Jak chronić się przed smogiem?

5 /5
(Ocen: 2)

widok na smog w ŁodziJeszcze do niedawna smog w Polsce kojarzony był tylko z Krakowem i aglomeracją Górnego Śląska. Niestety smog dziś nie dusi już tylko mieszkańców południa. Złej jakości powietrze można odnotować w rejonach całego kraju, nawet na Warmii i Mazurach.

Przeciętny człowiek wdycha dziennie około 16 kg powietrza. Dodajmy od razu: powietrza zanieczyszczonego pyłami. Pamiętajmy, że pył z niskiej emisji dociera praktycznie wszędzie, wprowadzając niepożądane substancje nie tylko do powietrza, ale także do wody i gleby. Tym samym, trafia do wszystkich organizmów, które oddychają, spożywają wodę i/lub roślinność wzrastającą na skażonej glebie.

Smog niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia!

Smog występuje prawie we wszystkich gęsto zaludnionych obszarach świata. Pierwsze zaobserwowane zjawisko smogu zostało odnotowane w zachodnich przemysłowych miastach Europy już w połowie XIX wieku. Liczne przeprowadzone badania wskazują jednoznacznie, że smog jest dla nas śmiertelny. Specjaliści szacują, że rocznie na świecie przez zanieczyszczone powietrze umiera ponad 5 mln ludzi.

Dramatyczna sytuacja smogowa w Polsce!

Większość osób nie zdaje sobie sprawy jak dramatycznie wygląda sytuacja zanieczyszczonego powietrza w Polsce. Jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie. Z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE, aż 33 znajduje się w Polsce. W naszym kraju z powodu złego stanu powietrza umiera około 45 000 ludzi. Jest to liczba równa liczbie mieszkańców Kutna. Ponad 70% procent szkodliwych substancji w powietrzu pochodzi ze spalin powstałych podczas ogrzewania budynków. Choć dane i statystyki wyglądają przerażająco to nie powinno nas to wcale dziwić, kiedy co piąty Polak nie widzi nic złego w paleniu śmieciami w swoim domu. Więcej na temat sytuacji smogowej w Polsce znajdziecie w naszym artykule: Smog w Polsce – to musisz wiedzieć!

Dlaczego smog jest niebezpieczny?

Średnio dorosły człowiek wdycha około 16 kg powietrza. Jeżeli poznamy skład oraz ilość szkodliwych substancji w nim zawartych, uzmysłowimy sobie o wielkości zagrożenia. W składzie smogu znajdują się przede wszystkim metale ciężkie: ołów, kadm, nikiel, tlenki siarki, azotu, węgla i najbardziej niebezpieczne pyły drobne PM10 i PM2,5. PM10 to nazwa pyłu, który w swoim składzie ma cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Tej wielkości substancje z łatwością docierają do naszych dróg oddechowych, płuc i oskrzeli. Pył PM2,5 posiada cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Zawarty w smogu pył PM2,5 bezproblemowo przenika do naszego krwioobiegu, a potem trafia do naszego mózgu.

Jakie choroby powoduje smog?

Smog nie bez powodu nazywany jest latającym zabójcą. Dziś lekarze nie mają żadnych wątpliwości, że smog odpowiada za wiele chorób układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego. Poniżej umieszczamy tabelkę z chorobami, jakie wywołuje smog:

  • układ oddechowy: astma, niewydolność oddechowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, nowotwór płuc, duszności, stan zapalny śluzówek nosa, stan zapalny gardła;
  • układ krwionośny: zator, udar, zawał, nierówna praca serca, bóle klatki piersiowej, zwiększona krzepliwość krwi, zaburzenia rytmu serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze;
  • układ nerwowy: obniża sprawność umysłową, opóźnienie umysłowe, ADHD, zwiększona agresja, utrata koncentracji, choroby depresyjne, Alzheimer.

Kto powinien uważać szczególnie na smog?

Bardzo narażone na smog są kobiety w ciąży. Najwięcej zanotowanych poronień, śmierci płodów, powikłań ciążowych notuje się w obszarach zanieczyszczonych. Ponadto dzieci, które podczas ciąży przebywały w zanieczyszczonym powietrzu rodzą się słabsze i mniejsze. Zwiększa się również ryzyko, że będą bardziej podatne na alergie lub chore na autyzm.

Seniorzy, dzieci i astmatycy to również bardzo podatna grupa na smog. U dzieci mieszkających w obszarach smogowych częściej występują ataki agresji. Zanotowano również problemy koncentracji i obniżoną sprawność umysłową. Osoby starsze w większym stopniu narażone są chorobę Alzheimera oraz z racji obniżonej odporności organizmu na wiele innych chorób wywoływanych przez smog.

Jak się chronić przed smogiem?

W dniach o szczególnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza starajmy się pozostawać w domu. Nie uchylajmy też okien, ani balkonu. O ile to możliwe nie wychodźmy rano, ani późnym wieczorem (wtedy najwięcej palimy w piecach i ogrzewamy domy). Jeżeli chcemy przefiltrować powietrze użyjmy do tego klimatyzacji lub wiatraków. Zainwestujmy w zielone filtry, czyli kwiaty doniczkowe takie jak: paprotki, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, sansewieria, aglaonema, dracena, palma domowa, zielistka.

Jeżeli wychodzimy z domu, bierzmy przykład z krajów Azjatyckich takich jak Chiny i Japonia. Zaopatrzmy się w specjalne maski antysmogowe. W dni o silnym natężeniu smogu korzystajmy z komunikacji miejskiej. Starajmy się również mniej palić w domach i przykręćmy grzejniki. Pijmy również zieloną herbatę. Jej właściwości pozwalają oczyścić nasz układ krwionośny.

Unikajmy sportu na „świeżym powietrzu”. W czasie silnego smogu unikajmy eksploatujących czynności fizycznych jak biegi i jazda na rowerze. Jeżeli już na to się decydujemy używajmy masek i wybierajmy miejsca dalekie od tłocznych ulic np. lasy lub parki. Ważnym aspektem jest również nasze tętno. W przypadku chodu starajmy się iść z prędkością około 4 km/h. Dla rowerzystów zalecana prędkość wynosi około 11-15 km/h.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments