Jak płacić mniej za prąd? Skuteczne metody!
Niższe rachunki za prąd to coś, co w dzisiejszych czasach jest wręcz pożądane w każdej firmie i gospodarstwie domowym. Jak jednak obniżyć ich wysokość? Jak nie przepłacać lub dobrać odpowiednią taryfę, by faktycznie mieć w miarę niskie stawki? W poniższym poradniku przedstawimy skuteczne sposoby jak płacić mniej za prąd!
Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?
Niższe rachunki za prąd? Czy to jest możliwe?
Tak, oczywiście. A co należy zrobić? By realnie obniżyć rachunki za prąd powinniśmy zastanowić się najpierw, jak wygląda zużycie prądu w domu lub w firmie. Czy używamy go głównie w określonych godzinach czy też nie ma żadnej reguły? Czy część najbardziej energożernych czynności, jak pranie, prasowanie, pieczenie ciasta – możemy przenieść na godziny przedpołudniowe lub nocne? Czy naprawdę mamy wybranego najlepszego sprzedawcę prądu dla nas? A może używamy starych modeli: lodówek, drukarek lub innych maszyn, które można by wymienić na energooszczędne? Taki rachunek sumienia bardzo pomoże w określeniu, gdzie należy szukać oszczędności.
Jak płacić mniej za prąd? Skuteczne metody!
Jeśli jako odbiorcy prądu stawiacie sobie pytanie: “jak płacić mniej za prąd?”, to dobrze trafiliście. Poniżej przedstawiliśmy skuteczne i proste metody na obniżenie Waszych rachunków!
1. Wybierz odpowiednią taryfę prądu
Wybierając taryfę dla domu mamy do wyboru kilka jej wariantów, ale najpopularniejszymi są taryfa G11 i taryfa G12 (a także G12w, czyli taryfa weekendową). Jeśli największe zużycie prądu możemy ustawić na godziny wieczorne lub w czasie pozaszczytu południowego (godz. 13:00-15:00), to dobrym wyborem będzie dla nas taryfa G12, oferująca dwie różne stawki, w zależności od poru poboru prądu.
Podobnie rzecz ma się z taryfami dla firm. Jeśli pracujemy na zmiany, a część pracy możemy ustalić na określone godziny lub wykorzystywać maszyny, które pobierają więcej energii głównie w porze nocnej (np. piekarnie itp.) to opłacalna będzie dla nas jedna z taryf C12 lub taryf C22. Firmy także mogą zdecydować się na taryfę weekendową.
2. Oszczędzaj energię w domu i firmie
Czy w Waszym domu lub firmie sprzęty są nagminnie włączone na tryb stand by? Czy w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, nie pali się niepotrzebnie światło? Warto zastanowić się nad tym, a następnie wyrobić w sobie nowe nawyki. Oto kilka porad, jak zaoszczędzić energię elektryczną i płacić mniej za prąd:
- wymieńcie żarówki na energooszczędne. Zwykła żarówka pobiera około 100 watów, podczas gdy żarówka LED zużywa zaledwie ok. 27 watów;
- wymieńcie sprzęt na energooszczędny, kupując nowe urządzenia zwróćcie uwagę na etykiety energetyczne;
- gaście niepotrzebne światło, nauczcie też tego domowników i współpracowników. Na korytarzach lub przed domem można zainstalować lampy, zapalające się na czujnik ruchu, dzięki czemu światło będzie się paliło tylko tyle, ile potrzeba;
- nie pozwólcie, by sprzęty pracowały w trybie stand by – lepiej odłączyć je wtedy od kontaktu;
- korzystajcie z trybu ekonomicznego w zmywarce lub pralce – trwa dłużej, lecz zużywa mniej prądu;
- sprzęty, takie jak lodówki i zamrażarki, ustawiajcie jak najdalej od źródeł ciepła;
- nie używajcie elektrycznych grzejników, jako podstawowego źródła ogrzewania;
- efektywnie korzystaj z urządzeń elektrycznych – nie włączaj ich, jeśli nie są potrzebne.
Czteroosobowa rodzina wydaje na prąd przeciętnie 3 tysiące złotych rocznie. Racjonalne gospodarowanie oraz oszczędzanie energii pozwala zredukować rachunki nawet o 500-600 złotych w skali roku. To samo dotyczy firm, choć oszczędności w skali roku mogą być jeszcze wyższe!
3. Zmień sprzedawcę prądu na tańszego
Koniecznie sprawdźcie w naszej porównywarce cen prądu, czy na pewno płacicie optymalną cenę za energię elektryczną. Po co przepłacać? O ile nie mamy wpływu na opłaty dystrybucyjne, o tyle, to, ile zapłacimy za prąd zależy już tylko od nas. Pamiętajmy, że wraz z pełną liberalizacją rynku mamy prawo do wyboru sprzedawcy, negocjacji ceny oraz np. nagród za bycie lojalnym klientem.
4. Postaw na fotowoltaikę
Rachunki za prąd niższe o kilkadziesiąt procent? To możliwe, dzięki fotowoltaice. Optymalnie dobrana instalacja może skutecznie i na długie lata nie tylko obniżyć faktury, ale również pomóc stać się niezależnym energetycznie. Nie można także zapomnieć o aspekcie ekologicznym. Dlatego warto zastanowić się na tego rodzaju inwestycją, z pomocą przeanalizowania Waszej sytuacji w domu lub firmie mogą przyjść nasi specjaliści z rankingu firm fotowoltaicznych.
5. Zatrudnij doradcę energetycznego w firmie
O ile w przypadku gospodarstw domowych jesteśmy w stanie sprawdzić zużycie energii, wykryć najbardziej energochłonne urządzenia czy dopilnować domowników, o tyle w przedsiębiorstwach może to być już pewien problem. W szczególności, jeśli są to firmy średnie i duże, zużywające ogromne ilości prądu. Dlatego też, optymalizowanie kosztów związanych z energią elektryczną, powinniśmy powierzyć doradcom energetycznym.