Jak uzyskać dopłatę MdM – procedura w pigułce

5 /5
(Ocen: 5)

W wielu mailach i zapytaniach na FB macie jedno pytanie: Jak zacząć starać się o dopłatę MdM? W tym krótkim przewodniku przedstawimy na to odpowiedź. Okazuje się, że nie jest to zbyt skomplikowane, jeśli odpowiednio zaplanujemy przygotowania i poszczególne kroki.

Krok pierwszy: zbadaj swoją zdolność kredytową

Kalkulator zdolności kredytowej znajdziesz tu: https://enerad.pl/finanse/kredyt-hipoteczny/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/. Zanim zaczniecie szukać odpowiedniego mieszkania, upewnijcie się, że MdM na pewno jest dla Was, o tym, co może wykluczać z programu można przeczytać tutaj: dla kogo MdM. Badając natomiast, ile skłonne będą pożyczyć nam banki, szybko przekonamy się jakie nieruchomości w ogóle są w naszym zasięgu.

Krok drugi: szukaj nieruchomości spełniającej warunki MdM


Aktualne limity MdM: https://enerad.pl/finanse/mdm/jakie-sa-limity-mdm/. O tym, jakie nieruchomości spełniają kryteria ustawy przeczytać można tutaj: dofinansowanie MdM. Poszukiwania odpowiedniej nieruchomości mogą zająć nieco czasu, czasami musimy też zrezygnować z części wymagań. Niektóre miasta oferują bardzo mało mieszkań w MdM, wymienić tu można Warszawę i Kraków.

Krok trzeci: umowa przedwstępna


Masz wybrany dom lub mieszkanie? Czas na podpisanie umowy przedwstępnej. To dokument, który będzie podstawą wniosku do banku o kredyt hipoteczny z MdM. Resztę potrzebnych dokumentów znajdziesz tu: https://enerad.pl/finanse/mdm/dokumenty-wymagane-do-kredytu-mieszkaniowego-z-mdm/. Pamiętaj – dokładna listę poda Ci wybrany bank, ale o tym w następnym kroku.

Krok czwarty: wybierz kredyt MdM


Tu znajdziesz wszystkie banki, biorące udział w MdM. Jest ich 14, a oferowane przez nich produkty różnią się nieznacznie. Warto dokładnie policzyć, która oferta jest najbardziej opłacalna dla Ciebie. Pomocni mogą tu być nasi eksperci – umów się na rozmowę, wypełniając formularz na stronie głównej: https://enerad.pl/finanse/mdm/. Pierwszym bankiem, który powinieneś wziąć pod uwagę, jest ten, w którym masz konto bankowe, istnieje szansa, że dostaniesz tam korzystne warunki. Jeśli jednak Twojego banku nie ma na listy – sprawdź wszystkie oferty.

Krok piąty: pozbieraj dokumenty


W zależności od sytuacji osobistej, lista ta może być naprawdę imponująca. Zaplanuj rozsądnie kolekcjonowanie poszczególnych kwitków: jeśli wybierasz się do Urzędu Skarbowego, a nie daleko jest Urząd Gminy, to warto odwiedzić obie instytucje za jednym zamachem. Pamiętaj także, że część dokumentów ma określony termin ważności, na wydanie niektórych trzeba czekać – od 7 do 30 dni.

Krok szósty: złóż wniosek o kredyt z MdM


Już od 2 stycznia startuje nowa pula dopłat na 2017 rok. Im szybciej złożysz wniosek, tym lepiej. Średnia wysokość dopłaty wynosi ok. 26 tysięcy złotych – to już okrągła sumka. Życzymy powodzenia w staraniach!

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
13 czerwca 2017 12:16

i wszystko jasne. lepiej przed styczniem być przygotowanym.

trackback
Koniec MdM na 2017 rok, ale dalej jest na 2018 | Kredyt MDM
13 stycznia 2017 16:18

[…] odpowiednio kredyt MdM. Procedura składania wniosku o kredyt została przystępnie opisana tutaj: http://mdmprogram.com/aktualnosci/jak-uzyskac-doplate-mdm-procedura-w-pigulce/ – na 2018 wygląda ona dokładnie tak […]