Jak sprawdzić KRD?

5 /5
(Ocen: 2)

Do czasu, kiedy nie zaczynamy starań o kredyt gotówkowy,  zwykle nie zaprzątamy sobie głowy różnymi rejestrami dłużników. Zwykle nawet nie jesteśmy świadomi, że możemy w jakimś figurować. Dziś poruszymy temat Krajowego Rejestru Długów (KRD), w którym banki często weryfikują informacje o potencjalnych kredytobiorcach. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest KRD, jak sprawdzić, czy się tam widnieje, za co trafia się do Rejestru i jak z niego usunąć swoje dane.

Co to jest KRD?

KRD to skrót od Krajowego Rejestru Długów. Jak do tej pory to największa platforma wymiany informacji gospodarczej w naszym kraju. Swoją działalność rozpoczęła w 2003 roku, co powoduje, że jest ono najbardziej znanym Biurem Informacji Gospodarczej wśród dłużników. Może pochwalić się pobraniem w tym czasie 145 milionów raportów i odzyskaniem przeszło 50 miliardów złotych dla swoich klientów.

Jaką działalność prowadzi Krajowy Rejestr Długów?

Działalność KRD polega na przyjmowaniu, przechowywaniu i udostępnianiu informacji gospodarczych. Dane takie dotyczą zarówno zadłużenia jak i terminowego spłacania zobowiązań przez konsumentów i firmy. Podstawą jego aktywności jest Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z 3 kwietnia 2010 roku. Głównym jego zadaniem jest pomoc w ocenie wiarygodności danej osoby czy firmy.

Co może być przyczyną wpisu do KRD?

Jak sama nazwa wskazuje, do KRD możemy trafić za długi, czyli nie wywiązanie się z zobowiązań finansowych względem swojego wierzyciela. Do rejestru trafia dłużnik, jeżeli suma, którą jest winien wynosi więcej niż 200 złotych (dotyczy to osoby fizycznej) lub jest większa niż 500 złotych (w przypadku przedsiębiorców). Przyczyną może być wszystko, od nieuregulowanego mandatu po spóźnianie się ze spłatą rat kredytu czy zaległości w płaceniu alimentów. Często do KRD trafiają także osoby, które nie płacą terminowo rachunków.

Po jakim czasie trafimy do KRD? Nastąpi to w okresie do 60 dni od dnia, kiedy mieliśmy termin spłaty. Musi jednak upłynąć równocześnie 30 dni od wysłania przez wierzyciela listu poleconego z wezwaniem do zapłaty lub dostarczenia go do rąk własnych dłużnika.

Jakie są konsekwencje wpisu do rejestru dłużników?

Zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych regulującej działanie KRD, dłużnikowi można odmówić podpisania umowy lub zawrzeć ją na gorszych warunkach.

Co to oznacza w praktyce? Dla osób fizycznych przede wszystkim większe problemy w uzyskaniu kredytów w bankach. Do listy tej możemy dopisać także trudniejszy dostęp do usług abonamentowych (telekomunikacyjnych, internetowych) i zakupów na raty. Wpis do rejestru będzie stanowił przeszkodę przy wynajęciu mieszkania lub biura.

Dla przedsiębiorstw może być powodem problemów biznesowych, mniejszej wiarygodności wśród klientów i kontrahentów. Nie wspominając tu również o problemach, które mogą spotkać taką firmę w trakcie ubiegania się o kredyt.

W jaki sposób sprawdzić, czy nie figurujemy w Krajowym Rejestrze Długów?

Każdy z nas, mając jakiekolwiek wątpliwości czy chcąc się dobrze przygotować do rozmowy o przyznanie kredytu, ma możliwość sprawdzenia siebie w Krajowym Rejestrze Dłużników. Wystarczy jedynie wejść na stronę główną KRD i znaleźć niebieskie okienko z napisem “Okienko dla konsumenta, sprawdź informacje o sobie za darmo”

Jak wypełnić formularz rejestracyjny KRD?

Po kliknięciu okienka “Sprawdź” wyświetlą się nam dwie opcje do wyboru. Pierwsza z nich to pobranie informacji na swój temat. Druga natomiast pozwala na wgląd do listy podmiotów, którym została udzielona informacja odnośnie naszej osoby. W przypadku gdy zostały one pobrane bez naszej zgody, może to oznaczać próbę wyłudzenia kredytu na nasze nazwisko. Dzięki temu mamy szansę na szybką interwencję i zgłoszenie tego odpowiednim organom.

Wróćmy jednak do tego jak wypełnić interesujący nas formularz. Potrzebne nam tu będą dane kontaktowe takie jak: imię, nazwisko, adres korespondencyjny, telefon, e – mail. Trzeba także wypisać pola związane z ważnością naszego dowodu osobistego (seria dowodu osobistego, numer dowodu osobistego i data ważności).

Do ułatwienia nam logowania się na stronie, a także do zachowania maksymalnego bezpieczeństwa, naszym loginem do konta stanie się PESEL. Natomiast hasło wymyślamy sami na podstawie podanych wytycznych. Po wszystkim musimy zaakceptować “Regulamin Krajowego Rejestru Długów” i “Regulamin Serwisu Ochrony Konsumenta”. Zgody na przesyłanie ofert handlowych są opcjonalne.

Następnym etapem jest przesłanie skanu swojego dowodu osobistego (w formacie plików graficznych jpg, gif, png lub w postaci pliku pdf, który jest obsługiwany przez program Acrobat Reader). Jest to niezbędne do potwierdzenia naszej tożsamości.

Po założeniu konta możemy sprawdzić, czy figurujemy w KRD oraz jakie instytucje wysyłały zapytanie o nas. Informacje generowane są w formie raportów.

Gdy otworzymy plik z raportem, możemy zapoznać się z takimi informacjami jak: liczba wierzycieli, suma zadłużenia w złotówkach, ilość zobowiązań spornych i bezspornych.

Czy sprawdzenie siebie w KRD jest związane z jakimiś kosztami?

Przez pierwszy rok nie ponosimy żadnych opłat. Po tym czasie możemy zdecydować czy chcemy korzystać z konta w wersji bezpłatnej (Konto Minimum) czy rozszerzyć go o dodatkowy pakiet usług (Konto Indywidualne).

Posiadając jego pierwszą wersję jesteśmy uprawnieni do otrzymywania darmowego raportu, raz na sześć miesięcy. Ale nie możemy już skorzystać z monitorowania zapytań o swoja osobę, jak i nie dostajemy informacji o nowym wpisie na nasz temat. Jeżeli chcielibyśmy skorzystać z raportu częściej, musimy liczyć się z każdą jednorazową opłatą, wynoszącą 6.90 zł.

Wiedząc, że takie minimum nam nie wystarczy dobrze jest wykupić abonament do Konta Indywidualnego, będzie nas to kosztować 13 złotych miesięcznie. Ta propozycja jest idealna dla tych wszystkich, którzy mają dużo różnych zobowiązań finansowych i nie zawsze są w stanie regulować je na czas.

Kto może sprawdzić nasze dane w KRD?

Krajowy Rejestr Długów jest jednym z Biur Informacji Gospodarczej. Obliguje je to tym samym do realizowania zapisów ustawy, regulującej działanie takich firm. Zgodnie z nią określone dane udostępniane są tylko podmiotom posiadającym umowę z którymś z BIG – ów.

Pozwala to na ochronę informacji dotyczących dłużników, znajdujących się w rejestrze przed dostępem do nich osób postronnych. Uniemożliwia sprawdzanie z czystej ciekawości naszych sąsiadów, znajomych czy współpracowników. Lista udostępniona jest tylko osobom, które mają realny interes, aby posiadać takie informacje. Stąd dane osób prywatnych udostępniane są głównie bankom, instytucjom publicznym oraz firmom, w których planujemy skorzystać z zakupów ratalnych lub usług abonamentowych.

Jak wykreślić się z Krajowego Rejestru Długów?

Istnieje możliwość usunięcia informacji o sobie z KRD. By to przeprowadzić, koniecznie musimy skontaktować się z wierzycielem i spłacić zaległy dług. Od tej chwili, w ciągu 14 dni, zobowiązany jest on do usunięcia obciążającego nas wpisu. W przypadku, gdy tego nie zrobi, grozi mu grzywna pieniężna. Również obowiązuje ona wtedy, gdy informacje, które podaje na nasz temat są nieprawdziwe (kara sięgać może nawet 30 tysięcy złotych). Po uregulowaniu zobowiązać dobrze jest się upewnić i pobrać jeszcze jeden raport sprawdzający czy, aby na pewno wierzyciel wywiązał się ze swoich obowiązków.

Warto jest na bieżąco śledzić informacje na nasz temat, które znajdują się w Krajowym Rejestrze Długów. Pozwoli to na pełną kontrolę danych, które w każdej chwili mogą zadecydować o tym, czy kupimy bez problemów nowy telewizor na raty lub czy uzyskamy upragniony kredyt gotówkowy w banku.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments