Inteligentne liczniki prądu i kompensacja mocy biernej

Prognozowany wzrosty cen energii elektrycznej dodatkowo motywuje, zwłaszcza zakłady produkcyjne, do szukania oszczędności. Dziś prezentujemy rozwiązania, wdrażane w Polsce na coraz większą skalę, które pozwalają zaoszczędzić na prądzie w gospodarstwie domowym i w firmie. Zatem czym są inteligentne liczniku energii i na czym polega kompensacja mocy biernej?

Inteligentne liczniki energii elektrycznej – co warto wiedzieć?

Inteligentny licznik energii elektrycznej jest nowoczesnym urządzeniem pomiaru zużycia energii elektrycznej, które automatycznie przekazuje szczegółowe informacji do zakładu energetycznego z dokładnością nawet do 15 minut. Oprócz danych dotyczących poboru prądu może zbierać i przekazywać dane o jakości dostarczonej energii i przerwach w dostawie. Odbiorca prądu może śledzić informacje o zużyciu energii na swoim panelu klienta na stronie internetowej sprzedawcy energii. Dla klientów ważnym atutem inteligentnych liczników jest możliwość odejścia od tzw. faktur prognozowanych na rzecz bardziej przejrzystych i prostszych rozliczeń, opartych na bieżącym zużyciu energii.

Jak działa inteligentny licznik energii elektrycznej?

Inteligentne liczniki, podobnie jak wiele urządzeń elektronicznych, stały się w ostatnich latach znacznie bardziej zaawansowane. Obecnie część z nich może informować nas, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia w domu. Dane przekazywane są i prezentowane za pomocą specjalnej aplikacji na naszym telefonie komórkowym, tablecie lub komputerze. Aplikacja umożliwia także sprawdzenie, jakiej wysokości rachunek byśmy zapłacili w innej taryfie. Jeśli stwierdzimy np., że przejście na taryfę G12 zmniejszy nasze rachunki, to dyspozycję zmiany z taryfy G11 na taryfę G12 możemy zgłosić w panelu klienta, a sprzedawca dokona zmiany zdalnie.

Wymiana liczników na tzw. inteligentne trwa w Polsce od ponad dwóch lat. Działania te są konsekwencją przyjętego przez Unię Europejską Pakietu klimatyczno-energetycznego, w którym kraje członkowskie w tym Polska, zobowiązały się m.in. do wzrostu efektywności energetycznej o 20% do 2020 roku. Dlatego najwięksi sprzedawcy energii elektryczne oprócz wymiany liczników organizują programy pilotażowe zarządzania energia dla gospodarstw domowych. Obecnie (od kwietnia 2015 do marca 2017) Grupa Energa realizuje tego typu projekt w 300 gospodarstwach w Gdyni. Zebrane do tej pory wyniki pokazują, że mądre zarządzenie energia pozwala zmniejszyć rachunek za prąd w typowej rodzinie czteroosobowej średnio o 75 zł na kwartał. Inteligentne liczniki energii pomogą nam zaoszczędzić rocznie 6-10 proc. dotychczasowych kosztów.

Inteligentne liczniki także dla firm

Nowoczesne liczniki energii elektrycznej doceniają także wielooddziałowe firmy oraz średnie, a nawet mniejsze przedsiębiorstwa. W firmach ich użycie wiąże się przede wszystkim z oszczędnościami, w wielu branżach równie ważna jest możliwość zdalnego zarządzania. Doceniają to centra handlowe, na terenie, których znajduje się kilkadziesiąt lokali posiadających indywidualne liczniki, które są rozliczane z operatorem centrum. Podobna sytuacja zachodzi w ośrodkach wypoczynkowych. Coraz więcej z nich, zwłaszcza tych większych, decyduje się zainstalować w domach nowoczesne urządzenia pomiaru prądu, które przekazują dane do zarządcy. Na inteligentne liczniki decyduje się coraz więcej wspólnot mieszkaniowych i ogródków działkowych. Pozwala to w łatwy sposób rozliczać należności, wykrywać wady instalacji elektrycznej i nielegalne przyłącza. Możliwość zdalnego zarządzania i otrzymywania precyzyjnych pomiarów z wielu punktów poboru doceniają także właściciele targowisk, kempingów, portów żeglarskich.

Kompensacja mocy biernej – co to i na czym polega?

Urządzenia elektryczne zasilane prądem często pobierają również energię bierną, która pulsuje między źródłem energii a odbiornikiem, nie jest zamieniana na pracę, jest jednak niezbędna do jej wykonania. Energia bierna potrzebna jest do wytworzenia pola magnetycznego (energia bierna indukcyjna) m.in. w silnikach, transformatorach lub pola elektrycznego w kondensatorach. Energię bierną pobiera w różnym stopniu bardzo wiele urządzeń z nielicznymi wyjątkami – np. grzejniki.

Zarówno moc bierna indukcyjna, jak i pojemnościowa powoduje zwiększenie strat cieplnych oraz ogranicza sprawność transformatorów i linii przesyłowych. Wyeliminowanie lub zredukowanie mocy biernej wydłuża żywotności kabli, transformatora oraz innych elementów sieci zasilającej. Dlatego operatorzy sieci energetycznych określają tolerowaną przez nich wartość współczynnika mocy biernej w stosunku do pobieranej mocy czynnej, w Polsce zazwyczaj do 0,4 tg. Po przekroczeniu tych wartości naliczane są dodatkowe opłaty i kary, które mogą stanowić nawet 1/3 wartości miesięcznej faktury za energię elektryczną.

Co kompensuje moc bierną?

Na szczęście, istnieją rozwiązania, które pozwalają temu zapobiec. Dzięki zastosowaniu właściwie dobranego kompensatora, poprzez kompensację mocy biernej, można znacząco obniżyć, a nawet całkowicie zredukować w sprzyjających warunkach koszt energii biernej indukcyjnej i pojemnościowej. Podłączony do urządzenia (odbiornika) kondensator pobiera z odbiornika energie bierną pojemnościową, kiedy urządzenie zwraca ją do sieci. Jednocześnie działa to także w drugą stronę, kiedy kondensator kompensuje moc bierną indukcyjną pobieraną z sieci i przekazuje ją do urządzenia. Ważne jest, aby bateria w zestawie kompensacyjnym była precyzyjnie dobrana do zapotrzebowania, w przeciwnym razie narażamy się na dodatkowy koszty albo ryzyko związane z szybszym zużyciem bądź jej uszkodzeniem.

Kompensacją mocy biernej to atrakcyjne rozwiązanie przede wszystkim dla firm, które posiadają maszyny i hale produkcyjne. Jak podają nasi eksperci w zakresie energetyki przemysłowej, warto zainteresować się układem kompensacyjnym jeżeli miesięcznie moc bierna generuje koszt od 400 zł. Nakłady poniesione na audyt elektroenergetyczny, a następnie na zakup kondensatorów i baterii oraz montaż – w sumie 6-11 tys. zł, zazwyczaj zwracają się w okresie do 18 miesięcy. Dodatkowo przedsiębiorca oszczędza na redukcji kosztów związanych z amortyzacją sprzętu.

Liberalizacja rynku energii daje dziś możliwości łatwej i szybkiej zmiany sprzedawcy prądu. Wielu przedsiębiorców jednak nie wie, że zmiana sprzedawcy wiąże się również ze zmianą układu pomiarowego i często innymi warunkami rozliczania energii biernej. Dlatego warto je skrupulatnie sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
16 marca 2023 21:32

Tak – tylko teraz coraz częściej spotykam się z przekompensowaniem odbiorcy…. Tam gdzie sa duże serwery, dużo elektroniki, oświetlenie diodowe – tam z cała pewnością mamy do czynienia z przekompensowaniem a rachunki to z reguły potwierdzają.