Jak wygląda wniosek o wykreślenie z hipoteki – wzór dokumentu
Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie należy wykonać po spłacie kredytu hipotecznego, jest zadbanie o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Sama procedura może potrwać do paru miesięcy. Należy jednak ją powziąć, ponieważ bez ingerencji właściciela nadal będzie tam figurowała informacja o zadłużeniu.
Dlaczego warto wykreślić kredyt hipoteczny z księgi wieczystej?
Wiele osób zwleka z formalnościami, uważając, że skoro kredyt hipoteczny jest spłacony – zapis w księdze staje się martwy. Tak jednak nie jest. Pozostawienie takiej adnotacji może rodzić poważne problemy w przyszłości: w przypadku podziału spadku, próby sprzedaży nieruchomości lub wzięcia kolejnego kredytu.
Zanim wypełnisz wniosek – co jest potrzebne do wykreślenia hipoteki?
Oprócz wniosku właściciela nieruchomości o chęci dokonania wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej potrzebne jest także zaświadczenie z banku o spłaceniu całości lub części kredytu hipotecznego. O taki dokument występuje się do banku. Oprócz samego zaświadczenia, które musi być podpisane przez dwóch pracowników banku, warto zadbać także o oświadczenie, że osoby te mają odpowiednie upoważnienie do sygnowania takich dokumentów.
Jeśli naszym wierzycielem nie jest bank, a inna instytucja – oprócz zaświadczenia o spłacie wierzytelności potrzebujemy także notarialnego potwierdzenia tego faktu. Nie jest to wymagane jedynie przy dokumentach bankowych.
Jak wygląda procedura wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej?
Jeśli masz zaświadczenie o spłaceniu zadłużenia, czas przejść do formalności. Pierwszym krokiem powinno być wydrukowanie wniosku o wykreślenie hipoteki, który możesz pobrać niżej. Tu jednak skupimy się na późniejszych czynnościach. Aby wykreślić wpis o kredycie w księdze wieczystej należy:
- dokonać wpłaty 100 zł na poczet wniosku na konto bankowe odpowiedniego Sądu Rejonowego lub w kasie sądowej,
- wniosek wraz załącznikami składamy w odpowiednim Sądzie, do załączników należą: zaświadczenie z banku (lub innego wierzyciela z notarialnym potwierdzeniem podpisu), dowód zapłaty opłaty sądowej.
Następnie pozostaje jedynie czekać na decyzję sądu – jeśli dokumentny są w porządku i nie ma żadnych przeszkód w wykreśleniu hipoteki, po jakiś czasie powinniśmy otrzymać zaświadczenie o wykreśleniu.
Zwróć uwagę na rodzaj wpisu hipoteki do księgi wieczystej
Banki, przy zawieraniu umowy o kredycie hipotecznym, mogą dokonać dwóch rodzajów wpisów do księgi wieczystej:
- jeden wpis, na całą kwotę zobowiązania,
- dwa wpisy, jeden zabezpieczający część kapitałową kredytu oraz drugi, zabezpieczający odsetki i dodatkowe opłaty.
W drugim przypadku należy dokonać podwójnej opłaty sądowej.
Wniosek o wykreślenie kredytu hipotecznego z księgi wieczystej
Wniosek należy wydrukować w dwóch egzemplarzach, jeden zostawimy w sądzie. Na drugim pracownik przy przyjmowaniu wniosku umieści adnotację o dacie złożenia dokumentu – w razie czego będzie to dla nas dowód. Wniosek należy wypełnić czytelnie, najlepiej drukowanymi literami. Wniosek o wykreślenie hipoteki to ten sam formularz, na którym możemy także wnieść o wpis do KW.