Jak kupić na kredyt mieszkanie w budowie od dewelopera?

5 /5
(Ocen: 4)

Rynek pierwotny nieruchomości przyciąga z roku na rok coraz większy krąg zainteresowanych. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne kuszą potencjalnych kupujących. Mieszkania z rynku pierwotnego nie wymagają remontu, a ich wnętrza można urządzić zgodnie z własnym gustem.

Powyższe atuty są najczęściej wymienianymi przez osoby decydujące się na tego typu nieruchomości. Większość z nas nie stać niestety na kupno mieszkania za gotówkę. Jedynym rozwiązaniem staje się wówczas kredyt hipoteczny. Decyzja o kupnie mieszkania w trakcie budowy jest niezwykle istotna, gdyż ma wpływ na całe nasze życie. Jeżeli zatem marzysz o mieszkaniu z rynku pierwotnego, przeczytaj dokładnie, jak wygląda procedura kredytowania.

W artykule znajdziesz informacje o tym:

 • co warto zrobić przed zaciągnięciem kredytu na mieszkanie w budowie?
 • na co zwrócić uwagę przy umowie deweloperskiej?
 • czy kupowanie mieszkania na etapie “dziury w ziemi” jest bezpieczne?
 • jak wygląda kupowanie mieszkania od dewelopera?
 • jak wygląda finansowanie kredytem zakupu mieszkania w trakcie budowy?

Zbadaj swoją zdolność kredytową

Znalezienie odpowiedniego mieszkania nie jest łatwe. Powinniśmy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Najpierw należy zbadać zdolność kredytową. Dzięki temu dowiemy się na jakie mieszkanie będzie nas stać i oszczędzimy czas na oglądaniu zbyt drogich mieszkań. Wstępnej oceny dokonamy za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej lub u doradcy w banku. Takie działanie zmniejszy znacząco obszar poszukiwań mieszkań na rynku pierwotnym.

Wiarygodność dewelopera – sprawdź opinie w internecie

Jeżeli chcemy kupić mieszkanie od dewelopera, które jest jeszcze w budowie, powinniśmy sprawdzić sprzedającego. Jego wiarygodność jest niezwykle istotna, gdyż już niejednokrotnie zdarzało się, iż ludzie brali kredyt hipoteczny na „dziurę w ziemi”, a za chwilę deweloper bankrutował lub znikał z całą gotówką.

Wiele na plus zmieniło się od roku 2012, kiedy to wprowadzono ustawę deweloperską. Oszustwa zdarzają się znacznie rzadziej, a inwestor budujący nieruchomość ma obowiązek ujawnić informacje na temat sytuacji finansowej swojej firmy oraz spółek córek na żądanie nabywcy. Zabezpieczenie praw kupujących było bardzo potrzebne, a wprowadzone regulacje ograniczają możliwość zatajenia istotnych informacji przez sprzedającego.

Jak ustawa deweloperska chroni kupującego mieszkanie w budowie?

Obecnie kupowanie mieszkania na etapie “dziury w ziemi” jest już o wiele bezpieczniejsze. Jak wszędzie należy zachować zdrowy rozsądek, dlatego warto wiedzieć, co dała ustawa deweloperska z 2011 roku nabywającym nowe mieszkania:

 • Umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego, w obecności notariusza.
 • Na żądanie osoby zainteresowanej deweloper ma obowiązek udostępnić na trwałym nośniku prospekt informacyjny oraz informacje o stanie finansowo-prawnym inwestycji.

Znajdziemy w nim szczegółowe informacje dotyczące dewelopera, jego poprzednich inwestycji, możliwości odstąpienia od umowy, informacje na temat nieruchomości i planowanego terminu zakończenia poszczególnych prac, terminu przeniesienia własności, informacje o ewentualnych roszczeniach osób trzecich oraz postępowaniu egzekucyjnym wobec dewelopera, wiadomości o planowanych w promieniu kilometra inwestycjach oraz inne ważne dane. Osobna część mówi o standardzie wykończenia mieszkań, rodzaju instalacji oraz zawiera rzut kondygnacji i wzór umowy.

Prospekt informacyjny powinien informować kupującego o ryzyku związanym z kupnem nieruchomości. Dlatego warto dokładnie go prześledzić i sprawdzić, czy rzeczywiście zawiera wszystkie informacje, jakie nakłada ustawa.

 • kupujący niewybudowane mieszkanie od dewelopera przelewa środki na zamknięty rachunek powierniczy (w całości po ukończeniu inwestycji) lub na otwarty rachunek powierniczy (transzami, zgodnie z kolejnymi etapami budowy mieszkania).

Pierwszy model finansowania powstającej inwestycji mieszkaniowej jest najbezpieczniejszy. Jednak deweloperzy wolą otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy, który pozwala im na obrót wpłacanymi tam środkami.

Aktualnie trwają zaawansowane prace nad nowelizacja ustawy deweloperskiej. Jedną z propozycji zmian jest wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Ma on działać podobnie jak BFG, gdzie w razie bankructwa banku, pieniądze jego klientów są bezpieczne.

Umowa z deweloperem na zakup mieszkania

Gdy już sprawdzimy wiarygodność dewelopera i wybierzemy odpowiednie mieszkanie, możemy przystąpić do podpisania wstępnej umowy deweloperskiej.

Określa ona parametry danej nieruchomości i zobowiązuje do zawarcia umowy kupna – sprzedaży obie strony. Nie ma przepisów mówiących o konieczności zawarcia umowy wstępnej w formie aktu notarialnego. Jednak rozwiązanie to lepiej chroni interesy nabywcy. Kupujący wpłaca deweloperowi zadatek, a reszta kwoty zostaje wypłacona po przeniesieniu własności nieruchomości (zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy). Inwestor środkami z zadatku może swobodnie dysponować.

Zamiast umowy wstępnej możemy od razu podpisać umowę deweloperską. Ta musi jednak zostać sporządzona w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Nakłada ona na dewelopera szereg obowiązków o których pisaliśmy wyżej. W przypadku otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego pieniądze trafiają transzami na rachunek zgodnie z ukończeniem poszczególnych etapów budowy.

Ruszamy do banku po kredyt hipoteczny na “dziurę w ziemi”

Po podpisaniu umowy możemy udać się do banku. Procedura uzyskania kredytu hipotecznego rozpoczyna się od złożenia wniosku. Najlepiej udać się do kilku instytucji finansowych i złożyć w nich stosowne podania. Jednak niech to będą 2 – 3 banki, gdyż złożenie zbyt wielu zapytań może wpłynąć na uzyskanie negatywnej decyzji od kredytodawcy. Dzięki temu w razie kłopotów z otrzymaniem pożyczki w jednym banku, mamy szansę na uzyskanie potrzebnej kwoty w innym. Takich ograniczeń nie ma doradca kredytowy, dlatego warto rozważyć jego pomoc.

Oferty banków różnią się od siebie i warto poszukać najlepszej opcji dla siebie. Dogodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarki kredytu hipotecznego lub rankingu, prezentującego najlepsze oferty. Niemniej banki, stosując swoje wewnętrzne procedury ze względu na indywidualną sytuację osoby wnioskującej, mogą przedstawić inne warunki. Po otrzymaniu decyzji należy wybrać najkorzystniejszą umowę i dokończyć procedurę uzupełniania niezbędnych dokumentów.

Należy pamiętać, iż od stycznia 2017 roku powinniśmy dysponować co najmniej 20% wkładem własnym (niektóre banki dopuszczają minimalny wkład własny 10% wraz z dodatkowym ubezpieczeniem). Pieniądze te należy wpłacić deweloperowi, a potwierdzenie przedstawić kredytodawcy. Istnieją opcje zakupu na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, wiążą się one jednak z większymi kosztami i trudnościami.

Oprócz wniosków o udzielenie finansowania musimy złożyć także niezbędne dokumenty do kredytu hipotecznego. Wśród najczęściej wymaganych przy kupnie mieszkania w budowie będą to: umowa przedwstępna z załącznikami lub rezerwacyjna w formie aktu notarialnego z prospektem informacyjnym (załączniki muszą być podpisane lub opieczętowane przez dewelopera), odpis z Księgi Wieczystej nieruchomości, wypis dewelopera z KRS, promesa zgody banku kredytującego o bezobciążeniowym wyodrębnieniu kredytowanej nieruchomości (gdy działka, na której prowadzona jest budowa stanowi zabezpieczenie dla kredytu dewelopera), oświadczenie dewelopera, wyjaśnienie zapisów w KW, decyzje o podziale działek z załącznikami.

Podstawą do udzielenia kredytu jest oczywiście aktualny dowód tożsamości, a także dokumenty potwierdzające wysokość i źródło otrzymywanych zarobków. W zależności od wewnętrznych wymogów instytucji kredytującej, wykaz niezbędnych formalności może mieć inny zakres, dlatego warto dopytać o wymogi u kredytodawcy. Pamiętajmy, że część dokumentów jest ważna jedynie przez krótki okres.

Na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym?

Decydując się na kredyt hipoteczny powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale także na koszty związane z udzieleniem kredytu, czyli prowizję, koszty ubezpieczenia i wszystkie pozostałe opłaty okołokredytowe. Znacznie lepszym wskaźnikiem niż samo oprocentowanie będzie RRSO, mówiące o całkowitym koszcie udzielonego zobowiązania (bank nie wlicza w nim opłat, których wysokości nie może dokładnie określić). Samo oprocentowanie składa się z dwóch części: WIBOR-u i stałej marży banku.

Pierwsza z nich jest zmienna i ustalana w określonym w umowie czasie, dlatego jej wzrost będzie wpływał na wysokość miesięcznej raty. Marża z kolei stanowi stałą wartość, którą ustalamy na początku. Dlatego warto zadbać, aby była jak najniższa. Należy również sprawdzić, czy kredyt nie jest związany z koniecznością korzystania z dodatkowych produktów. Często bowiem to one generują wysokie koszty.

W jaki sposób przebiega wypłata środków z kredytu hipotecznego?

Uzyskane z kredytu hipotecznego środki zostaną wypłacone na rachunek powierniczy. Może on mieć postać zamkniętą lub otwartą. Na zamknięty rachunek powierniczy przelewane są wszystkie środki wpłacane przez nabywcę i udostępniane deweloperowi dopiero po dokończeniu budowy oraz przeniesieniu własności na kupującego.

Natomiast na otwarty rachunek powierniczy środki wpływające transzami są udostępniane deweloperowi po zamknięciu kolejnych etapów budowy. Z punktu widzenia nabywcy bezpieczniejszy jest zatem zamknięty rachunek, gdyż w razie bankructwa inwestora ma pewność odzyskania pieniędzy. Jednak z punktu widzenia dewelopera korzystniejszy jest otwarty rachunek powierniczy, który pozwala mu na obrót funduszami. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej temu jak wygląda kupowanie na kredyt mieszkania od dewelopera, którego budowa jeszcze trwa.

Kredyt na niewybudowane mieszkanie w transzach

Mieszkania z rynku pierwotnego mają swoje bezdyskusyjne zalety. Są nowe i dopasowane do potrzeb kupujących. Są też drogie, dlatego ich zakup często trzeba sfinansować kredytem hipotecznym. Deweloperzy stosują dlatego zachęty w postaci promocji dla osób, które kupią mieszkanie na etapie “dziury w ziemi”.

Nie ma problemu, gdy transfer pieniędzy na konto dewelopera następuję za jednym razem – zaraz po zakończeniu inwestycji i przekazaniu praw do własności mieszkania kredytobiorcy. Gdy jednak kredyt na mieszkanie w budowie jest płacony w transzach, nie każdy wie, że przez jakiś czas spłacie ulega tylko część odsetkowa zobowiązania. A to oznacza większe koszty takiego kredytu hipotecznego. Jakie dokładnie? Jakie raty kredytu hipotecznego przyjdzie wtedy płacić? Sprawdźmy to na przykładzie.

Załóżmy, że wzięliśmy kredyt hipoteczny o kwocie 300 000 zł na 25 lat z oprocentowaniem zmiennym 4% (raty równe). Finansowane mieszkanie zostanie oddane do użytkowania za 2 lata. W tym czasie bank wykona trzy transze (każda po 100 000 zł). Tak będzie wyglądała wysokość spłaty zobowiązania w pierwszych latach kredytowania (spłata samych odsetek):

 • miesięczna rata kredytu hipotecznego po I transzy: 333,33 zł (od 1 do 12 miesiąca inwestycji),
 • miesięczna rata po II transzy: 666,67 zł (od 13 do 24 miesiąca inwestycji),
 • miesięczna rata po III transzy: 1664,25 zł (po 24 miesiącach od rozpoczęcia inwestycji, kiedy następuje też przekazanie kluczy).

Po ostatniej transzy zaczynamy spłacać część kapitałową i odsetkową zobowiązania. Gdyby kredyt na mieszkanie w budowie był wypłacony jednorazowo (bez transz), to wtedy miesięczna rata kredytu hipotecznego wyniosłaby 1583,51 zł. Różnica wynika z 2 lat opłacania wyłącznie odsetek.

W tym przykładzie przez 2 lata zapłaciliśmy za same odsetki aż 12 tysięcy złotych! Czy w takiej sytuacji opłaca się kupować mieszkanie na kredyt we wczesnym etapie inwestycji? To zależy od indywidualnej sytuacji. Ale wiedza o kosztach kredytu może być przydatna przy negocjacjach z deweloperem. Warto ją wykorzystać.

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

Po zakończeniu budowy nabywca musi dokonać odbioru technicznego nieruchomości. W tym momencie powinniśmy sprawdzić zgodność wszystkich parametrów zawartych w umowie ze stanem faktycznym. Jeżeli deweloper nie wywiązał się z zakresu obowiązków, a mieszkanie ma wady, powinniśmy określić termin, w jakim ma je naprawić. Rękojmia od wad deweloperskich trwa przez 5 lat od przekazania kluczy. Dlatego jeśli znajdziemy usterki już po odbiorze mieszkania, nadal można wymagać ich naprawy przez dewelopera. Lepiej i wygodniej jest jednak znaleźć je już podczas odbioru technicznego, stąd warto na taką wizytę zabrać zaprzyjaźnionego eksperta, który fachowym okiem oceni poziom wykonanych prac.

Kolejnym etapem po odbiorze technicznym jest podpisanie u notariusza aktu, przenoszącego własność nieruchomości. Następnie należy zgłosić do sądu lub notariusza chęć ustanowienia hipoteki na rzecz banku. Konieczne jest opłacenie tutaj podatku PCC3. Mieszkanie należy ubezpieczyć od ognia i innych zdarzeń losowych. Po wyodrębnieniu księgi wieczystej i dokonaniu wpisu do hipoteki na rzecz banku należy zgłosić się z odpowiednimi dokumentami do kredytodawcy. Obniżymy w ten sposób oprocentowanie, które było do tej pory wyższe ze względu na ubezpieczenie pomostowe.

Kupno mieszkania w budowie na kredyt – o tym warto pamiętać

Kupno mieszkania w budowie na kredyt hipoteczny wymaga załatwienia wielu formalności. Jednak dobra organizacja i znajomość procedur znacznie ułatwiają sfinansowanie zakupu. Warto odpowiednio wcześnie zadbać o poprawę zdolności kredytowej. Dzięki ustawie wprowadzonej w życie w 2012 roku, zakup mieszkania w budowie od dewelopera nie jest już tak ryzykowny, a interesy nabywcy są lepiej chronione.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments