Jak oszczędzają beneficjenci programu 500+?

0 /5
(Ocen: 0)

Program 500+ okazał się dużym wsparciem dla rodzin, które posiadają co najmniej dwoje dzieci. Większość tej kwoty przeznaczana jest zapewne na bieżące potrzeby latorośli, jednak coraz więcej rodziców myśli o tym, by pieniądze te stały się zabezpieczeniem, swoistą inwestycją w przyszłość dziecka. Mowa tu zarówno o edukacji, która tylko w teorii jest przecież bezpłatna, jak i o wkładzie własnym na przyszłe mieszkanie dla syna czy córki.

Dziś zaprezentujemy Wam kilka sprawdzonych sposobów na to, jak mądrze oszczędzać środki pozyskane z rządowego programu Rodzina 500 +.

Efekt kuli śniegowej, czyli długoterminowe oszczędzanie

Najlepszym sposobem na to, by zgromadzić spory kapitał jest systematyczność w oszczędzaniu. Niekoniecznie musi wiązać się to z odkładaniem dużej kwoty. Zauważmy bowiem , że oszczędzając zaledwie 200 zł miesięcznie przez 18 lat, możemy uzyskać kwotę wysokości najmniej 20 tysięcy złotych. Istotne jest jednak to, by zaoszczędzone pieniądze mogły na siebie pracować, odradzamy więc chowanie ich pod przysłowiową poduszką .

Jak wiadomo, popyt napędza podaż, dlatego największe banki prześcigają w ofertach przygotowanych specjalnie dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Wybór produktów oszczędnościowych dla tej grupy klientów jest ogromny:

  • konto oszczędnościowe,
  • lokaty długoterminowe,
  • fundusze inwestycyjne.

Świadczenie 500 + na koncie bankowym

Większość największych banków w Polsce proponuje niezwykle korzystne warunki dla beneficjentów 500+, warto zatem zapoznać się z aktualną ofertą naszego banku lub pomyśleć o przeniesieniu rachunku do konkurencji.

Bank PKO BP oferuje konto za zero złotych dla Rodziny 500+. Oznacza to brak opłat za prowadzenie konta oraz bezpłatne przelewy. Dodatkowo, jeśli w danym okresie rozliczeniowym dokonamy płatności kartą za minimum 200 zł, nie poniesiemy kosztów związanych z jej używaniem.

Konto Pocztowe 500 to z kolei oferta proponowana przez Bank Pocztowy. Beneficjenci świadczenia mogą tutaj liczyć na dodatkowe 4 % oprocentowania w skali roku. Promocja dotyczy jednak wyłącznie nowych środków, które nie mogą przekroczyć 5000 złotych.

MBank natomiast gwarantuje promocyjne oprocentowanie konta Emax Plus w wysokości 2,5% przez trzy miesiące, jeśli na koncie pojawi się co miesiąc całość świadczenia dla jednego dziecka, czyli 500 złotych. Oferta skierowana jest zarówno dla stałych, jak i nowych klientów.

Lokata z myślą o przyszłości

Lokata to, obok konta oszczędnościowego, jeden z najpopularniejszych sposobów na powiększenie kapitału gromadzonego w ramach Rodzina 500+. Wiedzą o tym banki, które skutecznie zabiegają o beneficjentów programu.

Z myślą o klientach pobierających 500+ Deutsche Bank stworzył 10-letnią lokatę Plan 500+ premia. By skorzystać z tego produktu, musimy jedynie potwierdzić, że wychowujemy dziecko, które nie osiągnęło jeszcze pełnoletniości. Dodatkowo, jeśli w skali miesiąca udało nam się oszczędzić minimum 100 złotych, otrzymamy premię, która może wynieść nawet 500 złotych. Kolejnym produktem, który w oczywisty sposób nawiązuje do rządowego programu Rodzina 500+, jest 15-letnia lokata Kapitał dla dziecka oferowana przez PKO Bank Polski.

Nagrodą za regularne wpłaty, nie mniejsze niż 100 złotych miesięcznie, jest zwiększenie wysokości oprocentowania o 0,02 % co pół roku.

Fundusz inwestycyjny – większe ryzyko, większy zysk

Fundusze inwestycyjne, należą do tych produktów finansowych, dzięki którym można pomnożyć zgromadzone środki. Na polskim rynku jest ich ponad 570.

Należy jednak pamiętać, że fundusze nie dają gwarancji zysku, a ryzyko jest w ich przypadku czymś oczywistym. Za najbezpieczniejsze uznaje się zrównoważone fundusze stabilnego wzrostu. Bez względu na to jednak, jaki rodzaj funduszy wybierzmy, by zyskać, a nie stracić, powinniśmy dokładnie przeanalizować swój wybór, a w razie potrzeby – zasięgnąć opinii fachowców.

Oszczędności – lepszy start w dorosłość

Bez względu na to, na jaką formę oszczędzania się zdecydujemy i jaka to będzie kwota, jedno jest pewne – starajmy się odłożyć pewną sumę, by stała się ona rodzajem wsparcia, zabezpieczenia dla dziecka. Będzie to – dosłownie i w przenośni – najlepsza inwestycja w przyszłość naszej pociechy.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments