Jak poprawić BIK? Jak podnieść scoring?

5 /5
(Ocen: 3)

Planując wzięcie kredytu zwykle dużo wcześniej rozważamy wiele różnych aspektów – nasze możliwości finansowe, oferty banków czy długość trwania kredytu. Zdarza się jednak, że przytłoczeni ilością tematów, pomijamy jeden z nich. Mowa tu o rankingu BIK. Jeśli dotychczas zdarzały Ci się opóźnienia w spłacaniu zobowiązań, możesz mieć problemy z uzyskaniem pozytywnej decyzji o kredycie. A nawet jeśli ją otrzymasz, to ponoszone koszty mogą okazać się bardzo wysokie. Zatem, czym jest i jak poprawić BIK? Oto odpowiedzi na te pytania.

Czym jest BIK?

BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej. Jednostka ta powstała, aby zbierać, przechowywać i w razie potrzeby udostępniać informacje w zakresie przeszłości kredytowej w bankach, SKOKach i firmach pożyczkowych. Często zakłada się, że jedynym celem BIK jest napiętnowanie niesolidnych pożyczkobiorców. Tymczasem punktowy ranking klientów (tzw. scoring), oprócz wskazania tych, którzy zalegali z płatnością, ma również wyłonić tych, którzy dotychczas regularnie spłacali swoje zadłużenie. Są oni punktem odniesienia dla oceny pozostałych profili kredytobiorców.

Sprawdź swój ranking w BIK

Być może już teraz zastanawiasz się, jak poprawić BIK. Pamiętaj jednak, że punktem wyjścia jest ustalenie, jak obecnie jesteś postrzegany przez banki. Na naszej stronie znajdziesz szczegółowy poradnik, jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK. Dzięki raportowi historii kredytowej ustalisz nad czym musisz popracować oraz sprawdzisz, czy wszystkie dane są poprawne. Jeżeli wpisy w BIK nie są zgodne z prawdą, możesz wziąć pod uwagę czyszczenie BIK. Możesz z niego również skorzystać, aby usunąć informacje o problematycznym kredycie, gdy od jego spłaty minęło przynajmniej pięć lat. Twoja sytuacja jest bardziej skomplikowana? Oto kilka rad, jak skutecznie poprawić BIK.

Zadbaj o terminowe spłaty zobowiązań

To chyba najbardziej oczywiste i najskuteczniejsze rozwiązanie. Staraj się trzymać ustalonego harmonogramu, gdyż terminowość wpłat to najważniejsze z kryteriów branych pod uwagę przy ustalaniu rankingu. Jeśli zdarza Ci się o tym zapominać, możesz ustawić wcześniejsze zlecenie przelewu. Chociaż zaległości poniżej 30 dni nie wpływają na scoring, lepiej nie dopuścić do ich pojawienia, gdyż nawet drobne niedopatrzenie może przerodzić się w poważne kłopoty. Jeśli opóźnienia jednak wystąpią, pamiętaj by najpierw regulować raty z największą zwłoką.

Zachowaj rozwagę w zaciąganiu kredytów

Inną metodą na to, jak poprawić BIK, jest ostrożność w podejmowaniu nowych zobowiązań. Jeśli masz problem ze spłacaniem jednego kredytu, nie zaciągaj kolejnego. Im więcej pożyczek zaciągniesz, tym bardziej obniży się Twój ranking i tym trudniej będzie go polepszyć. Dotyczy to również zakupów na raty, dlatego postaraj się z nimi wstrzymać, do momentu uzyskania kredytu. Staraj się również unikać szybkich pożyczek i chwilówek, gdyż nawet rozłożone na raty mogą znacznie nadwyrężyć budżet i wywołać opóźnienia w spłatach bieżących zobowiązań. Jeśli rozważasz tę opcję, najpierw sprawdź, czy w Twoim przypadku kredyt pozabankowy na raty to dobry pomysł.

Nie składaj jednocześnie wielu wniosków

Kiedy składasz zapytanie o kredyt, każda informacja o tym zostaje przekazana do BIK. Jeśli złożysz je w kilku różnych bankach jednocześnie, może to sugerować, że masz trudności z jego uzyskaniem. Im więcej będzie takich sytuacji, tym gorzej odbije się to na Twoim rankingu, dlatego dobrze jest dokonać większej selekcji i wybrać tylko te z ofert, którymi rzeczywiście jesteśmy zainteresowani.

Pozbądź się limitów i kart kredytowych

Jeśli uważasz, że skoro nie korzystasz z przyznanych limitów i kart kredytowych, to nie będą brane pod uwagę, musimy Cię zmartwić. Jeśli chcesz poprawić BIK, musisz z nich zrezygnować. Samo ich posiadanie obniża Twój scoring, ponieważ w każdym momencie możesz z nich skorzystać i powiększyć swoje zadłużenie. Banki postrzegają to jako potencjalne ryzyko, które muszą wziąć pod uwagę. Dlatego warto maksymalnie obniżyć limity oraz pozbyć się nieużywanych kart kredytowych.

Zadbanie o historię kredytową jest kluczowe, jeśli zależy Ci na zdobyciu kredytu na dobrych warunkach. Warto zacząć od sprawdzenia swojego rankingu i zastanowienia, jak poprawić BIK. Czasami wystarczy bowiem tylko kilka kroków, dzięki którym późniejsze uzyskanie kredytu będzie o wiele łatwiejsze.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments