Jak oszczędzać prąd – poznajcie 5 skutecznych sposobów!

3.67 /5
(Ocen: 9)

Lubicie przepłacać? Oczywiście, że nie! Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak można oszczędzić na prądzie. Zobaczcie sami, jak szybko i łatwo zmniejszyć domowe płatności!

Czy oszczędzanie prądu jest trudne?

jak oszczędzać prąd

Zacznijmy może od tego, co czasem zniechęca odbiorców prądu do ograniczania zużywania energii. To poczucie poświęcenia i samokarania. Czyli, że oszczędzamy prąd, ale towarzyszą temu ogromne wyrzeczenia. Całe szczęście klimat wokół tematu gospodarności się zmienia.

Oszczędzanie energii elektrycznej wcale nie musi być trudne. Na pewno jednak powinno być mądre i przemyślane, nasze oczekiwania powinny być realistyczne. Inaczej będziemy sfrustrowani, że nasze działania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Teraz sprawdzimy, jak oszczędzać prąd i które sposoby są najbardziej efektywne.

Zmiana sprzedawcy prądu

To jest coś, co polecamy od dawna. Okazuje się, że na zmianie sprzedawcy prądu można wiele zaoszczędzić. Urzędowe ceny prądu są wyższe niż rynkowe. Można to łatwo porównać na przykładzie. Zestawimy ceny prądu zatwierdzane przez URE z tymi, które oferuje niezależny top sprzedawca z naszej porównywarki cen prądu, czyli firma Fortum.

Dla porządku dodamy, że porównanie zostało przeprowadzone dla miasta Gorzów Wielkopolski. Pewnie zastanawiacie się dlaczego akurat Gorzów? Otóż urzędowe ceny prądu w tym mieście są atrakcyjne w skali kraju – jest to nie tylko obiektywne dla naszego porównania, ale również alternatywny sprzedawca musi wykazać się naprawdę niskimi cenami. Wracając do naszego zestawienia.

Taryfa G12 w Fortum Godziny - porównywarka cen prądu

Przy średnim zużyciu prądu na poziomie 250 kWh (50% zużycia w szczycie) i taryfie G11 nasze miesięczne rachunki od firmy Enea będą wynosiły 144,93 zł. Po zmianie sprzedawcy na Fortum Godziny G12 będzie to 133,97 zł (średnia stawka za kWh to 0,2395 zł). Czyli w kieszeni zostaje nam 10,96 zł – wydaje się niewiele, ale w skali roku to już 131,52 zł! I to oszczędność, która wynika wyłącznie ze zmiany sprzedawcy – niczego więcej!

A co z innymi regionami? W Gorzowie cena prądu wynosiła 0,2982 zł/kWh. Skala oszczędności będzie bardzo podobna w Tauron (0,2983 zł/kWh). Więcej zaoszczędzimy, jeśli naszym sprzedawcą z urzędu jest PGE (0,2989 zł/kWh) lub innogy (0,3397 zł/kWh). Nasze oszczędności będą nieco mniejsze, gdy korzystamy z urzędowej oferty Energa (0,2679 zł/kWh).

Jak widać, zmiana sprzedawcy prądu, to jeden z najprostszych sposobów na obniżenie rachunku. I najłatwiejszy, bo wystarczy jedno upoważnienie i wszystkie formalności zostaną załatwione za nas.

Oszczędzanie energii w domu: lodówka pod kluczem

Dlaczego właśnie lodówka? Bo to jedno z najbardziej energochłonnych urządzeń w naszym domu. Charakterystyczne buczenie lodówki oznacza, że właśnie pożera ona prąd i tym samym nasze pieniądze. Powinniśmy więc doprowadzić do sytuacji, kiedy takich momentów będzie jak najmniej.

A jak to zrobić? Przede wszystkim starannie ułożyć żywność, tak żeby powietrze mogło spokojnie przepływać. Lodówka powinna być też otwierana jak najrzadziej i na krótko. Dzięki temu nie będzie się do niej dostawało ciepłe powietrze wymagające schłodzenia.

Jeśli macie starszy sprzęt, to można pomyśleć o zakupie nowych urządzeń. I tu warto pomyśleć o klasach energetycznych A+ i A++. Takie lodówki będą pobierać o wiele mniej prądu i tym samym zmniejszą nasze rachunki.

Jak oszczędzać prąd? Czas na oświetlenie!

Teraz kolej na omówienie kolejnego sposobu na oszczędzanie energii elektrycznej: to dobre oświetlenie. W najczęściej używanych punktach warto zamontować żarówki LED, które mają znacznie mniejszy pobór prądu. Nie ma jednak sensu wymieniać od razu wszystkich żarówek – taki wydatek może nigdy się nam nie zwrócić.

Dobre oświetlenie, to również takie, które jest czyste. Co jakiś czas powinniśmy więc przecierać kurz zarówno na samych żarówkach, jak i kloszach lamp. Te ostatnie powinny być też w jasnych kolorach – wtedy nie pochłaniają światła, tylko je odbijają. A my dzięki temu możemy używać żarówek o mniejszych mocach i oszczędzamy prąd w domu.

Ograniczenie stand-by

Czerwona migająca dioda to znak, że jakiś sprzęt jest w pełni gotowości do pracy. A tym samym cały czas pobiera energię elektryczną – jak tu mówić o oszczędzaniu prądu? Nie jest to wielka ilość energii, chociaż wiele zależy od tego, ile urządzeń jest w trybie czuwania, i jaki ma to charakter. Nieco inaczej wygląda bowiem pobór prądu w przypadku wentylatora niż, gdy chodzi o sprzęt, który musi podtrzymywać procesy systemowe (laptop, komputer).

Lektura obowiązkowa: instrukcje obsługi urządzeń

To pewna podstawa, która czasem umyka. A przecież warto wiedzieć, że jeśli zaprogramujemy pralkę na 50 st, to pobierze mniej prądu niż gdyby było to 60 st. Rachunek będzie więc niższy, a efekt działania taki sam. Skoro tak, to po co przepłacać?

Instrukcja obsługi przyda się też podczas innych prac domowych, takich jak prasowanie. Lepiej na przykład najpierw prasować ubrania wymagające niższej temperatury. Dlaczego? Ponieważ wtedy rozgrzanie stopy wymaga mniej energii elektrycznej. Przejście na wyższa temperaturę również będzie mniej energochłonne niż, gdybyśmy zaczynali od poziomu 0.

Oszczędzanie prądu – podsumowanie

Jeśli chcemy mieć niższe rachunki za prąd, to najprostszym rozwiązaniem jest zmiana sprzedawcy energii. Wystarczy wybrać firmę energetyczną, która oferuje niższe stawki za kWh. Wtedy faktura za prąd będzie niższa bez żadnych innych działań z naszej strony.

Można też przyjąć inną strategię, czyli ograniczenie poboru prądu. Warto wtedy poświęcić uwagę najbardziej prądożernym sprzętom oraz naszym nawykom. To też działanie, które przyniesie więcej pożytku nie tylko w naszym budżecie – bardzo istotne jest też dla środowiska naturalnego.

Rozwiązaniem, które da najwięcej korzyści odbiorcy prądu, jest połączenie obu elementów: zmiana sprzedawcy prądu i dodatkowo mniejsze zużycie energii elektrycznej. W efekcie oszczędzanie prądu zmniejszy nasze rachunki i pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na coś innego.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
11 czerwca 2020 20:24

Oprócz zmiany dostawcy prądu rozważyć również można dobranie odpowiedniej do naszego trybu życia taryfy. Kiedy już znajdziemy dobrego dla nas dostawcę, warto też korzystać z kilku metod, by ograniczać zużycie prądu w domu. Programowanie urządzeń na okresy „tańszego prądu”, stosowanie sprzętu dobrej klasy energetycznej, energooszczędne żarówki, czy nawet sprytne gotowanie – wszystko może przynieść całkiem niezłe oszczędności. Pozdrowienia dla wszystkich Oszczędzających :).

Konio
Konio
11 czerwca 2018 06:31

Te sposoby na oszczędzanie prądu są proste, ale ludzie wolą tylko narzekać zamiast zrobić coś z problemem. Mój kumpel jęczy że tyle hajsu przepala na prąd, ale telewizor non stop włączony, nawet jak go w domu nie ma, komputer tak samo a potem rachunek jak stąd do wieczności

Martusia
Martusia
9 czerwca 2018 12:23

Super artykuł! Oszczędzanie prądu to temat zbyt często pomijany.. Myślę, że firmy energetyczne odpowiedzialne społecznie powinny zająć się tematem, zacząć uświadamiać ludzi, ale wiadomo, to nie leży poniekąd w ich interesie…
A zapominamy, że to leży w interesie wszystkich ludzi i nawet nie chodzi o kwestie pieniędzy