Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej?

0 /5
(Ocen: 0)

Dysponowanie środkami finansowymi klientów w wygodny i bezpieczny dla nich sposób, od zawsze stanowiło wyzwanie dla instytucji bankowych. W dobie ciągłego postępu technologicznego i powszechnego korzystania z rozwiązań cyfrowych, zagadnienie minimalizacji ryzyka w sektorze finansowym zyskało na znaczeniu bardziej niż kiedykolwiek. Jakie działania możemy zaliczyć w poczet bankowości elektronicznej? Kiedy zasługuje ona na miano bezpiecznej i o których aspektach muszą pamiętać zarówno konsumenci, jak i banki, aby bez obaw korzystać ze zdobyczy techniki w obszarze finansów? Sprawdziliśmy.

Co określamy mianem bankowości elektronicznej?

Definicja bankowości elektronicznej jest pojęciem względnie szerokim. Obejmuje bowiem wszelkie działania, a właściwie operacje finansowe dokonywane w ramach rachunku osobistego, karty płatniczej lub wszelkich innych produktów finansowych za pośrednictwem strony internetowej, aplikacji mobilnej, terminala płatniczego lub bankomatu. Możemy w ten sposób wpłacać, wypłacać gotówkę, dokonywać dyspozycji przelewów, spłacać zadłużenia kredytowe czy po prostu dokonywać transakcji w sklepach stacjonarnych lub internetowych.

Bardzo ważnym aspektem mogącym wskazywać na brak zaufania lub też umiejętności korzystania z bankowości elektronicznej jest fakt, że tylko nieco połowa Polaków z tych, którzy mają do niej dostęp, rzeczywiście korzysta ze wspomnianych wyżej udogodnień. Wielu rodaków, szczególnie tych starszej daty, nadal woli tradycyjną formę gospodarowania pieniędzmi, jaką jest obsługa rachunku osobistego w placówce banku lub za pośrednictwem poczty. Taka postawa jest zapewne po części konsekwencją obawy o utratę środków finansowych w wyniku dokonywania operacji bankowych za pośrednictwem internetu. Propagowanie rzetelnych informacji dotyczących realnego ryzyka, które niesie ze sobą bankowość online, z pewnością pomogłoby rozwiać obawy i podnieść komfort życia wielu Polaków.

Bezpieczna bankowość elektroniczna, czyli jaka?

Z czego tak naprawdę może wynikać brak zaufania do korzystania z bankowości elektronicznej? W dużej mierze jest to lęk przed utratą danych osobowych lub tych służących do logowania się do serwisów bankowych. Może to bowiem skutkować kradzieżą oszczędności lub znacznie poważniejszymi kłopotami finansowymi. Jeżeli bowiem osoba niepowołana będzie w stanie zaciągnąć w naszym imieniu zobowiązania kredytowe, to ich spłata spocznie na naszych barkach.

Bezpieczna bankowość elektroniczna charakteryzuje się zatem wielostopniowym systemem zabezpieczeń, które mają za zadanie zapobiec dostaniu się wrażliwych czy strategicznych finansowo danych w niepowołane ręce. Standardowymi środkami ostrożności, z jakimi spotyka się konsument korzystając z bankowości elektronicznej, jest żądanie indywidualnego numeru klienta oraz szyfrowanego hasła. Dopiero po poprawnym wprowadzeniu tych informacji, możemy korzystać z internetowego serwisu transakcyjnego.

Na bezpieczeństwo korzystania z bankowości online składają się jednak nie tylko zaawansowane systemy i procedury stosowane przez instytucje finansowe, ale również, a może przede wszystkim, to w jaki sposób ich klienci dbają o bezpieczeństwo swoich danych. Choć ataki hakerskie zdarzają się stosunkowo często, to ich skuteczność jest dalece większa w przypadku indywidualnych użytkowników serwisów transakcyjnych, niż w przypadku instytucji finansowych. Pamiętajmy więc, że bezpieczna bankowość elektroniczna to ta, o której bezpieczeństwo dbamy sami.

Bankowość online – o czym trzeba pamiętać?

Zasady, którymi należy się kierować korzystając z bankowości elektronicznej, pozwalają znacznie zminimalizować ryzyko utraty danych i w konsekwencji środków finansowych. Możemy je łatwo usystematyzować w zależności od narzędzia, którego używamy do dokonywania operacji bankowych.

Komputery – okna na świat dla hakerów

Pierwszą barierą na drodze do bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej jest oczywiście odpowiednie zabezpieczenie komputera osobistego silnym, unikalnym hasłem, którego nie zapisujemy w łatwo dostępnych miejscach, ani nikomu nie podajemy. Podobnie rzecz ma się z hasłem do serwisu transakcyjnego. Musi ono spełniać warunki stawiane przez zabezpieczenia systemu i być cyklicznie zmieniane. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie zapisywać nigdzie hasła do bankowości elektronicznej. Nigdy nie podajemy również nikomu tych danych. Żaden pracownik banku nie będzie ich nigdy od nas żądał.

Podstawową kwestią zapewniającą odpowiednie zabezpieczenia w korzystaniu z bankowości za pomocą komputera, jest aktualne i oryginalne oprogramowanie antywirusowe. Oczywiście pozostałe instalowane programy powinny również pochodzić z zaufanego i legalnego źródła. Bardzo ważnym aspektem jest także prawidłowe działanie firewalla, który może pomóc w zatrzymaniu wirusów szpiegujących.

Logowania do serwisu transakcyjnego powinniśmy dokonywać jedynie na zaufanym urządzeniu, korzystając z bezpiecznych sieci wi-fi. Nigdy nie logujmy się do bankowości elektronicznej w sieciach publicznych, czy na komputerach, których używa wiele osób. Dodatkowo zawsze zwracajmy uwagę czy strona naszego dostawcy usług finansowych posiada szyfrowanie połączenia i certyfikat bezpieczeństwa. Najłatwiej sprawdzić to zerkając na wiersz, w którym wpisujemy adres strony. Czerwony komunikat “niezabezpieczona” powinien wzbudzić naszą czujność.

Niezwykle istotnym aspektem, który pozwala dbać o bezpieczeństwo wszelkich danych, których używamy logując się do systemów transakcyjnych jest zachowanie ostrożności podczas otwierania maili. Jeżeli zauważymy w skrzynce wiadomości od podejrzanych nadawców lub o prowokujących tytułach, zawsze lepiej usunąć takiego maila niż narazić się na zainfekowanie komputera oprogramowaniem wykradającym dane.

Smartfon – pokusa dla złodzieja danych

W dobie rosnącej mobilności i rozwoju technologii, coraz częściej nasze smartfony urastają do rangi przenośnego centrum dowodzenia. Posiadają one coraz więcej możliwości, które przybliżają je do funkcjonalności komputerów. Z tego powodu, właściwie wszystkie zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej za pośrednictwem komputera, znajdują również zastosowanie w przypadku smartfonów.

Ze względu na wspomnianą mobilność urządzeń przenośnych są one częściej narażone na niepożądane spojrzenia. Korzystając z aplikacji bankowych w miejscach publicznych dbajmy o prywatność naszych haseł i numerów PIN. Kradzieże telefonów są niestety zjawiskiem powszechnym. Jeżeli nie zabezpieczymy w odpowiedni sposób naszego urządzenia, potencjalny złodziej będzie miał ułatwione zadanie.

To właśnie na smartfony przychodzą SMS-y weryfikacyjne, które stanowią konieczny etap w systemie zabezpieczeń bankowych. Pamiętajmy więc, aby nigdy nie przechowywać w telefonie żadnych danych do logowania i zawsze dokładnie sprawdzić treść wiadomości weryfikacyjnych przed zatwierdzeniem przelewu. Zdolny haker, po uzyskaniu kilku informacji potrafi bowiem podmienić komunikaty i w ten sposób przekierować nasze pieniądze na inne konto.

Tak w przypadku komputerów, jak również smartfonów, zawsze pamiętajmy, aby wylogowywać się z serwisu transakcyjnego po każdorazowym skorzystaniu z niego. Oczywiście możemy liczyć na automatyczne wylogowanie po upływie limitu czasowego, ale z pewnością nie warto ryzykować chwili nieuwagi, która może nas wiele kosztować.

Bankomat i karta płatnicza – zachowaj czujność

Rosnące zapotrzebowanie na bankomaty i wpłatomaty sprawiło, że nie zawsze są one instalowane w miejscach umożliwiających prywatność korzystania. W związku z powyższym zawsze bądźmy czujni, dbajmy o prywatność kodu PIN i zwracajmy uwagę, czy w pobliżu bankomatu nie ma podejrzanych osób, które mogłyby się połasić na nasze pieniądze.

Jakiś czas temu media obiegły informacje na temat coraz sprytniejszych sposobów, jakie stosują złodzieje, aby pozyskać nasze dane za pomocą bankomatów. Jeżeli cokolwiek w wyglądzie urządzenia wzbudza u nas zaniepokojenie lub wydaje się niestandardowe, skorzystajmy z innego bankomatu. Na co zwracać uwagę? Obiektywy kamerek, dodatkowe lustra, niespasowane klawiatury, wystające elementy – to wszystko powinno wzmóc naszą czujność i skłonić nie tylko do wybrania innego bankomatu, ale także zgłoszenia naszych podejrzeń pod numerem telefonu, który powinien być umieszczony na każdym urządzeniu.

Korzystanie z karty płatniczej, to dla wielu osób już standardowy sposób płatności za produkty i usługi. Dokonując transakcji za pośrednictwem terminala płatniczego przede wszystkim chrońmy swój numer PIN oraz dane umieszczone na karcie. W dobie technologii zbliżeniowej zawsze warto zaopatrzyć się w etui chroniące przed niepowołanymi transakcjami dokonywanymi bez naszej wiedzy oraz zadbać o ustawienie limitów, które w przypadku kradzieży zabezpieczą nas przed większymi stratami.

Kartami płatniczymi dokonujemy również płatności za zakupy w sklepach internetowych. Bezpieczna bankowość elektroniczna wymusza na nas również czujność w tym aspekcie. Jeżeli sprzedawca oferuje towary w zaskakująco niskich cenach, a sklep nie posiada zbyt wielu opinii, zachowajmy ostrożność. Płacąc kartą w takim podejrzanym serwisie, możemy się bowiem narazić na atak hakerski, który wykradnie dane i co za tym idzie uzyska dostęp do naszych pieniędzy.

Jak banki dbają o bezpieczeństwo naszych pieniędzy?

Pomimo, że to od użytkowników bankowych serwisów transakcyjnych w dużej mierze zależy bezpieczeństwo ich oszczędności oraz danych, to instytucje finansowe także muszą mieć w tym aspekcie swój wkład. Nadążając za kolejnymi modyfikacjami w świecie cyberprzestępczości, twórcy oprogramowania, za pomocą którego banki zarządzają pieniędzmi klientów, tworzą nowe systemy zabezpieczeń lub aktualizują już istniejące.

Bezpieczna bankowość elektroniczna Pekao S.A. opiera się na przykład na wieloetapowej weryfikacji każdej transakcji dokonywanej przez klientów. Co więcej, w uzasadnionych przypadkach bank może prosić o dodatkową weryfikację telefoniczną i jeżeli uzna transakcję za podejrzaną lub niebezpieczną, zatrzyma jej wykonanie. Dodatkowo Pekao stara się uświadamiać klientów, co do zagrożeń pojawiających się w przypadku nieodpowiedzialnego korzystania z serwisu transakcyjnego czy aplikacji mobilnych.

Bankowość internetowa Idea Bank przechodzi natomiast cykliczne, regularne testy pod kątem wyszukiwania luk w zabezpieczeniach. W przypadku ich wykrycia, są one natychmiast usuwane, a serwisy i aplikacje ulegają koniecznym aktualizacjom. Idea Bank prowadzi także regularny monitoring cyberprzestępców pod kątem reagowania na podejrzane strony, adresy i domeny mogące zaszkodzić bezpieczeństwu bankowego serwisu.

Szyfrowane połączenia każdej transakcji i regularne aktualizacje serwisów internetowych oraz aplikacji mobilnych to bezpieczna bankowość online wg mBank. Dodatkowo, ten usługodawca finansowy gwarantuje monitorowanie każdej operacji dokonywanej kartami płatniczymi, co pozwala na wychwytywanie niestandardowych zachowań, a co za tym idzie minimalizowanie ryzyka.

Bankowość internetowa, czyli przezorny zawsze ubezpieczony

W 2014 roku z bankowości elektronicznej korzystało ok.12,5 mln Polaków, a sam dostęp do transakcji online posiadało wówczas ok. 25 mln osób. Skąd tak niewielki procent rodaków, którzy zaufali zdobyczom technologii w zakresie dysponowania finansami? Jak już wspominaliśmy, sytuacja ta wiążę się z pewnością z obawami przed ryzykiem, które niesie ze sobą uzyskanie dostępu do naszych danych przez osoby niepowołane.

Bezpieczna bankowość internetowa nie pozostaje jednak jedynie w sferze marzeń programistów. Jak wskazaliśmy w artykule, przy zachowaniu konkretnych zasad przezorności i ograniczonego zaufania, z powodzeniem możemy korzystać z komfortu, jaki daje bankowość online. Zdalne dysponowanie finansami jest oczywiście zadaniem wymagającym odpowiedzialności i rozwagi. Wygoda, jaką niesie ze sobą uniezależnienie się od godzin funkcjonowania placówek bankowych, stanowi jednak atut nie do przecenienia.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments