Inwestycyjne weksle nieruchomościowe – o ryzyku utraty kapitału ostrzega UOKiK

5 /5
(Ocen: 2)

UOKiK ostrzega przed wekslami inwestycyjnymi zabezpieczonymi hipoteką. To nowy sposób na pozyskanie kapitału. Jednak wbrew obietnicom, nie jest on pozbawiony ryzyka. Konsumenci przyciągani są wysokimi zyskami (np. 12% w skali roku!) a ich czujność usypiają obietnice, że inwestycję chroni hipoteka na nieruchomości. Ale czy inwestorzy wiedzą, że powstanie weksli inwestycyjnych jest pokłosiem afery GetBack? Co jeszcze warto o nich wiedzieć? O tym w naszym artykule!

Czym są weksle inwestycyjne?

To produkt, który powstał w celu pozyskania przez przedsiębiorców kapitału. Pojęcie “weksla inwestycyjnego” nie istnieje w przepisach prawa. Spotkamy natomiast termin “weksel”. Prawo wekslowe reguluje przedwojenna ustawa z dnia 28 kwietnia 1936 roku. Łatwo sobie wyobrazić jak przystaje do współczesnych realiów rynków finansowych.

A czym jest sam weksel? To rodzaj papieru wartościowego, który jednak nie podlega wymaganiom publicznej emisji papierów wartościowych. Jest to wygodne dla przedsiębiorcy, ale już nie dla inwestora. Dlaczego? Ponieważ inwestor nie musi być rzetelnie poinformowany na temat ryzyka inwestycji, wartości zabezpieczenia weksla, jego wystawcy czy wreszcie przedsięwzięcia, w które inwestowane są jego środki.

Czemu UOKiK zaleca ostrożność przy inwestycji w weksle nieruchomościowe?

Oto najważniejsze zagrożenia na jakie wskazuje UOKiK przy inwestycji w weksle zabezpieczone hipoteką:

  • w świetle prawa nie istnieje nic takiego jak weksle inwestycyjne. To wymysł przedsiębiorców, którzy chcą uniknąć regulacji prawnych dotyczących emisji obligacji.
  • Weksle inwestycyjne powstały, aby uniknąć wymogów nadzoru KNF, co wiąże się z ryzykiem niewłaściwego dostępu do informacji przez inwestora (możemy nie wiedzieć komu i na co rzeczywiście pożyczamy pieniądze).
  • Inwestycyjny weksel zabezpieczony nieruchomością jest ładnie brzmiącą gwarancją, która jednak nie chroni inwestora w razie, gdyby emitent weksla ogłosił upadłość. Wszystkie środki z inwestycji mogą przepaść.
  • W internecie spotkamy oferty, które przedstawiają inwestycję w weksle jako przedsięwzięcie pozbawione ryzyka oraz jako bezpieczną alternatywę dla innych form inwestycji. UOKiK przestrzega – każda inwestycja jest obarczona ryzykiem a weksle nieruchomościowe nie podlegają gwarancji BFG.

Skąd pomysł na weksle inwestycyjne?

Weksle inwestycyjne to skutek afery GetBack. Przypomnijmy, że w jej wyniku ok. 9 tys. obligatariuszy zostało poszkodowanych na ponad 2 mld złotych. Aby zapobiec podobnym problemom w przyszłości, od 1 lipca 2019 roku weszły w życie nowe przepisy regulujące emisję obligacji korporacyjnych. W ich wyniku na emitentów nałożono szereg nowych obowiązków (np. wymóg rejestracji obligacji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych).

Zbyt mocno dokręcona “śruba regulacyjna” sprawiła, że koszt pozyskania kapitału stał się większy a przez to mniej opłacalny dla drobniejszych inwestorów. I tak oto powstały weksle inwestycyjne, z niskim progiem wejścia (od 10 tys. złotych) i brakiem nadzoru ze strony KNF.

Jeśli jeszcze uzupełnimy obraz o wysoką inflację i brak atrakcyjnych oraz bezpiecznych źródeł inwestowania w Polsce, to szybko pojmiemy, czemu weksle inwestycyjne stały się obiektem zmartwień Rzecznika Finansów i UOKiK.

A rynek mieszkań w 2020 roku z jego prognozami stabilnego wzrostu cen jest tylko kolejnym symbolem “udanej inwestycji”, który wykorzystują przedsiębiorcy poszukujący niedoświadczonych inwestorów.

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem!

Ostrzeżenie od UOKiK powinno dać do myślenia osobom, które chciałyby zainwestować w weksle nieruchomościowe. To produkt o nieznanym ryzyku a sprzedawany w taki sposób, jakby nie było możliwości, aby na nim stracić. Szybki przegląd ofert potwierdza obawy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

(źródło: yanokhipoteczny.pl)

Zysk z inwestycji? Od 6 do 10% w skali roku. Nie podano czy oprocentowanie jest w brutto czy w netto. W innych ofertach znajdziemy obietnice zysku od 7,5% do 12% brutto w skali roku.

Inwestorzy powinni wiedzieć, że w razie upadłości emitenta weksli ich pieniądze mogą zostać utracone. A opakowanie w jakim są sprzedawane weksle inwestycyjne, może skrywać niemiłe niespodzianki i różnić się od tego, co zostało napisane na stronie internetowej.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments