Jak uzyskać zwrot ubezpieczenia kredytu?

4.88 /5
(Ocen: 24)

Choć ubezpieczenie kredytu jest nieobowiązkowe, to jest ono dodatkową ochroną zarówno dla klienta jak i banku. Nie dziwi zatem, że instytucje finansowe zachęcają do ubezpieczania kredytów, a kredytobiorcy chętnie z tego korzystają. Tym bardziej że istnieje możliwość odzyskania składek ubezpieczenia. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby dostać zwrot ubezpieczenia kredytu i w jakich sytuacjach jest on możliwy.

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu kredytu gotówkowego?

W 2015 roku KNF wydał tzw. rekomendację U określającą dobre praktyki w zakresie bancassurance, czyli połączenia usług kredytowych i ubezpieczeniowych. Klient zaciągający kredyt nie musi go ubezpieczać, ale może to być warunkiem udzielenia kredytu. Kredytobiorca ma możliwość wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego i nie musi się zgadzać na ofertę przedstawioną przez bank. Także wynagrodzenie, jakie uzyskuje bank z tytułu ubezpieczenia, powinno być proporcjonalne do wysokości ponoszonych przez instytucję kosztów.

Przede wszystkim jednak wiele osób mylnie uważa, że ubezpieczenie kredytu chroni ich przed każdym zdarzeniem. Dlatego wcześniej należy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia a szczególnie sytuacjami, gdy klientowi zostanie przyznana wypłata ubezpieczenia oraz okolicznościami, w jakich będzie ono nieskuteczne. W dodatku warunki ubezpieczenia mogą określać czy spłacie podlega całość kredytu, czy tylko określona ilość rat.

Kiedy przysługuje zwrot ubezpieczenia kredytu gotówkowego?

Okoliczności, w których można starać się o odzyskanie składek za ubezpieczenie jest kilka, np. w wyniku wcześniejszej spłaty kredytu, gdy należność za ubezpieczenie została zapłacona jednorazowo lub składka była uiszczana każdego miesiąca. Podobnie rzecz się ma w przypadku rezygnacji z ubezpieczenia, a nawet wypowiedzenia umowy kredytowej. Wniosek o zwrot ubezpieczenia kredytu należy złożyć przed upływem czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej.

Co zrobić, aby odzyskać pieniądze z ubezpieczenia kredytu gotówkowego?

Kwestię zwrotu niewykorzystanej składki ubezpieczenia reguluje art. 813 kodeksu cywilnego. Jeżeli kredyt został wcześniej spłacony, warto zatem złożyć odpowiedni wniosek. Możesz skorzystać z naszego wzoru pisma znajdującego się na dole strony. Należy tylko pamiętać, że roszczenie o zwrot składki ulega przedawnieniu z upływem 3 lat.

W przypadku, gdy kredyt nie został jeszcze spłacony, ale chcemy zrezygnować z ubezpieczenia, należy wystosować do banku pismo, w którym zrzekamy się dalszych świadczeń. Wzór dokumentu można znaleźć na końcu artykułu. Uwaga! Czasem rezygnacja z ubezpieczenia może skutkować wypowiedzeniem umowy o kredyt, dlatego warto wcześniej sprawdzić warunki umowy zawartej z bankiem.

Podobnie klient może starać się o zwrot składek, gdy kredyt był ubezpieczony, a bank wypowiedział mu umowę. Z możliwości tej może nawet skorzystać, gdy zobowiązania kredytobiorcy zostały odsprzedane firmie windykacyjnej.

Czy warto starać się o zwrot ubezpieczenia kredytu gotówkowego?

Złożenie wniosku do banku nic nie kosztuje, a składki za niewykorzystane ubezpieczenie nie tylko należą się klientowi, ale mogą osiągnąć pokaźną sumę. Trudno znaleźć zatem powód, dla którego opłaca się zrezygnować z możliwości zwrotu ubezpieczenia kredytu. W dodatku wcześniejsze spłacenie kredytu gotówkowego niesie ze sobą korzyści w postaci oszczędności i dobrej historii kredytowej. Inaczej sytuacja wygląda, gdy chcemy odstąpić od umowy o ubezpieczenie, co może skutkować zerwaniem umowy o kredyt.

Wzory wniosków  do pobrania:

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments