Jak bezpiecznie logować się na konto bankowe?

5 /5
(Ocen: 2)
Czas to pieniądz. A bankowość internetowa pozwala nam ten czas zaoszczędzić. Możemy dzięki niej w szybki i wygodny sposób opłacić energię lub czynsz za mieszkanie. Jednak udogodnienia technologiczne mogą obrócić się przeciwko nam, jeśli nie będziemy odpowiedzialni. Nawet najlepsze zabezpieczenia w bankach nie uchronią nas przed naszą nieuwagą.

Co jest najsłabszym ogniwem zabezpieczeń w bankach?

Banki stale ulepszają swoje systemy bezpieczeństwa. Dla złodziei łatwiejszym celem są sami klienci. Dlatego instytucje finansowe starają się uświadamiać osoby korzystające z usług internetowych. Budowanie dobrych nawyków w bankowości internetowej można sprowadzić do dwóch prostych zasad: uważnego działania oraz stosowania zasady ograniczonego zaufania. O tym jak wygląda to w praktyce, można przeczytać w naszym artykule.

Bezpieczna bankowość w 10 krokach:

Krok 1. Zanim pierwszy raz zalogujemy się do swojego banku w przeglądarce internetowej, powinniśmy wybrać odpowiednio silne hasło. Data urodzin lub imię to nie najlepszy wybór. Dobrze pomyślane hasło powinno zawierać, duże i małe litery oraz cyfry. Jeżeli zastosujemy znaki specjalne będzie ono bardziej unikalne, a tym samym trudniejsze do odgadnięcia. Im jest dłuższe tym lepiej dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy. Warto też, co jakiś czas zmieniać hasło, w razie gdyby dostało się w niepowołane ręce.

Krok 2. Jeśli mamy taką możliwość ustawmy obrazek bezpieczeństwa oraz maskowane hasło. Niektóre banki pozwalają wyświetlić na stronie logowania jedną z grafik, którą wcześniej dla siebie wybraliśmy z puli dostępnych. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, które świadczy, że jesteśmy na odpowiedniej witrynie. Natomiast hasło maskowane jest pomocne na wypadek, gdyby przestępcy udało się zainstalować na Twoim urządzeniu oprogramowanie szpiegujące. W takim wypadku, dzięki maskowaniu, nie pozna całego hasła. Polega ono na tym, że logujemy się do konta podając tylko wybraną jego część.

Krok 3. Logując się zwróćmy uwagę na domenę banku i szyfrowanie. Informuje nas o tym ikona zielonej kłódki widniejąca w prawym górnym rogu strony oraz adres zaczynający się od „https”. Niestety przestępcy potrafią podrabiać strony internetowe banków. Fałszywe witryny mogą do złudzenia przypominać prawdziwe, mogą być nawet szyfrowane. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, czy jesteśmy na oficjalnej stronie banku.

Zwróćmy też uwagę na nazwę banku w certyfikacie witryny. Pamiętajmy, że podczas logowania będziemy pytani tylko o login i hasło. Jeżeli pojawią się komunikaty proszące nas o podanie dodatkowych danych jest to próba wyłudzenia informacji.

Krok 4. Korzystajmy z zaufanego połączenia. Wybierajmy znane sobie sieci oraz WiFi. Unikajmy korzystania z bankowości internetowej z sieci publicznych, ogólnie dostępnych. Także połączenie u naszych znajomych może być zagrożone. Dla własnego bezpieczeństwa nie podłączajmy się do niezabezpieczonych sieci i hotspotów. Najlepszym wyjściem jest używanie własnej zabezpieczonej sieci domowej.

Krok 5. Logujmy się na własnych urządzeniach. Nawet jeśli stosujemy powyższe zasady bezpieczeństwa, wystrzegajmy się korzystania z bankowości internetowej na nienależących do nas komputerach, tabletach i telefonach. Używanie do tego celu naszego prywatnego urządzenia, zapewnia nam, że nikt niepowołany nie korzystał z niego. Tym samym, zmniejszamy możliwość znalezienia się na nim złośliwego oprogramowania.

Krok 6. ilnujmy aktualizacji programu antywirusowego i systemu operacyjnego swojego komputera. Jeżeli z bankowości internetowej korzystasz na swoim prywatnym urządzeniu, sprawdzaj regularnie antywirusa oraz dbaj o aktualność programów, z których korzystasz. Przedawnione oprogramowanie może stanowić „furtkę” dla przestępców chcących przejąć Twoje dane, a nawet kontrolę nad komputerem.

Krok 7. Nie instalujmy oprogramowania z nieznanych źródeł na swoim urządzeniu. Żaden bank nie prosi o instalację dodatkowych programów, więc jeśli spotka nas taka sytuacja, na pewno jest to próba zarażenia naszego komputera. Pamiętajmy o pobieraniu programów z zaufanych źródeł i od oficjalnych producentów.

Krok 8. Sprawdzajmy uważnie potwierdzenia sms. Złośliwe oprogramowanie może podmienić numer konta, na który chcemy przelać pieniądze. Aby przed tym się uchronić wystarczy sprawdzenie sms’a. W komunikacie zawsze zawarte są prawdziwe dane transakcji, dlatego samo ich porównanie, pozwoli nam zauważyć: jaką operację wykonujemy, na jaką kwotę oraz kto będzie jej odbiorcą. Wszystkie dane muszą się zgadzać. Jeżeli jest inaczej, nasze urządzenie zostało zainfekowane. Należy je przeskanować w programie antywirusowym w celu znalezienia szkodliwego programu.

Krok 9. Uważajmy na fałszywe wiadomości. Przestępcy nie próżnują i szukają różnych okazji, aby zdobyć dostęp do naszego konta. Jednym z nich są maile w których podszywają się pod bank lub inną zaufaną instytucję. Zazwyczaj informują nas o zablokowaniu konta i podają instrukcję w jaki sposób je odblokować. Taki mail prowadzi nas do fałszywej strony logowania, gdzie nieświadomy użytkownik podaje swoje dane. W mailu może być też załącznik po otwarciu którego, nasz komputer zostaje zainfekowany. Dlatego nigdy nie otwierajmy podejrzanych maili.

Uwaga! Banki nigdy nie załączają w korespondencji linków do stron logowania oraz nie proszą o nasze dane. Jeżeli jesteśmy świadkami takiej próby, niezwłocznie zgłośmy ją naszemu bankowi.

Krok 10. Używajmy z rozwagą aplikacji mobilnych. Bankowość mobilna nie jest tak bardzo popularna wśród Polaków jak internetowa, jednak grono użytkowników aplikacji na urządzenia przenośne stale rośnie. Wraz z dodatkowymi ułatwieniami pojawia się nowe możliwości dla oszustów. Na szczęście kierując się podobnymi zasadami bezpieczeństwa jak w przypadku bankowości internetowej nic nie powinno nam grozić. Przede wszystkim powinniśmy pobrać aplikację mobilną z zaufanego źródła (Google Play, App Store lub Sklep Microsoft) i aktualizować ją na bieżąco. Drugim krokiem jest ustawienie trudnego do odgadnięcia PINu do aplikacji.

Z bankowości mobilnej korzystamy w różnych miejscach, gdzie nasze działania mogą zostać zarejestrowane. Dlatego bądźmy ostrożni, gdy logujemy się na konto bankowe za pomocą aplikacji. Aplikacje mobilne są dosyć nowym udogodnieniem dla klientów banków. Warto śledzić aktualne komunikaty informujące o atakach na smartfony. Nigdy nie wiemy, co nowego wymyślą przestępcy.

Loguj się bezpiecznie jak w banku

Nie na darmo kojarzymy bank z bezpieczeństwem i odpowiedzialnością. Dziś wszystkie transakcje możemy wykonać nie wychodząc z domu lub będąc na rowerze. Usługi bankowe przeszły cyfrową rewolucję i nadal pozostały jednymi z najbardziej zaufanych instytucji.  Zasługą tego jest stałe udoskonalanie przez nie systemów zabezpieczeń. Banki nie mają jednak bezpośredniego wpływu na naszą ostrożność i uwagę. Dlatego tak chętnie przestępcy wykorzystują najsłabsze ogniwo zabezpieczeń, którym jesteśmy my sami. Stosując się jednak do powyższych 10 zasad bezpiecznej bankowości, możemy spać spokojnie. Logowanie będzie wtedy równie bezpieczne, co pójście do oddziału banku.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
22 grudnia 2017 21:25

Zawsze sprawdzam wszystko dokładnie!

Ewa Zielarka
Ewa Zielarka
18 grudnia 2017 12:26

dobry poradnik, zapraszam do mnie