Jak anulować przelew bankowy?

3.67 /5
(Ocen: 3)

Błąd przy wpisywaniu danych do przelewu może zdarzyć się każdemu. Sytuacja komplikuje się, kiedy pomyłkę wykryjemy już po dokonaniu transakcji. Polskie prawo pozwala na sprawdzanie odbiorców przelewów tylko po numerze konta. Nie ma więc znaczenia, jeżeli pomylimy się w adresie lub danych odbiorcy. Pieniądze i tak dotrą, o ile numer konta będzie prawidłowy. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy w sytuacji bez wyjścia nawet jeżeli pomylimy cyfry w numerze konta. Tutaj podpowiadamy jak cofnąć przelew i odzyskać swoje pieniądze.

Anulowanie przelewu – w jakim banku możemy cofnąć transakcję?

W większości banków mamy możliwość wycofania przelewu. Istotne jest, aby skontaktować się z bankiem jak najszybciej, gdy zorientujemy się o pomyłce. Oto lista instytucji, które pomogą nam w anulowaniu bieżącej transakcji:

BNP Paribas

Jak cofnąć przelew w BNP Paribas: należy niezwłocznie skontaktować się z infolinią banku. W rozmowie otrzymamy niezbędne wskazówki. Usługa wycofania przelewu kosztuje w BNP Paribas 25 zł.

BOŚ Bank

Jak cofnąć przelew BOŚ Bank: transakcję jeszcze nie zrealizowaną anulujemy wyłącznie w oddziale banku. Przelew z przyszłą datą wycofamy w placówce lub online. Usługa jest bezpłatna.

Citi Handlowy

Jak cofnąć przelew w Citi Handlowym: dyspozycję do anulowania przelewu należy złożyć przed rozpoczęciem sesji Elixir. Możemy to zrobić telefonicznie poprzez CitiPhone. Usługa jest bezpłatna.

Credit Agricole

Jak anulować przelew w Credit Agricole: bank wycofa przelew tylko dokonany w oddziale. Możliwość jego anulowania jest dostępna tylko w placówce. Credit Agricole nie nalicza opłaty za wycofanie przelewu.

Getin Bank

Jak cofnąć przelew w Getin Bank: transakcję anulujemy za pomocą infolinii, w oddziale lub drogą e-mail. Dyspozycję musimy złożyć przed rozpoczęciem sesji Elixir. Getin bank nie pobiera opłaty za wycofanie przelewu.

Idea Bank

Jak wycofać przelew w Idea Bank: przelew anulujemy, jeżeli zdążymy przed wysłaniem środków poprzez sesję Elixir. Możemy zrobić to poprzez infolinię lub w oddziale. Usługa jest darmowa.

mBank

Jak cofnąć przelew w mBank: zanim upłynie sesja Elixir możemy anulować przelew w bankowości internetowej lub na infolinii. Usługa jest bezpłatna.

PKO BP

Jak wycofać przelew w PKO BP: anulowanie przelewu możemy złożyć poprzez bankowość internetową lub infolinię. Warunkiem skutecznego wycofania transakcji jest złożenie dyspozycji jeszcze przed sesją Elixir. PKO BP nie pobiera opłaty za cofnięcie przelewu.

Santander Bank Polska

Jak cofnąć przelew w Santander BP: prośbę o anulowanie transakcji złożymy w oddziale banku lub na infolinii. Koszt usługi to 25 zł.

Jakie banki nie przyjmują wycofania przelewu?

Większość banków w Polsce pozwala na anulowanie błędnej transakcji. W zależności od instytucji możemy ją złożyć w oddziale, telefonicznie albo przez bankowość internetową. O skuteczności wycofania naszego przelewu decyduje szybkość naszej reakcji. Ważne jest, aby zdążyć przed sesją Elixir.

Niestety nie wszystkie banki pozwalają na wycofanie przelewu. Na tej liście znajdziemy takie instytucje finansowe jak:

Alior Bank
Bank Millennium
Bank Pekao SA
Bank Pocztowy
ING Bank Śląski
Toyota Bank

Co zrobić, gdy przelew poszedł na błędny numer konta?

Nawet jeśli nasz bank nie przyjmuje dyspozycji o wycofaniu przelewu mamy nadal prawo odzyskać swoje pieniądze. Od lipca 2018 roku według znowelizowanych przepisów mamy większą szansę na zwrot omyłkowo przelanych środków. Każdy bank przyjmie od nas reklamację w tej sprawie i ma obowiązek nam pomóc. Jeśli nie wiemy do jakiego banku trafił przelew, sprawdzimy to po numerze konta bankowego. Na podstawie cyfr rachunku dowiemy się jaki to bank.

Nie jest to jednak koniecznie, ponieważ reklamację możemy złożyć w swojej instytucji finansowej. Ta ma 3 dni na złożenie wniosku o zwrot pieniędzy do banku lub odbiorcy naszego przelewu. Odbiorca ma 30 dni, aby zastosować się do wniosku i oddać nam pieniądze. To etap polubowny. A co zrobić, gdy właściciel rachunku ani myśli o zwrocie?

Wtedy możemy żądać od banku, aby udostępnił nam dane odbiorcy. To otwiera nam drogę do sądowego wyegzekwowania zwrotu. Znając tożsamość właściciela rachunku, możemy powołać się na art. 405 Kodeksu cywilnego: „Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości”. W praktyce oznacza to, że osoba, do której trafiły nasze środki, uzyskała nieuzasadnioną korzyść majątkową i ma obowiązek ją zwrócić.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments