Jak podatek bankowy wpłynął na kredyty hipoteczne?

5 /5
(Ocen: 2)

W 2016 roku zaczął obowiązywać „podatek bankowy”, odprowadzamy przez banki i towarzystwa ubezpieczeniowe za udzielone kredyty oraz podpisane polisy ubezpieczeniowe. Ministerstwo Finansów, zapowiadając jego wprowadzenie, twierdziło, że na pewno nie odbije się on na konsumentach.

Argumentem przemawiającym za wprowadzeniem tej opłaty miały być wpływy do Skarbu Państwa. Choć nadal nie ma dokładnych danych za ostatni kwartał 2016, już wiadomo, że ten plan nie wypalił. MF szacowało zyski z podatku na wysokości 5,5 mld złotych, jednak już teraz wydaje się, że były co najmniej o 2 mld złotych niższe. Banki skorzystały z różnorodnych furtek: zmniejszyły akcję kredytową, uznały, że czas na restrukturyzację (ten proces zwalnia z podatku) lub po prostu przerzuciły koszty na klientów…

Rosną marże kredytu hipotecznego

Jeszcze zanim wprowadzono podatek, banki zdecydowały się na podniesienie cen marży kredytu hipotecznego. Zwyżkę można zaobserwować już w listopadzie 2015, kiedy pojawiły się zapowiedzi. Przez większą część 2015 roku średnia marża oscylowała na wysokości 1,76%. Obecnie jej wysokość wynosi już 2,19%. W 2016 było kilka masowych podwyżek marż: w lutym podskoczyła ona do 2,04%, w kwietniu do 2,09% we wrześniu, by pod koniec roku wynieść już 2,10%. W marcu 2017 banki zdecydowały się na kolejne korekty.

Czy tylko podatek bankowy stoi za wyższą marżą?

Nie można jednak jednoznacznie określić, że tylko „podatek bankowy” jest odpowiedzialny za wzrost wysokości marży kredytów hipotecznych. Drugim czynnikiem mogą być niskie stopy procentowe.

Od prawie roku utrzymują się one na rekordowo niskim poziomie, co sprawia, że warunki kredytu hipotecznego są niezwykle korzystne. Wiele osób decyduje się także na kredyt z MdM, licząc, że rządowa dopłata wyrówna mniej korzystne warunki. Dla osób, które nie mają wkładu własnego, taka dopłata oznacza jedyną szansę na zakup własnego „M”. To właśnie Mieszkanie dla Młodych generuje największe zainteresowanie wśród osób, decydujących się na kredyt hipoteczny. Banki, korzystając z tych okoliczności, podwyższają marżę, licząc na większe zyski.

Ministerstwo Finansów nie wycofa się z „podatku bankowego”

W wywiadzie dla PAP wiceminister finansów, Wiesław Janczyk, zaprzeczył, by MF zamierzało wycofać się z „podatku bankowego”. Pomimo sygnałów, dowodzących, że jego koszty i tak przerzucono na kredytobiorców, Janczyk stwierdził:
Niechętnie wracam do korekt tych dokumentów, które Sejm bieżącej kadencji już przepracował. Warto zostawić stabilną możliwość działania tym regulacjom. Na razie nie można mówić o korektach w ustawie o podatku bankowym”.
Nie zapowiada się więc obniżenie marż. Nadal jednak koszty kredytu hipotecznego są na tyle korzystne, że warto rozważyć zaciągnięcie takiej pożyczki.

Źródło: PAP

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments