Jak wybrać dobrą lokatę w 2011 roku?

0 /5
(Ocen: 0)

Oszczędzanie do skarpety to już przeszłość. Z resztą co to za oszczędzanie, jeśli nie dostajemy żadnych odsetek…W tej sytuacji posiadając oszczędności warto zastanowić się nad założeniem lokaty, czyli umieszczeniem naszych pieniędzy w instytucji finansowej lub handlowej.

Przed założeniem lokaty musimy wiedzieć, że zakładając taką lokatę powierzamy nasze finanse na pewien określony czas? z gwarancją otrzymania zysku. Po upływie czasu określonego w umowie wybieramy nasze pieniądze wraz z odsetkami.

Aby jednak dokonać odpowiedniego wyboru należy zapoznać się ze wszystkimi rodzajami lokat dostępnymi na rynku. Poniżej opis najbardziej popularnych lokat:

– Lokata denominowana: czyli lokata prowadzona w walucie obcej

– Lokata inwestycyjna: lokata dająca minimalny procent zysku, jednak procent ten może wzrosnąć w zależności od zysków banku

– Lokata negocjowana: zakładając tą lokatę my, jako klient banku, mamy możliwość negocjacji oprocentowania i warunków umowy.

– Lokata jednodniowa: inaczej lokata overnight, lokata ta zakładana jest jednego dnia a wypłata pieniędzy wraz z odsetkami następuje dnia następnego.

– Lokata progresywna: umowa dotycząca takiej lokaty przewiduje wzrost oprocentowania środków w kolejnych okresach oszczędzania; w lokacie tej możemy wypłacić środki przed terminem zawartym w umowie nie tracąc uzyskanych odsetek.

– Lokata terminowa: depozyt w tej lokacie dokonywany jest na czas określony w umowie.

Zapoznając się z wyżej wymienionymi rodzajami lokat nasuwa się wniosek, że lokaty są najprostszą formą zarabiania pieniędzy – pieniądze same zarabiają na nas.

Zakładając lokatę zwróćmy uwagę na oprocentowanie – dowiedz się, czy lokata oferowana przez bank ma oprocentowanie stałe, gwarantowane przez cały okres spłaty, czy zmienne. Sprawdź czy oprocentowanie podawane przez bank obowiązuje przez cały okres trwania lokaty, czy tylko w czasie promocji (a później np. ulega obniżeniu). Dowiedz się również czy oprocentowanie lokaty podawane jest w ujęciu rocznym (czasami banki podają wysokie oprocentowanie, które można uzyskać dopiero po bardzo długim okresie oszczędzania). Zapytaj, czy zakładając lokatę nie musisz posiadać także konta osobistego lub innego produktu z tego samego banku (zdarza się, że banki uszczęśliwiają klienta na siłę poprzez dodatkowe produkty, za które musimy oczywiście zapłacić). Sprawdź też, czy wymagana jest jakaś minimalna i maksymalna kwota niezbędna do założenia lokaty.

Policz także ile zyskasz, pamiętaj jednak o podatku Belki (zysk z depozytu podlega oprocentowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19%) – nie dotyczy on lokaty jednodniowej przy spełnieniu pewnych czynników (np. przy wypłacie odsetek 2,49 zł podstawa opodatkowania wynosi 2 zł, a zryczałtowany podatek 19% wynosi 38 groszy, czyli po zaokrągleniu 0 zł).

Zasoby finansowe zdeponowane na lokatach można także wypłacić przed upływem terminu zawartego w umowie. Jednak wykonując taką czynność należy liczyć się z konsekwencjami finansowymi.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments