Jak działa mikrofala? Czy posiłki podgrzewane w kuchence mikrofalowej są zdrowe?

4.86 /5
(Ocen: 7)
Kuchenka mikrofalowa to urządzenie z kategorii małego AGD, które zadebiutowało w latach 40. ubiegłego wieku. Oczywiście dzisiejsze modele są zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Jak działa popularna mikrofala? Czy przygotowywane w niej potrawy są zdrowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na jakiej zasadzie działa kuchenka mikrofalowa?

Przed przedstawienie zasady działania kuchenki mikrofalowej warto opisać, jak zbudowana jest popularna mikrofala. Otóż podstawą urządzenia jest magnetron, który odpowiada za wytwarzanie fali elektromagnetycznych. Oprócz niego w obudowie znajduje wiele innych elementów, m.in. transformator, wiatraczek, falowód, a także ujścia zimnego i gorącego powietrza. Ważnym podzespołem kuchenki mikrofalowej jest również talerz obrotowy, na którym ustawia się talerz z potrawą, która ma zostać podgrzana. Jest on wykonany ze szkła, a jego średnica uzależniona jest od konkretnego modelu mikrofali. Do czego służy? Gdy kuchenka mikrofalowa pracuje, talerz ten obraca się, co zapewnia równomierne podgrzanie potrawy z każdej strony. Należy jednak mieć świadomość, że w sprzedaży dostępne są również mikrofale bez talerza obrotowego, co sprawia, że ich dno jest płaskie.

Jak działa mikrofala? Otóż każda kuchenka mikrofalowa podgrzewa potrawy przy wykorzystaniu fal elektromagnetycznych o długości około 12 cm. Wytwarzany jest wspomniany magnetron, a następnie kierowane są do komory urządzenia. W momencie, gdy promieniowanie przechodzi przez substancję (potrawę), powstają drgania rotacyjne cząsteczek, które wywołują tarcie. Jego efektem jest podgrzanie potrawy. Należy jednak pamiętać, że mikrofalówka jest w stanie podgrzać potrawy, które zawierają w sobie przynajmniej trochę wilgoci, ponieważ to ona najlepiej pochłania promieniowanie. Warto również wiedzieć, że kuchenki mikrofalowe są projektowane w taki sposób, by fale nie mogły wydostać się na zewnątrz, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

Czy posiłki podgrzewane w kuchence mikrofalowej są zdrowe?

Podgrzewanie potraw w kuchence mikrofalowej ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy najczęściej swoją niechęć argumentują kwestiami zdrowotnymi. Warto więc odpowiedzieć na pytanie: czy potrawy podgrzewane w mikrofali są zdrowe? Otóż należy kategorycznie stwierdzić, że do tej pory nie powstały żadne badania, które potwierdziłyby, że podgrzewanie jedzenia w kuchence mikrofalowej jest niezdrowe, a wykorzystywane promieniowanie szkodliwe. Oczywiście warto mieć świadomość, że każdy rodzaj obróbki termicznej w pewnym stopniu wpływa na żywność i pozbawia ją składników odżywczych. Zdecydowanie najwięcej zaś tracimy, gotując warzywa w wodzie. W przypadku mikrofali atutem jest z pewnością szybki czas przygotowania potrawy oraz fakt, że podgrzewanie odbywa się bez udziału wody.

Jak prawidłowo używać mikrofalówki?

Będąc posiadaczem kuchenki mikrofalowej lub planując jej zakup, warto znać zasady jej użytkowania. Ich przestrzeganie gwarantuje bezpieczeństwo oraz bezawaryjność urządzenia. Chodzi przede wszystkim o niewkładanie niektórych naczyń oraz niektórych rodzajów żywności. Kategorycznie nie można wkładać do mikrofalówki jajek i owoców. Przyczyną jest ich owalny kształt oraz fakt, że mogą się zagotować od środka i wybuchnąć. Ostrożnym należy być również w przypadku podgrzewania cieczy (np. herbaty, mleka, a nawet wody). Wynika to z faktu, że w wyniku zbyt wysokiej temperatury może dojść do ich przegrzania, czyli osiągnięcia temperatury wyższej niż temperatura wrzenia. Kolejna zasada dotyczy dań z cateringu, które obowiązkowo muszą zostać wyjęte z foliowych lub styropianowych opakowań. Ostrożność należy zachować również przy wkładaniu naczyń do mikrofali. Najlepiej sprawdzają się te wykonane ze szkła lub ceramiki. Należy jednak zwrócić uwagę, czy nie posiadają metalicznych zdobień. W przypadku plastiku należy najpierw sprawdzić jego odporność na wysokie temperatury, co potwierdza odpowiedni symbol.

Kuchenka mikrofalowa to z pewnością urządzenie, które warto mieć w swojej kuchni. Wynika to z faktu, że umożliwia szybkie podgrzanie potraw, które jest równocześnie całkowicie bezpieczne.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments