tylko to, czego potrzebujemy obecnie, ale również ewentualne zmiany. Jeśli rozmieszczenie gniazdek jest związane na przykład z planowanym układem mebli, to warto jednak wziąć pod uwagę, że za jakiś czas możemy zmienić wyposażenie i czy umieszczenie kontaktów również będzie funkcjonalne. Wykonanie projektu instalacji elektrycznej możemy zlecić firmie lub też wyrysować sami.

Sposób prowadzenia kabli w instalacji elektrycznej

Podstawowe zasady, jakie towarzyszą planowaniu rozkładu kabli elektrycznych, to te określające, że przewody mogą być prowadzone poziomo lub pionowo. Nigdy natomiast nie należy ich kłaść na skos lub stosować inne nieregularne linie. Czasem takie rozwiązania można spotkać, gdy budujący lub wykonawca chciał kupić mniej kabla i w ten sposób zaoszczędzić. Tak położona instalacja elektryczna może w przyszłości stanowić zagrożenie, jeśli przykładowo zostanie naruszona podczas remontu bądź wykonywania nawiertu w ścianie.

Inną, bardzo istotną kwestią, jest zachowanie odpowiedniej, minimalnej odległości od krawędzi drzwi i okien. Chodzi tu przede wszystkim o to, żeby w razie wymiany futryn nie doszło do przypadkowego uszkodzenia instalacji elektrycznej. Zachowane zostaje zatem bezpieczeństwo. To jak standardowo kładzione jest okablowanie można zauważyć po odległości włącznika światła. Różna jest tylko sama wysokość umieszczenia “pstryczka”.

Osobne zasady regulują również rozmieszczenie instalacji elektrycznej w łazience. Nie powinna być ona prowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie wanny lub prysznica ani też nad nimi. Minimalna odległość od krawędzi bocznych tych elementów to 60 centymetrów. Ograniczenie to jest spowodowane ryzykiem zalania instalacji i późniejszego spięcia. Podobnie w przypadku baterii umywalkowych lub kuchennych - przewody nie powinny być prowadzone poniżej armatury.

Gdy zastanawiamy się nad instalacją elektryczną w domu, to warto również od razu uwzględnić otoczenie zewnętrzne. Bardzo ważne jest wtedy właściwe oświetlenie drzwi wejściowych, drogi dojazdowej, okolic bramy. Sam domofon i sterowniki wymagają pociągnięcia przewodów zasilających. Źródło prądu będzie również niezwykle przydatne na tarasie lub balkonie. Kontakty na zewnątrz budynku muszą spełniać określone wymagania.

Lepiej więcej niż zbyt mało

Warto też pamiętać o tym, że dodatkowe obwody mogą przydać się w przyszłości. Dlatego lepiej jest je zaprojektować, wykonać i tymczasowo zatynkować. Po pewnym czasie wystarczy odkryć zakończenia obwodu - będzie to znacznie tańsze niż wykuwanie w ścianie miejsca na nowe przewody.

Istotne jest też sąsiedztwo obwodów przy urządzeniach kluczowych w domu, na przykład lodówki lub kotła CO. Wtedy wystarczy przepiąć wtyczki do innych kontaktów i sprzęt może dalej pracować.

Elementy instalacji elektrycznej

Podstawowym elementem instalacji elektrycznej jest rozdzielnica (wnękowa lub natynkowa) z bezpiecznikami oraz szafką. Rozdzielnica powinna mieć zabezpieczenia nadprądowe i różnicowoprądowe, a także urządzenie wyłączające zasilanie w obwodzie, gdy dochodzi do zwarcia o sile powyżej 50 V. Odłączenie obwodu w przypadku sieci o napięciu 230 V powinno nastąpić po upływie 0,2 s. Sama szafka z rozdzielnicą i innymi elementami powinna być umieszczone na takiej wysokości, aby osoba dorosła miała do niej swobodny dostęp.

Obwody elektryczne

Z rozdzielnicy wyprowadzane są obwody elektryczne, w każdym wypadku przynajmniej cztery:

oświetlenia,

gniazd wtyczkowych zwykłych (ogólnego przeznaczenia),

gniazd wtyczkowych w łazience,

gniazd wtyczkowych urządzeń kuchennych.

Można jeszcze spotkać osobne obwody elektryczne dla odbiorników specjalnego przeznaczenia, a także dla odbiorników prądu na zewnątrz budynku. Obwody w każdym przypadku powinny mieć układ pierścieniowy, dzięki temu nie stracimy zasilania, gdy zostanie przerwana ciągłość przewodu.

A ile powinno być obwodów elektrycznych? Wszystko zależy od wielkości pomieszczeń oraz ilości gniazdek. Zakłada się, że na pokój do 20 m2 wystarczą 3 gniazdka. Na jednym obwodzie może być maksymalnie do 10 gniazdek. Zatem dla mieszkania do 45 m2 wystarczą 4 obwody.

Przewody elektryczne

Kolejnym elementem instalacji elektrycznej jest okablowanie. To jaki przewód elektryczny zostanie wybrany zależy od wielu czynników wśród których najistotniejsze jest planowane obciążenie obwodu. Inne, które należy wziąć pod uwagę to rodzaj pomieszczenia czy konstrukcja budynku, Na samym początku należy ustalić, w jaki sposób ma być kładzione okablowanie, ponieważ ma to wpływ na rodzaj przewodu.

Wybór kabli jest bardzo szeroki, chodzi tutaj zarówno o przekrój przewodów: od 1,5 do 300 mm, jak i ich izolację. Kable mogę być kładzione w rurce (dodatkowa zabezpieczenie przed uszkodzeniami) i następnie przykrywane tynkiem. Pod tym można też kłaść kable płaskie (bez zabezpieczenia). W obu tych przypadkach instalacja elektryczna zostanie ukryta za pomocą warstwy tynku, której grubość wynosi do około 15 mm. Czasem można również zdecydować się na prowadzenie przewodów natynkowych, które mogą być takie same jak podtynkowe. Dlatego w tym przypadku należy się zdać na rady specjalistów i nie szukać oszczędności na siłę.

Pozostałe składowe instalacji elektrycznej

Tutaj można poświęcić chwilę uwagi jedynemu możliwemu miejscu styków kabli, czyli puszkom elektrycznym. Do uszkodzeń instalacji elektrycznej dochodzi najczęściej właśnie na łączeniach przewodów. Dlatego właśnie puszki nie powinny być przykrywane zbyt grubą warstwą tynku - dostęp do nich nie powinien być utrudniony.

Pozostałe elementy instalacji elektrycznej to te końcowe, czyli wszelkiego rodzaju włączniki, kontakty, a także oprawy oświetleniowe. W marketach budowlanych i sklepach elektrycznych mamy bardzo szeroki wybór tych urządzeń. Należy jednak pamiętać, by ich rodzaj był zgodny z charakterystyką danego pomieszczenia. W łazience muszą być to zatem włączniki i gniazdka bryzgoszczelne.

Wymagania wobec instalacji elektrycznej

Wedle aktualnie obowiązującego prawa powstawanie instalacji elektrycznej lub jej modernizacja nie wymagają pozwoleń na budowę. Warto jednak pamiętać o tym, że wykonawcą tych czynności powinien być uprawniony elektryk. Jest on bowiem niezbędny do podpisania protokołu.

W tym przypadku warto się zastanowić, czy korzystniejszym rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy z “wolnym strzelcem” czy też firmą. Elektryk, który pracuje na własny rachunek może być rozwiązaniem znacznie tańszym. Pytanie jednak, czy wywiąże się on z umowy terminowo. Firmy częściej zgadzają na na klauzule określające skutki przekroczenia terminu oddania instalacji, ale tutaj cena jest zazwyczaj wyższa,

Ponadto cała instalacja musi przejść próby końcowe i wówczas zostanie sporządzony protokół odbiorczy (stroną zdającą jest wykonawca instalacji, a odbierającą właściciel mieszkania lub domu). Po tych czynnościach możemy udać się do OSD (warunki przyłączenie instalacji elektrycznej do sieci, wykonanie przyłącza oraz zawarcie umowy) oraz sprzedawcy energii (umowa sprzedaży energii elektrycznej).

Instalacja elektryczna - podsumowanie

Kiedy stoimy przed wyzwaniem zaplanowania rozłożenia przewodów elektrycznych w naszym domu lub mieszkaniu, to powinniśmy pamiętać przede wszystkim o:

zachowaniu pionu i poziomu podczas kładzenia kabla,

odpowiedniej odległości przewodów od krawędzi drzwi, okien oraz wanny i brodzika,

dobraniu przewodów oraz sposobu ich montażu do charakteru pomieszczeń i potrzeb mieszkańców,

zaprojektowaniu odpowiedniej liczby obwodów, duże pomieszczenia oraz urządzenia ważne dla funkcjonowania domu powinny mieć zapewniony dostęp do dwóch niezależnych obwodów pierścieniowych,

warto słuchać fachowców i nie oszczędzać przesadnie na instalacji elektrycznej.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy naszym krótkim poradnikiem. Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi, to zapraszamy do komentowania! :)

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz63
Grzegorz63
2017-10-04 11:34

Takie instalacje najlepiej zlecić fachowcom i nie próbować ich realizować na własną rękę, bo można się narazić na nieprzewidziane awarie, spięcia albo co gorsza porażenia prądem, które bywają bardzo niebezpieczne w skutkach. Proponuję zlecić je fachowcom, na których można zawsze polegać.