Jak napisać sprzeciw wobec orzeczenia lekarza orzecznika?

4.5 /5
(Ocen: 42)
Sprzeciw wobec orzeczenia lekarza orzecznika ZUS nic nie kosztuje, dlatego warto złożyć odwołanie, jeżeli nie zgadzamy się z ustaleniami komisji lekarskiej. W poniższym artykule podajemy uniwersalny wzór sprzeciwu, który możemy też wykorzystać jako odwołanie od zaniżonego uszczerbku na zdrowiu w zakładzie ubezpieczeniowym lub innej instytucji. Skorzystaj, aby uzyskać sprawiedliwe odszkodowanie!

Kiedy warto złożyć odwołanie od decyzji lekarza orzecznika?

Nie zgadzamy się z ustaleniami lekarza orzecznika ZUS? Wniesienie sprzeciwu wobec orzeczenia jest darmowe, dlatego warto skorzystać z tej okazji i uzyskać wyższe odszkodowanie z ZUS.

Ta sama zasad dotyczy też odszkodowania z obowiązkowego OC, a nawet dobrowolnych polis ubezpieczeniowych (np. NNW). Pamiętajmy, że składając odwołanie od decyzji lekarza orzecznika nic nie płacimy. W najgorszym razie spotkamy się z odpowiedzią odmowną. W najlepszym – otworzy się przed nami droga do wyższego odszkodowania!

A jeżeli chcemy walczyć o odszkodowanie osobowe na drodze sądowej, powinniśmy wykorzystać wcześniej inne metody rozwiązania sporu. Bez złożenia sprzeciwu, sąd może odrzucić nasz pozew.

Sprzeciw wobec orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub zakładu ubezpieczeń, warto złożyć, gdy:

 • nie przegapiliśmy terminu wysłania pisma ze sprzeciwem (w przypadku decyzji ZUS mamy na to 14 dni od otrzymania pisma),
 • nie zgadzamy się ustaleniami lekarza orzecznika,
 • w ramach odpowiedzialności odszkodowawczej z ubezpieczenia OC, ubezpieczyciel stosuje własną tabelę wysokości trwałego uszczerbku na zdrowiu zamiast tabeli zamieszczonej w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. (Dz.U. 2018 poz. 2403),
 • ubezpieczyciel korzysta z opinii zależnych od zakładu lekarzy orzeczników lub konsultantów medycznych,
 • istnieją uzasadnione okoliczności wskazujące na merytoryczne błędy orzeczenia,
 • planujemy zaskarżyć decyzję ZUS lub ubezpieczyciela (sprzeciw wobec orzeczenia lekarza orzecznika otwiera nam możliwość złożenia odwołania!).

Decyzja komisji lekarskiej a odszkodowanie – jakie są ścieżki odwołania?

W przypadku odszkodowania z KRUS lub ZUS orzecznictwo prowadzone jest w systemie dwuinstancyjnym. W pierwszej instancji orzeka jeden lekarz orzecznik. I właśnie po tym etapie możemy złożyć sprzeciw wobec jego orzeczenia/opinii. Wtedy w drugiej instancji naszą skargę rozpatruje już trzyosobowa komisja lekarska, od której nie przysługuje już sprzeciw.

Wtedy możemy złożyć odwołanie od decyzji ZUS i czekać na odpowiedź. Jeżeli i to nie poskutkuje, to pozostaje nam złożenie pozwu do sądu.

Podobnie wygląda sytuacja, w przypadku Miejskiego (lub Powiatowego) Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Składamy sprzeciw do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, ale za pośrednictwem Zespołu Miejskiego lub Powiatowego. Jeżeli nasze odwołanie zostanie odrzucone, pozostaje droga sądowa.

Sprzeciw wobec orzeczenia lekarza powinien poprzedzać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Składając odwołanie od decyzji, powinniśmy dołączyć dokumenty (sprzeciw wobec orzeczenia lekarza oraz odpowiedź jaką otrzymaliśmy na to pismo).

Sprzeciw wobec orzeczenia lekarza orzecznika – omówienie wzoru

Wzór sprzeciwu wobec orzeczenia lekarza orzecznika powinien zawierać takie informacje jak:

 • dane osobowe i kontaktowe osoby zgłaszającej sprzeciw (imię, nazwisko, adres, telefon, PESEL,
 • informacje do kogo kierowany jest sprzeciw (np. komisji lekarskiej ZUS),
 • za pośrednictwem jakiej instytucji kierujemy sprzeciw (np. konkretny oddział ZUS),
 • nr sprawy i datę wydania orzeczenia lekarza orzecznika wraz z datą jego doręczenia,
 • wskazanie oczekiwanego rezultatu sprzeciwu (np. orzeczenie na naszą korzyść itp.),
 • uzasadnienie sprzeciwu wobec orzeczenia lekarza orzecznika,
 • własnoręczny podpis.

W dodatku możemy wskazać podstawę prawną do złożenia sprzeciwu (ale nie jest to konieczne). Składając odwołanie, prawdopodobnie zostaniemy ponownie poddani badaniom lekarskim.

Pobierz wzór odwołania od orzeczenia komisji lekarskiej

Lub możesz skorzystać ze wzoru ZUS OL-4: sprzeciw wobec orzeczenia lekarza orzecznika.

Dlaczego warto złożyć sprzeciw?

Brak sprzeciwu wobec orzeczenia lekarza orzecznika ZUS zamyka nam drogę do odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments