Inteligentne systemy elektroenergetyczne – czyli wszystko o Smart Grid

5 /5
(Ocen: 1)

Niska efektywność wytwarzania, przesyłu, czy rozdziału energii sprawia, że trwają poszukiwania nowocześniejszych i bardziej wydajnych rozwiązań. Odpowiedzią na problemy współczesnej energetyki może być system Smart Grid.

Smart Grid to inteligentny system elektroenergetyczny, łączący w sobie usługi energetyczne z wykorzystaniem IT. Zadaniem technologii będzie zintegrowanie różnych sektorów rynku energetycznego. Kompleksowy system objąłby: wytwarzanie, przesył, dystrybucję, sprzedaż, a także użytkowników energii. Ale to nie wszystko – technologia Smart Grid to również systemy pomiarowe (urządzenia, aplikacje), które na bieżąco informowałby o stanie sieci i tym samym możliwe byłoby np. wyeliminowanie ewentualnych zagrożeń.

Technologia przyszłości – jakie korzyści?

Rozwiązanie posiada praktycznie same zalety – dzięki Smart Grid nie tylko zostałyby obniżone koszty dostaw, ale zaoszczędzona zostałaby energia, a także jej dostawy byłyby mniej zawodne. Firmy energetyczne mogłyby również sterować wszystkimi punktami sieci – możliwe byłoby np. odłączanie określonego sprzętu, czy automatyczne przekierowywanie dopływu energii inną linią w przypadku wystąpienia awarii. Inteligentne aplikacje pomogłyby np.skrócić planowane przerwy w dostawach energii.

Na technologii Smart Grid skorzystają też zwykli odbiorcy prądu – w dzisiejszych czasach wiele gospodarstw zmaga się z nieumiejętnym użytkowaniem prądu, co owocuje wyższymi rachunkami. Dzięki systemowi łatwiej będzie kontrolować bieżące zużycie, a także bez problemu będzie można zaplanować korzystanie z energii elektrycznej.

Smart Grid – zagrożenia

Nigdy nic nie jest tylko białe albo czarne, technologia Smart Grid posiada także minusy. Należy pamiętać, że system oparty będzie o rozwiązania informatyczne, co może narazić go na cyberataki. Nie będzie łatwo skutecznie zabezpieczyć sieci, komputerów, czy oprogramowania. Włamanie się do systemu mogłoby zaowocować ogromnymi stratami finansowymi oraz innymi, trudnymi do przewidzenia konsekwencjami.

Reasumując technologia Smart Grid to z pewnością system przyszłości, który sprawi, że rozwiązania elektroenergetyczne będą wydajniejsze, a straty energii czy koszty zostaną znacznie obniżone. Nie można zapominać, że większej efektywności energetycznej wymaga od nas Unia Europejska, więc to dodatkowy bodziec, który powinien determinować naszych OSD do intensywniejszego działania. Tym bardziej, że wdrożenie Smart Grid wymaga modernizacji sieci oraz wymiany systemów pomiarowych (już dzisiaj niektórzy OSD wymieniają liczniki odbiorcom np. Energa Operator do 2018 roku planuje zakończyć wdrożenie inteligentnych układów na swoim obszarze).

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
16 marca 2023 21:05

…..Zagrożenia…..i pozamiatane.
Nie trzeba ruskich samolotów , bomb , rakiet czołgów i żołnierzy aby cofnąć dane państwo do wieku dziewiętnastego – w jednym momencie – Wystarczy „Smart grid” . Wystarczy jeden sprawny informatyk z odpowiednimi intencjami. Poza tym uważam , że zarządzanie moja pralką , czajnikiem , piekarnikiem , inwerterem PV -czy też nakazywanie kiedy mogę zagotować wodę na kawę, czy wymoczyć swój tyłek we wannie to zamach na moją osobistą wolność .
W ubiegłym roku – jakoś w sierpniu miałem awarię na linii nn- przed domem na linii zapaliły się ograniczniki przepięć – i oczywiście gałęzie świerka srebrnego…… Tylko dlatego ze byłem w pobliżu udało mi sie to ugasić starą zardzewiałą, dawno nie legalizowaną gaśnicą śniegową i nie zajął się dach domu.
Aby zgłosić awarie do PGE zeszło mi ponad 40 minut głupiej rozmowy z tą ich „sztuczną inteligencją”. Żenada. Dlatego też jak ktoś będzie mi chciał zainplementować „smart grida” to ja przechodzę całkowicie na off-grida. Nadmiar komplikacji czegokolwiek samo powoduje większe prawdopodobieństwo awarii. Zamiast budować odpowiednią ilość źródeł wytwarzania i odpowiedniego rodzaju o czym decydują podstawowe prawa elektrotechniki próbuje mi się narzucać kiedy i co mam robić…. Sieć energetyczna, czy jakakolwiek inna jest po to by podnosić komfort naszego życia a nie tworzyć z nas niewolników sterowanych przez sztuczną inteligencję rodem z PGE.. Kiedyś jakiś dr. na konferencji energetycznej powiedział mi że, jego promotor twierdził iż „najlepszą elektrownią jest ta nie wybudowana”….. odparłem że autor od tego stwierdzenia był z całą pewnością idiotą….. Dla rozwoju gospodarki trzeba budować elektrownie – tyle że trzeba wiedzieć jakie i gdzie….i kiedy…. i mieć elastyczny plan działania na najbliższe 40 lat……