Inwerter – charakterystyka i działanie

5 /5
(Ocen: 2)

panele fotowoltaiczne na dachu budynkuInwerter jest składnikiem instalacji fotowoltaicznej, który zamienia prąd i napięcie wytwarzane przez panele fotowoltaiczne na energię elektryczną o parametrach identycznych jak w sieci energetycznej. Jeśli planujesz pozyskiwać energię ze słońca, to sprawdź, jakie są parametry tego urządzenia.

Co inwerter musi “wiedzieć”?

Gdy narysujemy wykres wartości napięcia w sieci energetycznej w funkcji czasu otrzymamy sinusoidę. W instalacji on-grid najpierw wykorzystywana jest energia pozyskana z ze słońca. Dopiero gdy jej nie starcza, pobierana jest z sieci. Aby przy zmianie źródła zasilania urządzenia nie uległy uszkodzeniu, przebiegi w sieci energetycznej i instalacji fotowoltaicznej muszą być identyczne.


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Kiedy wyprodukowana eletryczność nie jest wykorzystywana, może zostać oddana do sieci. Aby energia wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną sumowała się z energią istniejącą w sieci również konieczna jest synchronizacja obu przebiegów. Blokiem pośredniczącym pomiędzy instalacją fotowoltaiczną, a siecią energetyczną jest inwerter.

Przebiegiem odniesienia jest istniejący już w sieci prąd. Inwerter sprawdza jego wartość, częstotliwość, fazę i z napięcia stałego wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne generuje przebieg identyczny.

Uwaga! W razie awarii sieci energetycznej również instalacja fotowoltaiczna nie będzie dostarczać energii, chyba że masz akumulator i przetwornicę.

Czy inwerter inwerterowi równy?

Inwerter zwany jest również: falownikiem, falownikiem sieciowym, przetwornicą, przetwornicą do wpięcia w sieć. Chodzi dokładnie o to samo urządzenie. Są to synonimy. Dla użytkownika nie tyle jest ważna nazwa, co parametry urządzenia.

Napięcie startu inwertera

Inwerter nie produkuje energii elektrycznej stale. Na jego wejście musi zostać podana minimalna wartość napięcia, aby zaczął pracę. Wartość ta zwana jest napięciem startu inwertera. Zbyt wysoka spowoduje, że instalacja będzie uruchamiała się na krótki czas, przy silnym nasłonecznieniu.
Napięcie na wejście inwertera dochodzi z paneli. Obie części zestawu muszą być dopasowane. Zakres napięć MPPT (ang. Max Power Point Tracking) paneli musi się zawierać w zakresie regulacji MPPT inwertera.

Małe inwertery mają minimalne napięcie śledzenia MPPT poniżej 100V. Duże inwertery mają minimalne napięcie śledzenia MPPT powyżej 300V. Należy pamiętać, że typowe panele fotowoltaiczne dają napięcie rzędu 24 V. Aby uzyskać z nich napięcie 300V, trzeba połączyć szeregowo 13 paneli. W przeciwnym razie nawet przy silnym oświetleniu inwerter nie wystartuje.

Jeżeli zdecydujemy się na panele cienkowarstwowe, które mają napięcie MPPT rzędu 100V to do pracy zestawu wystarczą już 3 panele.

Maksymalne napięcie w instalacji

Z rozważań o napięciu startu inwertera może wynikać, że trzeba zamontować więcej paneli, aby inwerter zaczynał pracę przy słabszym oświetleniu. Niestety tak się nie stanie, a w praktyce w nocy inwerter będzie pobierał z moc z sieci – niewielką, rzędu kilku watów. Wraz ze wzrostem natężenia światła rosnąć będzie i napięcie podawane na wejście inwertera.

Wśród parametrów inwertera jest podawane maksymalne napięcie w instalacji. Jest to takie napięcie, które inwerter jest w stanie wytrzymać bez uszkodzenia. Może się ono pojawić, gdy np. w mroźny słoneczny dzień nastąpi wyłączenie prądu. Panele będą dostarczać energii, a inwerter nie będzie jej odbierał. Napięcie w instalacji wzrośnie. Wytrzymałość inwertera określa napięcie maksymalne dla otwartego obwodu.

Liczba torów MPPT inwertera

Panele fotowoltaiczne mogą zostać rozmieszczone na dwóch połaciach dachu. Oświetlenie ich i energia wytwarzana w tym samym czasie będą się różnić. Takich paneli nie powinno się łączyć razem. Rozwiązaniem jest zastosowanie inwertera z dwoma torami MPPT lub dwóch inwerterów z pojedynczym torem MPPT.

Inwerter – parametry pozostałe

Jakie jeszcze parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze inwertera podczas zakładania instalacji OZE? Na pewno warto zwrócić uwagę na:

  • sprawność inwertera – im inwerter większy, tym jest ona wyższa i dochodzi do 98%. Porównując falowniki trzeba uwzględniać te same warunki pomiaru, czyli parametr pod nazwą „sprawność EURO”,
  • moc inwertera – w szerokości geograficznej Polski przez ponad 60% czasu panele pracują w warunkach NOCT (ang. Nominal Operating Cell Temperature) nominalne warunki pracy). Wówczas panel o mocy 250 W STC (ang. Standard Test Conditions) dostarcza około 180 W. Do tej wartości należy dobierać inwerter. Wydajność modułów PV ulegają pogorszeniu o 3% w pierwszym roku i około 0,7% w każdy kolejnym. Inwerter nie starzeje się. Dlatego moc paneli powinna być o około 20% większa od mocy inwertera.
  • wielkość falownika – w elektrowniach o mocy setek kilowatów i więcej stosowane są falowniki centralne, do którego podłączona jest cała instalacja. Pozwala to obniżyć koszty instalacji. Rozwiązanie to stosowane jest w elektrowniach domowych. Rzadko spotykane są mikrofalowniki, każdy jest interfejsem pojedynczego modułu. Rozwiązanie podnosi koszty instalacji, ale czyni ją mniej wrażliwą na zacienienie.
    zakres napięć MPP (ang. Max Power Point) – im jest on szerszy, tym łatwiej dopasować inwerter do zestawu paneli.
Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments