IV kwartał 2016 – rynek mieszkaniowy

5 /5
(Ocen: 1)

W styczniu można się pokusić o sprawdzenie, jak deweloperzy zamknęli ostatni kwartał 2016 roku. Czy mieszkaniówka w Polsce ma się wciąż dobrze? jakie wyzwania stoją przed całą branżą? Sprawdzimy, czy w obliczu zmian, jakie przyniesie 2017 sektor sobie poradzi.

Sześć największych rynków mieszkaniowych w kraju

Od lat największe miasta kreują rynek mieszkaniowy w Polsce. To tam najwięcej się sprzedaje, to tam jest największa konkurencja i to tam pojawiają się nowości, które potem obiegają cały kraj. Już teraz można ogłosić – w 2016 pobito rekord sprzedaży, nabywców znalazło 62 tys. mieszkań, tylko w 6 największych polskich miastach (Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź, Warszawa, Kraków). Gdzie w ciągu całego roku ukończono budowę kolejnych 65 tysięcy. Wzrosty są niebagatelne, tylko w rekordowym Wrocławiu sprzedano 28% więcej w zestawieniu z zeszłym rokiem, natomiast w Warszawie sprzedaż wzrosła o 26%, takim samym wynikiem może pochwalić się Trójmiasto.

W samym IV kwartale w wymienionej szóstce sprzedano 18,1 tysiąca mieszkań, co daje wynik o 25% lepszy niż w ubiegłym roku. Takie wzrosty pozwalają deweloperom inwestującym na największych polskich rynkach dalej planować inwestycje, nie tylko w sześciu największych miastach Polski. Dobre wyniki powinny mieć odbicie w pozostałych regionach. jak się okazuje, chcemy i kupujemy mieszkania.

Dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym

Analitycy podają dwie główne przyczyny wciąż rosnącego zainteresowania mieszkaniami. Pogłoski o zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych zmobilizowały do zakupów młodych Polaków. Ostatnia szansa na zakup mieszkania na preferencyjnych warunkach spowodowała, że wnioski zaczęły spływać lawino. Wszystko za sprawą plotki – Mieszkanie Plus miało zakończyć obecne rozwiązanie. Zanim pojawiło się oficjalne dementi nowego rządu, wiadomość już trafiła do opinii publicznej. My uspakajamy, o dofinansowanie będzie można wnioskować zgodnie z założeniami programu do 2018 roku włącznie. Kolejną przyczyną jest przesuwanie kapitału przez oszczędzających na nisko oprocentowanych kontach na małe mieszkania pod wynajem. Takie rozwiązanie ma wyższą stopę zwrotu. Co ciekawe, takie zakupy mogły stanowić w całym ubiegłym roku nawet 30% zakupów. Zwiększyło w znaczącym stopniu udział zakupów gotówkowych w porównaniu z kredytowanymi inwestycjami.

Podobne wyniki pozwalają patrzeć branży z optymizmem w przyszłość. Nowe pomysły, takie jak Mieszkanie Plus wciąż nabierają kształtu i nie będą miały znaczącego wpływu na cały sektor. Po rekordach 2 puli MdM 2017, pierwszy kwartał tego roku również powinien okazać się spektakularnym sukcesem. Jeżeli nowe regulacje prawne nie spowodują drastycznych wzrostów kosztów kredytów branża dalej będzie się rozwijać. A my będziemy o tym informować na bieżąco.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments