Wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej? Na co zwrócić uwagę?

4.17 /5
(Ocen: 29)

Zmiana sprzedawcy prądu powinna być decyzją przemyślaną. Niestety, nawet najdłuższe analizy, nie są w stanie nas w pełni zabezpieczyć. Co zrobić, jeśli zawarliśmy umowę z nowym sprzedawcą prądu, a chcielibyśmy zrezygnować z jego usług? Odpowiedzią może być wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej.

UWAGA! Od 3 lipca 2021 roku obowiązuje w Polsce zakaz zawierania umów dotyczących energii elektrycznej i gazu poza lokalem przedsiębiorstwa. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule: Zakaz zawierania umów sprzedaży prądu czy gazu w domach konsumentów.

Procedura zmiany sprzedawcy prądu jest prosta i ogranicza się tylko do kilku podpisów. Jeśli po ich złożeniu dojdziemy do wniosku, w nieprzekraczalnym terminie 14 dni, że nowa oferta (z różnych przyczyn) nie jest dla nas, to powinniśmy, jak najszybciej złożyć oświadczenie odstąpienia od umowy. Warto pamiętać, że powyższa możliwość dotyczy tylko dokumentów zawartych poza lokalem sprzedawcy prądu. Więcej o tym poczytacie tutaj: Jak odstąpić od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem sprzedawcy prądu – wzór oświadczenia.

Jeśli nieszczęśliwie złożyło się, że upłynął termin 14-dniowy i jesteśmy niezadowoleni z usług nowego sprzedawcy, nie pozostaje nam nic innego, jak złożenie wypowiedzenia umowy na sprzedaż energii elektrycznej. Co to oznacza w praktyce?

Wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej – jakie możliwości?

Wypowiedzieć możemy zarówno umowę kompleksową, jak i na sprzedaż prądu, taką na czas określony lub nieokreślony – wszystko zależy jaką umowę mamy zawartą. Jednak przed podjęciem takiej decyzji, należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, gdyż wypowiedzenie może czasami wiązać się z negatywnymi konsekwencjami.

Umowa na czas nieokreślony

Według prawa, osoby (konsumenci), którzy wypowiadają umowę na czas nieokreślony, nie mogą być obciążeni np. karami umownymi. Wszelkiego rodzaju klauzule zawarte w dokumencie są niezgodne z prawem. Konsument, wypowiadający taką umowę musi po prostu złożyć na piśmie odpowiedni dokument u dotychczasowej firmy energetycznej.

Umowa na czas określony

Sytuacja konsumentów wygląda zupełnie inaczej, gdy zawarli oni umowę na czas określony – w takim wypadku należy liczyć się z konsekwencjami, które są różne. Dlaczego? Ponieważ wysokość tzw. kar umownych, czy odszkodowania z tytułu zerwania umowy, regulowane jest w umowie, którą zawarł konsument.

W praktyce wypowiedzenie umowy może wiązać się ze sporym obciążeniem finansowym – jeśli zawarliśmy umowę na np. 48 miesięcy, a kara umowna za każdy miesiąc wynosi 25 zł, to skuteczne wypowiedzenie umowy po 3 miesiącach może nas kosztować aż 1125 zł! Dlatego, jeśli chcemy zrezygnować z usług sprzedawcy, to w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z konsekwencjami takiego kroku – wszystko znajdziemy w podpisanej przez nas umowie.

Gdy nie zniechęcą nas koszty, to wypowiedzenie należy złożyć w formie pisemnej – taki obowiązek nie dotyczy umów zawartych przed 11.09.2013 rokiem.

Czy zawsze zapłacimy karę umowną?

Kara umowa, czy odszkodowanie zawarte w umowie nie są „wyrokiem” ostatecznym i warto spróbować porozumieć się ze sprzedawcą. W szczególności o taką możliwość warto zawalczyć, w przypadku dokumentów zawartych w sposób nierzetelny.

Z pewnością kojarzycie nasz artykuł: Jak Multimedia Energia zdobywa klientów? Nasza skuteczna interwencja u Sprzedawcy!. W związku z nierzetelną działalnością swoich przedstawicieli, firma zobowiązała się do rozwiązania umów na czas określony bez konsekwencji.

Jeśli padliśmy ofiarą nieuczciwego przedstawiciela, czy nowy sprzedawca nie dochowuje warunków umowy, to warto spróbować rozwiązać umowę za porozumieniem stron, gdyż w ten sposób możemy obniżyć wysokość kar umownych lub uniknąć ich całkowicie.

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej?

Wypowiedzenie umowy należy złożyć u sprzedawcy w formie pisemnej. Taki dokument powinien zawierać dane osoby, na którą została zawarta umowa, czyli: imię, nazwisko, adres, wskazane jest też podanie numeru klienta. W piśmie należy umieścić dane firmy: pełną nazwę oraz adres. Treść wypowiedzenia musi zawierać numer umowy, natomiast nie trzeba podawać powodu wypowiedzenia.

Kiedy umowa zostaje rozwiązana?

W przypadku gospodarstw domowych, jeśli zostały dochowane wszelkie formalności, umowa zostaje rozwiązana z ostatnim dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypowiedzenie dotarło do firmy energetycznej – nie decyduje w tej sytuacji data wysyłki. Dla przykładu, jeśli pismo dotrze do sprzedawcy 10 czerwca, to umowa zostanie skutecznie rozwiązana 31 lipca.

Nieco inaczej terminy wyglądają w przypadku klientów biznesowych – okres wypowiedzenia określony jest w zawartej umowie może on wynosić np. jeden miesiąc, czy trzy miesiące.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Z enerad.pl związana jest od prawie 10 lat - od samego początku współpracy specjalizuje się w tematach związanych z prądem i gazem. W ostatnich latach rozszerza swoją wiedzę w temacie odnawialnych źródeł energii oraz transformacji energetycznej w Polsce, jak i na świecie. Nieustannie rozwija się w SXO oraz marketingu internetowym. Uwielbia psy, dobre kino, historię oraz czytanie książek.

Dodaj komentarz
guest
106 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
21 października 2022 09:13

Witam wypowiedziałam umowę w Tauron Umowa była bezterminowa,ale miałam cennik obowiązujacy do 31.12.2023r.Jaka może być kara za zerwanie cennika,gdyż dzwoniąc na infolinię dostałam informację że to 25zł za każdy miesiąc do końca obowiązywania cennika.Teraz mówią że to dotyczy tylko dostawców indywidualnych.Bardzo proszę o pomoc co m robić.Złożylam reklamację,ponieważ zostałam,gdyż podano mi błędne informacje .

MICHAŁ
MICHAŁ
21 lipca 2022 11:08

UMOWA BYŁA NA CZAS OKREŚLONY, CZY MOŻNA W KAŻDEJ CHWILI ROZWIĄZAĆ UMOWĘ

Mert
Mert
24 stycznia 2022 12:47

Energia Polska
Wypowiedziała umowy na gaz i energię elektryczną narażając Firmę na straty.
Podnosiła ceny w trakcie umowy

Tomasz
Tomasz
12 stycznia 2022 14:56

Dzień dobry
mam pytanie czy sprzedawca prądu w moim przypadku firma Pulsar może dowolnie podnosić cenę za energię elektryczna? Dostałem rachunek z nową ceną 2,00 zł za 1 kWh

Wojciech
Wojciech
16 maja 2022 22:34
Odpowiedz do:  Tomasz

Ja też mam to samo pytanie .Chodzi mi o firmę Novum która cenę prądu prawie 3 krotnie .Czy to jest legalne ?,

EVI
EVI
5 lutego 2021 08:03

Witam,umowę mam podpisaną z innogy do 31.12 2022 na działalność gospodarczą w danym punkcie, punkt się zamknął z dniem 31.12.2020 ,napisałam wypowiedzenie że nie z mojej winy itd.To odpisali mi że od 31.03.2021 ,rozwiązałam umowę przed terminem i mnie ukarzą finansowo z tego powodu,ale nikt nie chce powiedzieć na jaką kwotę i uzasadnić dlaczego skoro to nie z mojej winy punkt się zamknął. Pismo o zamknięciu wysłałam nic nie dało . Co w takim wypadku mam zrobić. Pozdrawiam

Michał
Michał
30 sierpnia 2020 11:42

Dzień dobry
Przyszedł w 2018 roku zięć kolegi i namówił mnie na przeniesienie sprzedawcy energii z PGE do Innogy .
Dostawcą energii w moim terenie jest PGE .
Zainstalowałem fotowoltaikę o mocy 33kw za 100 tys i nie mogę zawrzeć z nikim umowy kompleksowej
Z innogy mam umowę na sprzedaż energii do 31,12,2021 .
Z Innogy nie moge zrobić aneksu umowy na umowę kompleksową bo Innogy nie jest moim dostawcą .
Umowy też nie mogę wypowiedzieć bo nie jest moim dostawcą ?
Pge nie zawrze ze mną umowy kompleksowej dopóki nie rozwiąże z innogy .
Proszę o podpowiedź jak wyjść z tej sytuacji

Elżbieta
Elżbieta
19 stycznia 2022 11:13
Odpowiedz do:  Michał

Dzień dobry .Jestem w podobnej sytuacji tylko z Tauronem .Może mi Pan podpowiedzieć jak rozwiązał swój problem .Ja zamierzam rozwiązać umowę z Tauronem i podpisać kompleksową z PGE

Kinga
Kinga
12 sierpnia 2020 13:25

Dzień dobry,
proszę o informację, czy sprzedawca, który nie może zapewnić rozliczenia prosumenckiego instalacji fotowoltaicznej, ma prawo naliczyć karę za przedterminowe rozwiązanie umowy. De facto to z winy sprzedawcy, a nie konsumenta umowa musi zostać rozwiązana. Prosumentowi ustawa gwarantuje prawo do rozliczenia energii bilansem, więc na mój rozum, to nie jego wina, że umowa musi zostać rozwiązana.
Pozdrawiam

Leszek
Leszek
24 kwietnia 2020 12:14

Ojciec podpisał umowę z Fortum o dostarczenie energii elektrycznej i zrezygnował jednocześnie. Przedstawicielka porwała dokumenty. Po upływie 3 miesięcy przychodzi rachunek z Fortum do zapłaty. Co zrobić Ojciec nie ma umowy. Z rachunku wyczytaliśmy numer umowy i numer klienta. Jak z tego wybrnąć i wypowiedzieć umowę bez konsekwencji finansowych?

Paulina
Paulina
20 stycznia 2020 10:42

W związku ze śmiercią osoby zawierającej umowę z Fortum, uzyskałam informację, że umowa obowiązuje do końca roku i nie ma możliwości jej rozwiązania. Nie wydaje mi się to zgodne z prawem. Czy jest jakiś przepis prawny mówiący o tym?

Tomasz
Tomasz
14 stycznia 2020 15:05

Mam problem z PGE
Zamknąłem umowę 11.10.2019 oraz podpisałem nową umowę na fotowoltaikę. Licznik odebrano zgodnie z prawem do 30 dni po podpisaniu umowy i dokładnie w ostatni dzień. Od tego momentu czekam na zamknięcie umowy oraz rozliczenie. Przy czym kazano mi na razie płacić rachunek za energię i prognozy na zużycie. W dniu dzisiejszym po kilkukrotnym monitowaniu mailowym dostałem info – „sprawa wymaga dokładniejszej analizy”.
Co robić przecież w ten sposób można jeszcze płacić za prąd następny rok…

Kinga
Kinga
12 sierpnia 2020 14:26
Odpowiedz do:  Tomasz

A ja załatwiłam sprawę krótkim pisemkiem. Poinformowałam PGE, że w związku z montażem PV nie widzę potrzeby opłacania wysokich faktur prognozowych i stanowczo odmawiam zapłaty. Postraszyłam ich też wizją roszczeń za nieuprawnione wystawienie faktury i w dwa dni zrobili korektę. Pierwszą fakturę zapłaciłam, bo próbowałam rozmawiać grzecznie, ale jak wystawili kolejną na ponad 200 zł, to się wkurzyłam i przestałam grzecznie prosić – podziałało. Oni wiedzą, że nie mają prawa, problem polega na tym, że ustawa ich zobowiązuje do rozliczeń prosumenckich, kary do Unii płacą za brak odpowiedniego pokrycia produkcji przez OZE, a władza sztucznie utrzymuje niskie ceny dla odbiorców indywidualnych. Jeśli spróbujemy się postawić w sytuacji przedsiębiorstw energetycznych, to łatwiej nam będzie zrozumieć, że oni też muszą się z czegoś finansować, jakoś przeczekać chwilowy kryzys… liczą na to, że klient nie znając swoich praw zapłaci, awanturujących się boją 🙂

Agnieszka.
Agnieszka.
9 stycznia 2020 20:46

Proszę doradzić jak wycofać się z taryfy G11K ENERGA. W tej taryfie obowiązuje opłata handlowa. Moja mama została wprowadzona w błąd przez przedstawicielkę handlową, która poinformowała ją, że:
– wszyscy wcześniej czy później muszą ją podpisać,
– jeśli nie podpisze teraz, dostanie wezwanie do stawienia się w biurze w Ostródzie,
– nie zająknęła się słowem o opłacie handlowej.
Mama podpisała. Teraz bardzo to przeżywa.
Bardzo bardzo proszę o pomoc.

Iwona
Iwona
20 lutego 2020 11:12
Odpowiedz do:  Agnieszka.

Ja również o poradę w tej sprawie, czy warto skierować sprawę do sądu o oszustwo. Umowę podpisałam w salonie – cały czas tłumaczyłam że ma być taryfa G11 ale przedstawiciel handlowy w umowie sprzedaży zawarł G11k tłumacząc, że to tylko takie ich handlowe oznakowanie. Pismo o skorygowanie umowy dostałam oczywiście odmowne, a kara za odstąpienie lub zmianę taryfy to około 50 złoty miesięcznie.

Artur
Artur
26 listopada 2019 21:08

Serdecznie dziękuję za rzeczowy i odpowiadający na moje pytania artykuł.

Dusia76
Dusia76
29 października 2019 10:01

Witam. Zadzwoniła do mnie Pani z infolinii Enea i zaproponowała umowę na korzystnych warunkach niż tą co mam też z Enea. Zaznaczam że jestem przedsiębiorcą i prowadzę sklep. Niestety podpisałam tą umowę, którą będzie obowiązywać dopiero od 01.01.2020. Niestety w międzyczasie opuściłam lokal który zajmowałam w trakcie podpisywania umowy. Zmieniłam lokal na inny. Przekazałam umowę następnemu wynajmującej, ale zostałam z umową zawartą z datą przyszłą na czas określony. Co mam zrobić? Czy mogę unieważnić umowę, która jeszcze nie weszła w życie? Bez konsekwencji?

Lina34
Lina34
14 listopada 2019 08:09
Odpowiedz do:  Dusia76

Wczoraj podpisałam w Biurze Obsługi umowe na 3 lata (stałe ceny)… Ale tez bedzie obowiązywac od stycznia 2020r. Niestety gdy wróciłam do domu i wszystko przekalkulowalam na spokojnie to okazalo się, że jednak nie jestem zadowolona z podpisanej umowy. Czy mogę jakoś to odkręcić???

Monika
Monika
14 czerwca 2020 20:00
Odpowiedz do:  Lina34

Czy udało się pani to odkręcić. Jeśli tak to w jaki sposob

Mariusz
Mariusz
15 października 2019 21:52

Witam, nabyłem mieszkanie od starszej osoby która ma umowę na dostawy prądu z energia.chcialbym absolutnie nie przejmować tego dostawcy tylko przejść na PGE, mieszkanie mam kilka dni, kontakt z tą osobą jest ograniczony,(mieszka w innym mieście i ma 80 lat, umowa jest nadal na nią, proszę mi powiedzieć jak to zrobić najszybciej i bez ponoszenia kosztów, czy mam przepisać umowę na siebie i od razu wypowiedzieć, czy próbować skłonić tę osobę do wypowiedzenia?mieszkam daleko salonu sprzedaży tego dostawcy i sprawa się trochę komplikuje, pozdrawiam.

Anna
Anna
24 kwietnia 2022 06:14
Odpowiedz do:  Mariusz

Mam ten sam problem. Czy mógłby Pan napisać jak rozwiązał Pan tą sytuację. Z góry dziękuję.

Tomek
Tomek
11 października 2019 12:06

Dzień dobry, sprzedawcą energii elektrycznej dla mnie jest Orange Energia, ale zawarłem teraz umowę z EKO TECH (Warszawa) na instalację fotowoltaiczną – realizacja kwiecień/maj 2020r.
Infolinia Orange Energia twierdzi, że nie obsługuje fotowoltaiki a jakbym chciał odstąpić od umowy z nimi to płacę karę umowną, której z powodu fotowoltaiki się do niedawna nie płaciło a teraz (zmiana przepisów) się płaci.
Z kolei inna firma fotowoltaiczna FOTON Technik informowała mnie, że od września wszyscy sprzedawcy energii mają ustawowy obowiązek obsługi fotowoltaiki…
Więc zamieszanie totalne. Czy jest jakaś szansa żebym rozwiązał umowę z Orange E. bez kary umownej, co robić?
Chciałbym spowrotem do innogy, która obsługuje fotowoltaikę.

Grzegorz
Grzegorz
13 stycznia 2020 20:07
Odpowiedz do:  Tomek

Czy coś ustaliłeś bo mam ten sam problem

Piotr
Piotr
25 czerwca 2020 21:01
Odpowiedz do:  Tomek

Witam .Mam taki sam problem. Udało się coś z tym Orange?

Stefan
Stefan
16 sierpnia 2020 01:37
Odpowiedz do:  Tomek

Dzień dobry, mam ten sam problem z Orange Energy. Ustawa o OZE jasno wskazuje na obowiązek dostawcy energii odbioru energii od prosumenta. Orange nie wywiązuje się z tego obowiązku. Czy jest to podstawą do rozwiązania umowy bez kar umownych ?

Magda
Magda
10 lutego 2021 09:47
Odpowiedz do:  Tomek

proszę o informację czy udało się rozwiązać umowę bez kary, bo też muszę ją rozwiązać

Mariusz
Mariusz
15 września 2019 11:11

Witam załozyłem pół roku temu fotowoltajke 3 kw za swoje pieniądze a chciałem skozystac z dotacji gminych rozbudowac chyba niemozna ,kto ma to nie moze skozystac z dotacji .czy mam wypowiedziec umowe z pg o instalacje fotowoltajczno

Witek
Witek
14 lutego 2019 11:08

Dzień dobry, co mogę zrobić w sytuacji kiedy firma Energie 2 nie wysyła mi rachunków za zużycie energii? Mam nie płacone rachunki za styczeń i luty, zero jakiegokolwiek kontaktu z firmą (dzwoniąc na infolinie, wysyłając maila) – zero odzewu.

Anna
Anna
29 stycznia 2019 10:04

Witam
Jestem pracownikiem firmy w imieniu której ustalałam warunki umowy. Przedstawiciel dostawcy energii wypełniał umowę a rozmawiając ustalaliśmy warunki. Właściciele firmy podpisali umowę. Po miesiącu wróciła do nas do firmy umowa i okazało się że warunki są zupełnie inne niż ustalaliśmy. Zwyczajnie przedstawiciel wpisywał inne kwoty i terminy. Jak z tego wybrnąć?.

Bogdan
Bogdan
24 stycznia 2019 18:32

mój ojciec podpisał umowę z firmą o nazwię Fortum ,chodzi o dostarczanię energi elektrycznej.Wiem o kosztach rozwiązania umowy ale ktoś mnie pojndormował ,że gdy osoba która podpisała umowę zmarła to można rozwiązać bez żadnych kosztów …czy to prawda ??? . bo lakal w o którym mowa jest własnością teraz mojej matki i pisze w jaj imieniu .proszę o podpowiedz …z góry dziękuje i pozdrawiam

enerad.pl
enerad.pl
25 stycznia 2019 08:59
Odpowiedz do:  Bogdan

Dzień dobry,

Panie Bogdanie, wszystko zależy od zapisów w umowie. Najlepiej będzie, jeśli skontaktuje się Pan z firmą Fortum.

Pozdrawiam
Agnieszka
enerad.pl

Oszukany
Oszukany
5 grudnia 2018 13:59

Dzień dobry. Podpisałem umowę z energią2 na sprzedaż energii. W trakcie rozmowy przedstawiciel ewidentnie mnie oszukał. Nie poinformował o podwójnych fakturach. Powiedział że rozliczenie będzie na bieżąco zamiast prognozy,będzie taniej i wiele innych rzeczy. A jak się okazuje to nie prawda. Przegapiłem 14 dniowy termin na odstąpienie. Co mam zrobić?

enerad.pl
enerad.pl
5 grudnia 2018 16:12
Odpowiedz do:  Oszukany

Dzień dobry,

zaistniałą sytuację może Pan w formie pisemnej zgłosić do Energie2, być może na tej podstawie sprzedawca zgodzi się na wypowiedzenie umowy bez obciążania karą umowną. Jeśli to nie poskutkuje, to może się Pan udać po poradę prawną np. do Miejskiego Rzecznika Konsumenta.

Co do dwóch faktur, to zapewne jedna dotyczy opłat dystrybucyjnych, a druga energii czynnej. Dzieje się tak, gdy sprzedawca prądu nie posiada zawartej umowy z Pana OSD. Jest to częsta sytuacja w przypadku zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.

Pozdrawiam
Agnieszka
enerad.pl

M.S
M.S
7 listopada 2018 11:24

Dzień dobry
Mój tato podpisał umowę na dostawy energii elektrycznej z firmą Orange Energia. We wrześniu mój ojciec zmarł, a mama, która jest nadal zameldowana w mieszkaniu, chce przenieść umowę do firmy PGE. Jak powinno brzmieć wypowiedzenie umowy i czy wiąże się z dodatkowymi kosztami, jeśli mama nie jej podpisywała ? W odpowiedzi na pisma i telefony firma Orange żąda aktu dziedziczenia (sic)

enerad.pl
enerad.pl
8 listopada 2018 08:16
Odpowiedz do:  M.S

Dzień dobry,

w pierwszej kolejności proszę zapoznać się z warunkami umowy, bo być może sprzedawca przewiduje kary za wypowiedzenie umowy – proszę to dokładnie sprawdzić. Jeśli w warunkach umowy nie ma przewidzianych kar, to wtedy proszę postępować zgodnie z poniższą treścią:

Wypowiedzenie umowy należy złożyć u sprzedawcy w formie pisemnej. Taki dokument powinien zawierać dane osoby, na którą została zawarta umowa, czyli: imię, nazwisko, adres, wskazane jest też podanie numeru klienta. W piśmie należy umieścić dane firmy: pełną nazwę oraz adres. Treść wypowiedzenia musi zawierać numer umowy, natomiast nie trzeba podawać powodu wypowiedzenia.

Pozdrawiam
Agnieszka
enerad.pl

Klaudia Żak
Klaudia Żak
4 listopada 2018 19:07

Witam , chce wypowiedzieć umowę firmie Fortum , potrzebuję wypełnić formularz , jednakże , nie wiem co oznaczają pojęcia ID POZ i EE-PPE licznika (czy to jest nr licznika czy ten długi nr PPE ) a jest to koniczne ,aby wypowiedzieć umowę , bardzo proszę o pomoc.Mam czas tylko do 16-tego listopada. Bardzo proszę o pomoc .

Monika
Monika
16 października 2018 11:52

Dzień Dobry
W sierpniu 2018roku napisałam wypowiedzenie umowy do Fortum. W wypowiedzeniu zawarłam informację, że z powodu, iż moim zdaniem Fortum zawyżało stawki za energię elektryczną oraz przy przedłużaniu umowy wprowadzono mnie w błąd, że jest już ona zawarta na czas nieokreślony i w każdej chwili mogą ją wypowiedzieć wystąpiłam w piśmie o anulowanie opłaty za karę umowną za wcześniejsze wypowiedzenie Umowy. Moje pismo do Fortum wpłynęło 22.08.2018r a w dniu dzisiejszym tj. 16.10.2018r. dostałam od nich pismo odpowiadające na moje żądania, w którym Fortum żąda od mnie zapłacenia kary umownej. Cz w związku z tym, że Fortum nie zachowało ustawowego terminu 30 dni na odpowiedź mają prawo dochodzić ode mnie tej zapłaty? Czy moje żądania po upływie 30 dni nie powinny być zasadne?

Agata Majkutewicz
Agata Majkutewicz
16 października 2018 09:54

Witam tata podpisał umowę z geer prond umowę na pięć lat . Do końca zostało dwa lata . Umowa była podpisana na nieważny dowod taty to po pierwsze . Moje zapytanie czy gdy liczniki przejmę ja jako właściciel domu i podpiszę umowę z PGE to czy będę mogła odmówić dalszej współpracy z green prondem .

enerad.pl
enerad.pl
17 października 2018 08:07
Odpowiedz do:  Agata Majkutewicz

Dzień dobry,

Pani Agato, wszystko zależy od konstrukcji umowy. Bardzo często po zmianie właściciela nieruchomości sprzedawcy wymagają cesji na nowego właściciela – jej brak może skutkować nałożeniem kar umownych na Pani tatę. Proszę zapoznać się z umową.

Pozdrawiam
Agnieszka
enerad.pl

Małgorzata
Małgorzata
25 września 2018 20:43

Witam.
26 stycznia 2014 r podpisałam umowę sprzedaży energii elektrycznej z Energetycznym Centrum S.A.na okres trzech lat.Po tym okresie telefonicznie zawarłam umowę na kolejne 4 lata czyli ważną do lipca 2021 r,ale 11-09-2018 r przysłali mi e-maila,że z dniem 11-09 br. Spółka zaprzestała świadczenia usług sprzedaży energii elektrycznej gdyż „pomimo wdrażanych intensywnie od kilku miesięcy procesów restrukturyzujących, nie może dalej prowadzić koncesjonowanej działalności w sposób stabilny i przewidywalny” oraz przenosi mnie do sprzedawcy rezerwowego,który postawi swoje warunki tej usługi.
Posiadam aneks do umowy, w którym widnieje w warunkach umowy punkt 6 mówiący cytuję:W przypadku wypowiedzenia Umowy EE przez jedną ze stron Umowy EE po zakończeniu procesu zmiany sprzedawcy a przed upływem okresu na jaki została zawarta druga strona zapłaci pierwszej opłatę jednorazową z tytułu wcześniejszego rozwiązania Umowy EE wynoszącą 25 zł za każdy miesiąc o jaki został skrócony okres obowiązywania Umowy EE.”
Na moje e-mailowe zapytanie dotyczące tego punktu umowy Spółka odpowiedziała,że ten punkt nie obowiązuje w przypadku zaprzestania świadczenia mi usług sprzedaży energii elektrycznej. Chciałbym dowiedzieć się czy rzeczywiście Spółka jest w tym przypadku zwolniona z wypłacenia tej rekompensaty? Jeśli zaś nie to co powinienem uczynić aby ją do tego zobowiązać?.

Pozdrawiam

Krystyna
Krystyna
18 września 2018 21:07

Witam
Moja mama 83 lata podpisała umowę z Novum na energię 4 maja 2015r na czas oznaczony 36 m-cy do 31 maja 2018r. W październiku 2015r otrzymała pismo z Novum o zakończeniu procedury zmiany sprzedawcy od dnia 01.09.2015r. W dniu 06.09.2018r otrzymała aneks do umowy do podpisania, którego nie podpisała. Chce złożyć wypowiedzenie umowy. Wg.regulaminu Novum umowa po okresie oznaczonym przechodzi na czas nieoznaczony. W umowie w punkcie 8 jest napisane, że integralną częścią umowy jest miedzy innymi załącznik nr 3-pełnomocnictwo, którego to dokumentu nie posiada.Wobec tego czy potrzebne jest odwołanie pełnomocnictwa. Czy moja mama powinna po złożeniu wypowiedzenia do Novum podpisać umowę z PGE gdzie miała wcześniej podpisaną umowę na energię.

enerad.pl
enerad.pl
19 września 2018 08:28
Odpowiedz do:  Krystyna

Dzień dobry,

Pani Krystyno, najlepiej będzie skontaktować się z firmą Novum i ustalić jak wygląda kwestia wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Gdy to się Paniom uda ustalić, to mogą Panie złożyć wypowiedzenie lub upoważnić do tego nową firmę energetyczną.

Pozdrawiam
Agnieszka
enerad.pl

Irena
Irena
8 września 2018 18:23

Witam . Dnia 07 09 2018 zawarłam umowę z jakimś przedstawicielem Energii, mój błąd nawet nie pamiętam dokładnej nazwy, bo sądziłam, że to mój autentyczny dostawca energii. Niestety dałam się podejść i zgodziłam się na wszystkie warunki, jak sprawziłam na drugi dzień taryfę wyszło o 4x więcej + jakieś ubezpieczenie. Pani powiedziała, że rozmowa nagrywana, i że przyjdzie na mój e-mail potwierdzenie. Moje pytanie czy taka umowa bez podpisu jest wiążąca? Gdy próbowałam się skontaktować na drugi dzień pod ten nr. telefonu – informacja, że numer nieprawidłowy. Nie mam nawet możliwości odstąpić od umowy – nie mam żadnego kontaktu . Sprawdziłam nr. w internecie i były komentarze, że naciągają i jest to niebezpieczny nr. 58 7703513( ku przestrodze dla innych). Co mam dalej z tym zrobić proszę o pomoc mam tylko kilka dni na odstąpienie wg. praw konsumenta

enerad.pl
enerad.pl
12 września 2018 08:04
Odpowiedz do:  Irena

Dzień dobry,

Pani Ireno, jak rozumiem zawarła Pani umowę przez telefon, jeśli tak to umowa jest wiążąca. A gdzie Pani sprawdziła koszt taryfy?

Teoretycznie bez nazwy firmy nie ma szans, żeby Pani mogła odstąpić od umowy. Z drugiej strony, jeśli nie została Pani poinformowana o możliwości odstąpienia od umowy, to przesuwa się termin odstąpienia z 14 dni do 12 miesięcy, ale będzie musiała Pani udowodnić, że nie została poinformowana o takiej możliwości.

Pozdrawiam
Agnieszka
enerad.pl

Zuzzza
Zuzzza
14 sierpnia 2018 19:40

30 stycznia 2016 rezygnowałam z usług ENEA, ponieważ na mieszkaniu które wynajmowałam, musiałam mieć umowę na siebie. Wszystko zostało uregulowane. Dzisiaj otrzymałam pismo od komornika, że muszę zapłacić ponad 500 zł ENEI za korzystanie z ich usług do 24.04.2016. Dlaczego mam płacić za coś z czego nie korzystałam. Poza tym śmieszne jest to, że mineło 2,5 roku a ja otrzymuje takie pismo…

Jarecki
Jarecki
8 czerwca 2018 12:16

A orientuje się ktoś jak wygląda temat przejścia z takiego standardowego rachunku na licznik przedpłacony? Też wtedy trzeba rozwiązać umowę czy można jakoś gładko przejść?

wiesia
wiesia
24 maja 2018 15:26

Moja znajoma zawarła umowę z Centrum Energetycznym w 2014 na 3 lata. W 1917 roku minął okres 3-letni. Zgodnie z umową z uwagi na niezłożenie oświadczenia umowa przeszła na następny 3 letni okres umowny. Czy w drugim okresie umownym także grożą jej kary za wypowiedzenie umowy w tej chwili. Będę wdzięczna za informację bo chciałabym jej pomóc wyplątać się z tej matni.

Małgorzata T.
Małgorzata T.
13 maja 2018 11:55

Dzień dobry. Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Próbuję rozwiązać zawartą na odległość umowę sprzedaży energii elektrycznej z GasoEnergia PZE Spółka z o.o. Na wysłane oświadczenie o odstąpieniu od umowy otrzymałam odpowiedź, że zawierając umowę jako firma nie jestem konsumentem i jeżeli nie wycofam oświadczenia zapłacę karę umowną.

Moje zastrzeżenie dotyczy przede wszystkim braku wskazań licznika na fakturach, podawana jest ilość „z sufitu”. W OWU enigmatycznie zapisano, że za przekazywanie danych pomiarowo-rozliczeniowych odpowiada Operator Systemu Dystrybucyjnego, czyli Tauron, ale nie zwalnia to chyba Sprzedawcy z obowiązku rozliczania się na podstawie wskazań licznika i informowania o tym klienta? Nie odbyło się też odczytanie licznika z moim udziałem po zmianie sprzedawcy.

Cena wpisana w umowie to 330zł/MWH. Cena z faktury to 365zł/MWh+23% vat, czyli więcej niż w Tauronie.

Być może wynika to mojej naiwności, ale oszukano mnie, obiecując rachunki o 20% niższe. Teraz w odpowiedzi, na moje oświadczenie o odstąpieniu od umowy GasoEnergia wyliczyła (jak?), że na 4 licznikach oszczędność wyniesie śmieszną kwotę19zł w roku ?!

Oczywiście ze Sprzedawcą nie ma żadnego kontaktu telefonicznego, bo nikt telefonów nie odbiera.

Czy możecie Państwo doradzić co zrobić w takiej sytuacji?

Anna
Anna
28 marca 2018 16:34

Witam,

Mam spory kłopot z AMB ENERGIA – mam z nimi umowę na czas określony.. do 31.12.2020r.Umowa dot. lokalu handlowego który już od stycznia 2018 nie jest przeze mnie zajmowany. Starałam się zrobić cesję na nowego najemcę ale ten nie był zainteresowany.
Jakie mam opcje wyjścia z tej sytuacji?

Przyznany mi „opiekun” z AMB nie odbiera od stycznia telefonu, żadna z ich infolinii nie działa, kompletnie nie mam kontaktu z nikim maile idą w eter a faktury oczywiście przychodzą.
Będę wdzięczna za podpowiedź rozwiązania problemu.

Barbara
Barbara
29 marca 2018 10:22
Odpowiedz do:  Anna

Dzień dobry,

jeśli nie może Pani skontaktować sie telefonicznie (najlepiej wykorzystać numer kontaktowy z faktury) ze sprzedawcą prądu, to pozostaje pisemne wypowiedzenie umowy wysłane listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jesli preferuje Pani kontakt telefoniczny, to może Pani uzupełnić formularz kontaktowy na stronie AMB Energia dla osób zainteresowanych ofertą. Konsutanta należy wówczas poprosić o przełączenie rozmowy.

W przypadku wypowiedzenia umowy koniecznie do dokumentu należy dołączyć protokół zadawczo-odbiorczy licznika prądu oraz potwierdzenie zakończenia najmu.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

Małgorzata Bugajny
Małgorzata Bugajny
22 marca 2018 12:58

Witam
Sprawa dotyczy firmy jednoosobowej. Najpierw zadzwoniła Pani i przedstawia się jako przedstawiciel TAURON-a, powiedziała, że muszę podpisać zmianę cennika, poprosiłam o przesłanie pocztą, ale Pani powiedziała, że jutro będzie ich przedstawiciel osobiście. Następnego dnia rano pojawił się Pan jak twierdził z TAURON-a, bardzo się spieszył,podpisałam dokumenty i schowałam do szuflady. Po miesiącu, porządkując dokumenty zobaczyłam, że to umowa na dostawę prądu przez Spółkę GasoEnergia Polskie Zakłady Energetyczne Sp. z o . w Warszawie. Poszłam do prawnika poradził napisanie Oświadczenia woli i opisanie całej sytuacji, tak zrobiłam, ale oni odpowiedzieli, że nie widzą podstaw. i traktują to jako zerwanie umowy z naliczeniem 3 059,10. Tu zaczęły się schody-wymiana korespondencji. Poprosiłam o Ogólne Warunki Umowy, gdyż tego oczywiście nie otrzymałam wcześniej. Podając podstawę wyliczenia powołali się na paragraf i ustęp które nie miały pokrycia, na moja uwagę na ten temat odpisali, że:Nastąpiła pomyłka w podanym ustępie Ogólnych Warunków Umowy. Zgodnie z paragrafem 6 ust. 5 Kara umowna będzie obliczana jako iloczyn pełnych miesięcy kalendarzowych pozostałych Odbiorcy do zakończenia okresu obowiązywania umowy oraz 1/12 rocznego wolumenu energii wskazanego w Umowie i średniej ceny energii podanej w Cenniku Umownym lub Cenniku Standardowym w przypadku Odbiorców, którzy po zakończeniu obowiązywania Cennik Umownego będą kontynuować umowę w wyniku jej automatycznego przedłużenia. Zupełnie nic z tego nie rozumiem, jeśli to możliwe proszę o pomoc.Wiem, że popełniłam błąd podpisując i nie czytając umowy, ale sugestia była tak silna, byłam przekonana, że to przedstawiciel TAURON-a. Od 10 lat nie zmieniała żadnych dostawców. TAURON naliczy odsetki za zerwanie Umowy Stałej Ceny, która obowiązuje minie do lipca 2019, w jakim więc celu miałabym zmieniać dostawcę.
Małgorzata

Barbara
Barbara
22 marca 2018 13:12
Odpowiedz do:  Małgorzata Bugajny

Dzień dobry,
Pani Małgorzato w takiej sytuacji należy bezwłocznie sprawę zgłosić do UOKiK i URE (niewłaściwe praktyki handlowe, celowe wprowadzenie w błąd, brak OWU), warto też rozważyć zgłoszenie sprawy na policję.

Niestety w przypadku firmy (nawet, jeśli jest jednoosoba działalność), to sprawa jest trudniejsza. Nie ma tu standardowych mechanizmów broniących konsumenta. Jeśli sprzedawca prądu nie chce polubownie rozwiązać sporu, to do unieważnienia umowy konieczne będzie rozstrzygnięcie sądowe. Czyli bedzie Pani musiała wykazać, że firma od początku miała złą wolę i umowa została zawarta w sposób wadliwy. Takie działanie warto jednak skonsultować z prawnikiem.

Mam nadzieję, że wszystko ułoży się jednak po Pani myśli.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

Małgorzata Bugajny
Małgorzata Bugajny
23 marca 2018 16:38
Odpowiedz do:  Barbara

Dziękuję serdecznie, napiszę jak sprawa się zakończy.
Pozdrawiam,

Mariusz
Mariusz
15 marca 2018 22:34

Witam mam problem z energą mianowicie :

Podpisałem umowę z ”energa ” umowa obowiązuje od 01.04.2017 rozliczenie jest co 2 miesiące .
Zużywam średnio 1900 kw rocznie i podobno takie zużycie zgłosiłem choć na mojej umowie nie ma żadnego deklarowanego zużycia ale to nie o to chodzi.
We wrześniu 2017 roku przyszła mi faktura do zapłaty ze zużyciem 4966 kw oczywiście jej nie zapłaciłem ponieważ średnio zużywam ok 211 kw na 2 miesiące więc dzwonie z reklamacją reklamację przyjęto myślę ok na pewno pomyłka rozpatrzą w ciągu 14 dni i po sprawie .Niestety czekam miesiąc nic więc dzwonię Pani mówi że jeszcze rozpatrują i każe czekać i znów czekam dwa tyg. i tak dzwonię do Państwa co jakiś czas i do wczoraj ta sama gadka .
Wczoraj Pani dzwoni że ”już ” rozpatrzyli reklamację i że z fakturą jest wszystko dobrze i że muszę zapłacić.Pani stwierdziła że z ich odczytów wynika że od 01.04.2017 do 27.09.2017 zużyłem 5414 kw. więc idę do licznika spisuje stan licznika obliczam ile energii zużyłem od czasu podpisania z tą firmą umowy i wychodzi mi że od 01.04.2017 do dnia dzisiejszego zużyłem 1842 kw .
Dzwonie więc do Energii Pani mi mówi że reklamacja już jest zakończona i że z ich informacji wynika że zużyłem wiecej i że żadne już reklamacje nie będą uwzględnione bo oni dostali takie informacje z PGE .
Wiec pytam co mam dalej robić przecież ja widzę ile zużyłem Czy może ktoś podjechać i zobaczyć jaki mam faktyczny stan licznika i faktyczne zużycie.
Pani mi mówi że niestety już sie nie da nic z tym zrobić .Pytam czy nie mogą skonsultować tego stanu z pge ona że nie jak chcę to mogę ja złożyć reklamację ale to mi nic nie da .Napisze jeszcze że nikt ani z pge ani z energii nigdy nie był spisywać licznika więc nie wiem skąd oni wzięli te zużycie do 27.09.2017 5414.
Co mogę jeszcze zrobić iść z tym do sądu przecież nie będę płacił za czyjąś pomyłkę POMOCY

Barbara
Barbara
16 marca 2018 09:19
Odpowiedz do:  Mariusz

Dzień dobry,

przede wszystkim warto złożyć kolejną reklamację z jednego względu: spór ze sprzedawcą sprawia, że nie zostanie odcięty Panu prąd za zwłokę w regulowaniu rachunku.

Przejdźmy teraz do tego, jak skonstruować skuteczną reklamację. W Pana przypadku należy załączyć do niej dwa dokumenty: kopię protokołu zdawczo-odbiorczego (z momentu, kiedy zawierał Pan umowę z Energą) oraz oświadczenie o stanie licznika na dzień składania reklamacji (można ze zdjęciem). O samej reklamacji pisaliśmy w artykule: https://enerad.pl/aktualnosci/wysoki-rachunek-za-prad-i-jego-reklamacja . Przy konstruowaniu samego pisma warto skorzystać z bezpłatnej porady prawnej ze strony miejskiego rzecznika konsumentów i koniecznie ująć tam wezwanie do spisania rzeczywistego stanu licznika.

Dodam, że sprzedawca prądu znacznie przekroczył termin rozpatrywania reklamacji. Z tego powodu (ale też na sama decyzję) może Pan złożyć skargę w UOKiK oraz URE (https://enerad.pl/aktualnosci/ure-regulator-rynku-energii/). A jeśli nie został Pan prawidłowo poinformowany o przedłużeniu rozpatrywania reklamacji, to powinna on zostać uznana za rozpatrzoną na Pana korzyść.

W tej sytuacji naprawdę warto udać się z kompletem dokumentów do rzecznika, bo z tego, co Pan pisze, wynika, że szanse na korzystne rozwiązanie są naprawdę spore. Należy jednak bardzo starannie wypunktować Pana racje.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

Mariusz
Mariusz
16 marca 2018 10:16
Odpowiedz do:  Barbara

Dziękuje bardzo za szybką odpowiedź .Mam jeszcze jedno pytanie gdzie mam złożyć tą reklamację do ”energa” czy do PGE .Bo w sumie nie wiem kto jest odpowiedzialny za ten błąd Kto ”ODCZYTUJE” i podaje informacje o bieżącym wskazaniu mojego licznika?I czy jeżeli już podpisałem umowę z ”energa” to nawet jeśli jest to błąd PGE to nie powinni już się tym zająć odpowiednie komórki z ”Energa”?

Barbara
Barbara
16 marca 2018 11:16
Odpowiedz do:  Mariusz

Panie Mariuszu, ma Pan zapewne podpisaną umowę kompleksową i OWU. I to w tym dokumencie powinna być zawarta informacja o tym, gdzie należy składać reklamację (najpewniej jest to Energa, przynajmniej tak wynika z dokumentu ogólnego dostępnego na stronie www). Do PGE może Pan wysłać pismo o tym, że istnieje spór, ale sama reklamacja powinna być rozpatrywana przez Energę.

Polecam też Pana uwadze paragraf 9 ustęp 4 Ogólnych Warunków Umowy Kompleksowej: Sprzedawca jest zobowiązany rozpatrzyć reklamację, o której mowa w ust. 3, w terminie 14 dni od dnia jej złożenia. Jeżeli reklamacja nie została rozpatrzona w tym terminie, uważa się, że została uwzględniona.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

Mariusz
Mariusz
16 marca 2018 11:19
Odpowiedz do:  Barbara

Dziękuję Pani jeszcze raz i pozdrawiam serdecznie .Wykonuje Pani super pracę .
Polecam wszystkim.

Grzegorz
Grzegorz
6 marca 2018 20:01

Witam
Posiadam umowę od 2016 na dostawę i sprzedaż energii z firmą Tauron w taryfie G11 na czas nieokreślony. Dziś podpisałem umowę na dostawę gazu z PGNiG a przy okazji dałem się namówić na ich świnię czyli tzw. PiG. Analizując rachunki i cennik obu firm a także porównywarkę cen, doszedłem do wniosku że to żadna korzyść a wręcz przeciwnie.
I tu nasuwa się pytanie do znawców tematu, jak zrezygnować z umowy na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej zawartej w lokalu. Umowa na czas nieokreślony i ma wejść w życie w okolicach maja?

Barbara
Barbara
7 marca 2018 09:49
Odpowiedz do:  Grzegorz

Dzień dobry,

jeśli umowa jest zawarta na czas nieokreślony, to z zasady nie powinna być obwarowana karami umownymi. Czyli Panie Grzegorzu może ją Pan wypowiedzieć w dowolnym momencie bez żadnych negatywnych konsekwencji. Nie ma przy tym znaczenia, że umowa została zawarta w lokalu sprzedawcy (to istotne w przypadku odstąpienia od umowy). Dla pewności warto skorzystać z bezpłatnej porady miejskiego rzecznika konsumentów – przeanalizuje on Pana umowę i potwierdzi, że kary umowne Panu nie grożą.

Zachęcam do skorzystania z naszego kalkulaora cen prądu – https://enerad.pl/prad/porownywarka-kalkulator-cen-pradu/ , łatwo sprawdzi Pan, czy inny sprzedawca nie zaoferuje Panu niższej stawki.

Pozdrawiam,
Barbara
zespol enerad.pl

Lena
Lena
5 marca 2018 12:19

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy jeśli moja mama, która podpisała umowę z firmą Energa, przepisze na mnie dom to czy ja, jako nowy właściciel,będę mogła z tej umowy zrezygnować? I jak?

Barbara
Barbara
5 marca 2018 12:30
Odpowiedz do:  Lena

Dzień dobry,

wszystko zależy od tego, jakie są zapisy umowy zawartej przez Pani mamę. Na ogół sprzedawcy nie robią problemów z wypowiedzeniem umowy, jeśli dochodzi do zmiany właściciela lokalu. Więcej o przepisaniu licznika pisaliśmy w tekście: https://enerad.pl/aktualnosci/przepisanie-licznika-pradu-kiedy-i-jak/. Jeśli wskaże Pani Energę jako sprzedawcę z urzedu (czyli nie zdecyduje się Pani na ofertę rynkową), to może Pani później wypowiedzieć umowę bez dodatkowych opłat.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

Łukasz Dronka
Łukasz Dronka
6 grudnia 2017 20:56

Witam.

Posiadam umowę z Tauron na na czas NIEOKREŚLONY. W warunkach umowy jest jednak napisane, że Cennik obowiązuje na czas określony. Ok 3 tygodnie temu Tauron zwykłym listem powiadomił mnie o nowym Cenniku na kolejne 3 lata z karą umowną 25zł w razie zerwania umowy przed końcem obowiązywania Cennika. Na zerwanie umowy bezkosztowo miałem 14 dni. Teraz wypowiedzenie kosztowałoby mnie 3x12x25zł, bo skoro nie zrezygnowałem w 14 dni, to nowy Cennik już mnie obowiązuje. Posiadając umowę na czas nieokreślny, mam 14 dni, co 3 lata, w czasie których mogę bezkosztowo wypowiedzieć umowę. W OWU, ani umowie nie jest napisane na jaki okres obowiązują kolejne Cenniki (jest to dopiero napisane w kolejnym nowym Cenniku ). Cieszę się więc, że Tauronowi nie wymyśliło się zobowiązać mnie Cennikiem na 20 lat, albo dożywotnio. Czy takie zapisy / postępowanie są zgodne z prawem? Czy mam szansę na bezkosztowe wypowiedzenie umowy przed upływem kolejnych 3 lat?

Barbara
Barbara
7 grudnia 2017 08:31
Odpowiedz do:  Łukasz Dronka

Dzień dobry,
Pani Łukaszu, odpowiedź na to pytania nie jest możliwa bez wglądu w warunki umowy. Z tego, co Pan pisze wynika, że Tauron nie jest Pana sprzedawcą z urzędu. Choćby z tego względu, że cenniki w tych przypadkach zatwierdzane są przez regulatora (URE) na kolejny rok, a nie 3 lata. I stawki w taryfie urzędowej na 2018 nie są jeszcze znane (mają być ogłoszone do 15.12.2017). Stąd wniosek, że korzysta Pan z oferty rynkowej. A jeśli tak, to obowiązują Pana kary umowne.

Pewność będzie Pan miał, gdy umowa zostanie skonsultowana z prawnikiem. Bezpłatną pomoc prawną otrzyma Pan od miejskiego rzecznika praw konsumentów, infolinii URE oraz prawnika przy gminnym/miejskim ośrodku pomocy społecznej lub przy urzędzie miasta/gminy (jeśli lokalny samorząd stworzył taką możliwość).

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

Karol
Karol
30 listopada 2017 07:25

Witam

Chciałbym rozwiązać umowę (całkowicie zrezygnować bez zmiany dostawcy) kompleksową na sprzedaż energii z PGE która została zawarta na 2 osoby. Czy będę związany umową do czasu wyrażenia zgody na moją rezygnację przez tą drugą osobę? Czy wystarczy tylko ten fakt zgłosić w PGE?

Barbara
Barbara
30 listopada 2017 08:51
Odpowiedz do:  Karol

Dzień dobry,
najprawdopodobniej umowa musi być przez obie osoby, które widnieją na umowie. Najlepiej jednak dopytać się o to bezpośrednio w PGE. Na stronie https://enerad.pl/pge/kontakt/ znajdzie Pan informacje o możliwości kontaktu z firmą energetyczną.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

Tamara
Tamara
3 listopada 2017 13:21

Moja mama, samotnie mieszkająca 85-letnia osoba, pod koniec grudnia 2016 r. podpisała umowę kompleksową z ENERGĄ na okres 3 lat. Po pół roku trwania tej umowy zmieniła się sytuacja osobista: stan zdrowia pogorszył się, zapewniłam jej opiekę oraz stałam się prawnym właścicielem mieszkania w wyniku darowizny. Mama tam nie mieszka, ale jest nadal zameldowana. Jako nowy właściciel lokalu postanowiłam rozwiązać umowę z Energą, bo mama formalnie utraciła prawo do tego lokalu, a umowa ta okazała się niekorzystna finansowo. Proces rozwiązania trwał bardzo długo. Wniosek złożyłam w czerwcu br., a informację drogą mailową otrzymałam 8 września, że ,, umowa zostanie rozwiązana z dniem 26.09.2017r.”
Moje pytanie:
– czy informację o rozwiązaniu umowy powinnam również otrzymać w formie
papierowej, czy wystarczy informacja drogą mailową?
– czy powinnam również domagać się informacji o ewentualnych skutkach
finansowych, tzn. czy ja lub moja mama poniesiemy jakieś koszty ?
Mam poważne obawy, że Energa nas o tym nie informuje, nie uprzedza, ale po jakimś czasie zacznie domagać się zwrotu kwot na postawie pokrętnych interpretacji prawnych zapisów umowy.
Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi.

Barbara
Barbara
3 listopada 2017 15:32
Odpowiedz do:  Tamara

Dzień dobry,
pozwoli Pani, że na pytanie odpowiem kolejno:

1. jeśli prowadziła Pani korespondencję mailową ze sprzedawcą energii, to informacja o rozwiązaniu umowy powinna być przesłana do Pani w formie pisemnej. O ten dokument warto się upominać, jako zabezpieczenie Pani interesów.
2. Sprzedawca podaje wszystkie koszty po sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Od doradcy klienta może się Pani teraz dowiedzieć, czy zapisy umowy mówią o karach umownych. Firma energetyczna nie ma obowiazku jednak przedstawić Pani wiążących informacji o pełnej kwocie do uregulowania.

Nie wiem, jaką drogę wybrały Pani, aby rozwiązań umowę. Mogła Pani bowiem najpierw dokonać przepisania licznika (więcej: https://enerad.pl/aktualnosci/przepisanie-licznika-pradu-kiedy-i-jak/), a dopiero później wypowiedzieć umowę, lub też działać w imieniu Pani mamy. Wydaje się, ze to pierwsze byłoby rozwiązanie byłoby dla Pań korzystniejsze i znacznie szybsze.

Jeśli chciałaby Pani złożyć skargę na sprzedawcę prądu za opieszałość lub niedostateczne Pani zdaniem udzielanie informacji, to może to Pani zrobić zgłaszając sprawę do URE. Ze strony tego urzędu może Pani otrzymać również bezpłatną pomoc prawną. Infolinia URE działa pod numerem 22 244 26 36 poniedziałek-piątek od 8:00 do 15:00.

Mam nadzieje, ze cała sprawa bedzie dla Pań jak najkorzystniejsza i jak najmniej stresująca.
Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

Tamara
Tamara
8 listopada 2017 11:21
Odpowiedz do:  Barbara

Dziękuję Pani za udzielenie wyczerpujących informacji. Okazuje się, że rozwiązanie umowy z zakładem energetycznym wcale nie jest proste i jednoznaczne pomimo, że z obszernego zapisu OWU wynika znacznie prostsza droga. Właśnie obawiałam się tych „kruczków” prawnych w umowie. Żałuję, że przed podjęciem tej decyzji nie skontaktowałam się z Państwem.
Aktualnie jestem na etapie uruchomienia usługi rezerwowej z PGE Dystrybucja od października br. (mama jako osoba, która jest stroną umowy, otrzymała pismo PGE Dystrybucja z tą informacją). W świetle Pani informacji zaczęłam się zastanawiać nad wycofaniem się z decyzji o rozwiązaniu umowy z ENERGĄ ze względu na zmniejszenie ryzyka ewentualnych kosztów i przeczekanie do końca trwania tej umowy. Zwłaszcza mojej mamy (85 lat) nie chcę narażać na negatywne skutki, ona i tak bardzo przeżywa fakt, że podstępnie, za obietnicę tańszej energii, dała się namówić na podpisanie takiej umowy.
Pytanie:
– czy na etapie „uruchomienia usługi rezerwowej” z PGE Dystrybucja mogę złożyć wniosek o wycofanie mojego wypowiedzenia umowy kompleksowej zawartej na czas określony? Czy za taką decyzją również idą koszty?
Dodam, że nie otrzymałam informacji z Energa o rozwiązaniu umowy w formie korespondencji papierowej (było tylko zawiadomienie w mailu, że umowa będzie rozwiązana z dniem… ). Ja wysłałam dokument o rozwiązanie w korespondencji papierowej.

Z góry serdecznie dziękuję za poświęcony czas.
Pozdrawiam cały Zespół Enerad.
Tamara

Aneta
Aneta
12 września 2017 11:03

Dzień dobry,

dnia 07.09.2017r. zakupiliśmy mieszkanie w którym dostawcą prądu jest firma Energie2. Chciałabym rozwiązać tą umowę i podpisać z PGE – proszę o informację jak to zrobić i czy będą z tego powodu jakieś konsekwencje(dla nas bądź poprzednich właścicieli mieszkania). Dodatkowo najbliższa faktura jest płatna do 15.09 – czy należy ją opłacić?
Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Barbara
Barbara
12 września 2017 11:56
Odpowiedz do:  Aneta

Dzień dobry,

wszystko zależy od tego, jakie są zapisy obowiązującej umowy. Generalnie to poprzedni właściciele mieszkania powinni rozliczyć się ze sprzedawcą prądu i wypowiedzieć umowę lub dokonać jej cesji na Państwa (tutaj też dokładny schemat działania zależy od treści porozumienia ze sprzedawcą). Państwo dopiero wtedy formalnie „przejęliby” licznik i mieli obowiązek rozliczania się z firmą energetyczną.

Niezapłacona faktura nie będzie obciążeniem dla Państwa (bo nie jest Pani odbiorcą prądu), jednak to Państwa może spotkać konsekwencja, czyli odcięcie prądu.
Pani Aneto proszę zatem jak najszybciej skontaktować się z poprzednimi właścicielami mieszkania, sprawdzić zapisy umowy oraz doprowadzić te formalności do końca. Warto też skontaktować się bezpośrednio z Energie2 i tam rozwiać ewentualne wątpliwości.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

Beata W
Beata W
10 września 2017 16:24

Witam
Dnia 21 sierpnia 17 roku podpisała umowę zawarta na odległość energia + Fachowiec Enea . Konsultant telefonicznie nie poinformował jej o opłacie handlowej, którą sama odkryła i w związku z tym postanowiła odstąpić od umowy zawartej na odległość. Wypełniła formularz odstąpienia, który był załączony do umowy i użyła koperty z adresem na który te odstąpienie miało dotrzeć a która też była dołączona do dokumentów umowy przyniesionych przez kuriera. Na kopercie napisała/uzupełniła swój adres nadawcy i wysłała listem poleconym! 7 września była w szoku kiedy zgłosiła się na Pocztę z awizo i okazało się że dokumenty wróciły! Powodem zwrotu wg poczt było, że zamienione jest miejsce adresów nadawca-odbiorca. Powinna była skreślić wydrukowany przez firmę adres Sądzę że Enea celowo dołączyła kopertę ze w złym miejscu nadrukowanym swoim adresem. W jakim celu enea dołączyła taką kopertę? Co jeszcze wymyślą, aby wpędzić nas Klientów w większe opłaty! Minął termin 14 dni jakie ma szanse na odstąpienie od umowy. Córka posiada dowód nadania z data 26 sierpnia i kopertę oraz własne pismo.
Proszę o pomoc!

Barbara
Barbara
11 września 2017 15:41
Odpowiedz do:  Beata W

Dzień dobry,
bardzo nietypowa sytuacja Pani Beato, tym bardziej, że nadając przesyłkę listem poleconym za potwierdzeniem odbioru Pani córka musiała wskazać zarówno odbiorcę, jak i nadawcę, na osobnym druku. Pracownik poczty od razu powinien zauważyć niezgodność lub błąd.

W takim przypadku, nawet jeśli Enea dostarczyła błędnie zaadresowaną kopertę, to niestety, ale termin wypowiedzenie umowy minął. A czy Pani córka kontaktowała się bezpośrednio z biurem obsługi sprzedawcy prądu? Warto przedstawić im tę sytuację i dopytać się o możliwość rozwiązania umowy – tym bardziej, że Pani córka ma dowód, że chciała ją rozwiązać w terminie. Jako konsument, Pani córka może zgłosić niewłaściwe praktyki sprzedażowe do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz do Urzędu Regulacji Energetyki. W sporze z firmą bezpłatną pomoc prawną Pani córka u Miejskiego Rzecznika Konsumentów.

Mam nadzieję, że wszystko ułoży się pomyślnie.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

Sylwia
Sylwia
3 września 2017 15:57

Witam

Moja teściowa podpisała umowę z CE trzy lata temu . Umowa wygasła w październiku 2016r. W styczniu 2017 wysłałam odstąpienie od umowy dzięki bogu mamy wrzesień i cisza zero odzewu. Co dalej z tym fantem bo zaraz koniec roku a pewnie w styczniu 2018 przyjdą nowe rachunki dużo wyższe niż obecnie.

Barbara
Barbara
4 września 2017 08:19
Odpowiedz do:  Sylwia

Dzień dobry,

sprzedawca powinnien wysłać Pani teściowej potwierdzenie wypowiedzenia umowy oraz rozliczenie. Pytanie, od kogo Pani teściowa obecnie otrzymuje faktury: od CE czy sprzedawcy z urzędu? Najlepiej gdyby Pani teściowa skontaktowała się z firmą energetyczną i dopytała się o status wypowiedzenia – wtedy będą wiedzieć Panie, jaka dokładnie jest sytuacja.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl

anna
anna
6 sierpnia 2017 21:52

jak moge rozwiazac umowe z FROTUM na prad??? mam jeszcze 8dni na rozwiozanie mama nieswiadomie podpisała te dokumenty musze wybrnoc z tego jak najszybciej pomozcie

Barbara
Barbara
7 sierpnia 2017 13:03
Odpowiedz do:  anna

Dzień dobry,

szczegóły odstąpienia od umowy opisaliśmy w artykule https://enerad.pl/aktualnosci/jak-odstapic-od-umowy-zawartej-na-odleglosc-lub-poza-lokalem-sprzedawcy-pradu-wzor-oswiadczenia/, w którym znajdzie Pani już wzór oświadczenia. Najlepiej, gdy wypowiedzenie wyśle Pani Pocztą Polską listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, a następnie zadzwoni do sprzedawcy i potwierdzi odstąpienia. Ważne jest, żeby firma zaświadczyła, że taki dokument otrzymała i wydała pisemne potwierdzenie nieważności umowy.

Mam nadzieję, że szybko i bezstresowo rozwiążą Panie tę sytuację!

Pozdrawiam,
Barbara
enerad.pl

Grażyna Krawczyk
Grażyna Krawczyk
25 lipca 2017 16:13

Podpisałam umowę z Amber energia na dostawę prądu w maju 2012 roku ,w 2015 roku wysłałam im wypowiedzenie umowy z powodu zamknięcia działalności ,lokal zdałam w czerwcu 2015 r .Okazało się ze sprzedawcą nie rozwiązał umowy i do obecnej chwili nalicza mi koszty ,w marcu tego roku wysłałam następne wypowiedzenie ,poinformowano mnie że muszę przedstawić im rozwiązanie umowy z dystrybutorem prądu oraz że okres wypowiedzenia wynosi 6 miesięcy .Dystrybutor energa stwierdza natomiast , że może rozwiązać umowę dystrybutorem w przypadku gdy pokażę rozwiazanie umowy ze sprzedawcą.Co mam zrobić w tej sytuacji?

Barbara
Barbara
25 lipca 2017 17:14
Odpowiedz do:  Grażyna Krawczyk

Dzień dobry,
odpowiedź na pytanie o okres wypowiedzenie i jego zasady najpewniej znajdzie Pani w zawartej ze sprzedawcą umowie. Na stronie URE znajdziemy jednak zapis, mówiący: „Umowa ulega rozwiązaniu z ostatnim dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym oświadczenie konsumenta dotarło do przedsiębiorstwa energetycznego (np. jeżeli oświadczenie konsumenta wpłynie do przedsiębiorstwa 15 września, to umowa rozwiąże się 31 października). Konsument może wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy” – zatem to Pani ma możliwość przedłużenia okresu wypowiedzenia, a nie sprzedawca. Naszym zdaniem, również wymaganie, aby najpierw rozwiązała Pani umowę z dystrybutorem ma wątpliwe podstawy i nijak się ma do standardowego postępowania.

Bardzo pomocne byłoby pisemne uzasadnienie odmowy rozwiązania umowy wraz z podstawą prawną zarówno ze strony sprzedawcy, jak i dystrybutora. Z tymi dokumentami (lub nawet od razu) może się Pani udać do Miejskiego Rzecznika Konsumentów, który udziela bezpłatnych porad prawnych. Może Pani liczyć również na bezpłatną pomoc ze strony Urzędu Regulacji Energetyki (telefonicznie pod numerem 22 244 26 36, godziny 8-15).

Gdyby sprzedawca dalej utrudniał Pani rezygnację ze swoich usług, to może wejść Pani w spór sądowy i/lub zgłosić problem nieuczciwych praktyk do wspomnianego Urzędu Regulacji Energetyki.

To bardzo przykre, że spotkała Panią taka sytuacja. Mam nadzieję, że cała sprawa zakończy się szybko i po Pani myśli.

Pozdrawiam,
Barbara,
enerad.pl

Kazimiera
Kazimiera
9 lipca 2017 09:27

Osoba, której wynajmowałam mieszkanie podpisała umowę z Energetyczne Centrum, w czerwcu 2014. Mieszkanie opuściła końcem maja 2017. Złożyła wypowiedzenie umowy, ale CE odpisało, że umowa nie może być rozwiązana, bo termin wypowiedzenia – oczywiście – wynosił 14 dni. Jak teraz mogę załatwić tę sprawę?

Asia
Asia
20 lipca 2017 22:32
Odpowiedz do:  Agnieszka Fodrowska

Pani Agnieszko ja 18.07.2017 podpisałam umowę z energia dla domu i zostałam poprostu oszukana jeszcze tego samego dnia odstąpiłam od umowy czy w związku z tym mam traktować umowę jako niezawartą.odstąpienie wysłałam pocztą za potwierdzeniem odbioru oraz dla pewności meilem.A co z moim dostawcą dotychczasowym dostawca ? Czy nadal jestem ich klientką ? Jaki czas ma sprzedawca na potwierdzenie przyjęcia oświadczenia. Proszę o odpowiedz bo się bardzo martwię.

Marlena
Marlena
5 maja 2017 21:39

Witam, w styczniu moj maz podpisal umowe z Enea poprzez przedstawiciela handlowego, ktory nie zauważył ze umowa z poprzednim dostawcą konczy sie dopiero za rok. Przedstawiciel stwierdzil ze nie jest to problem bo firmy wspolpracuja ze soba i on to zalatwi bo sugerowalismy z mezem zeby zrezygnowac z nowej umowy. W marcu przyszło pismo od starego dostawcy energii o nałożonej karze w wysokosci 2000 zl., za przedterminowe zerwanie umowy. Przedstawiciel nic nie zrobil w tej sprawie. Jak mozna pozytywnie załatwić tę sprawe, bo ewidentnie zostalismy oszukani, biorac pod uwage fakt ze mielismy 14 dni na rozwiazanie nowej umowy. Bylabym wdzieczna za za jakąkolwiek podpowiedz

oszukana
oszukana
5 maja 2017 19:40

Witam,czy moze ktos zostal oszukany przez przedstawiciela energie2?Niestety czas na wypowiedzenie czyli 14 dni juz minal i nie wiem co robic dalej,Pan przedstawiciel sprytnie zakrecił moja mame i mnie tez choc mam sie za osobe ogarneta to i tak dalam sie nabrac!Pan powiedzial ze jest z PGE i trzeba wypelnic papiery bo teraz rachunki beda przychodzily co miesiac a jak zaczelysmy sie wachac to Pan zaczal ze jesli beda musieli z PGE przyslac znow pracownika swojego to bedzie trzeba kare zaplacic,no i niestety mama podpisala a ze to bylo przed swietami to po prostu zapomnialysmy,nikt nic nie wyjasnil ze mozna rozwiazac i wogole Pan szybko sie zmyl,po swietach zadzwonilam do PGE a Pani mi mowi ze nikogo nie wysylali jednak minelo juz dwa tygodnie i co teraz,Pomozcie bo nie wiem co robic. Ewidentnie oszukali nas ale co teraz?

PiotrW
PiotrW
9 maja 2017 16:28
Odpowiedz do:  oszukana

Witam, przedstawiona przez Panią sytuacja jak i wielu oszukanych osób jest dość skomplikowana. Z jednej strony według prawa przedstawiciel handlowy powinien w jasny i zrozumiały sposób powiedzieć jaką firmę reprezentuje. Z drugiej strony konsument ma prawo poprosić o identyfikator i sprawdzić wiarygodność pracownika firmy. Jeżeli osoba celowo wprowadzała w błąd, to i tak w praktyce trudno jest to udowodnić. Radzę Pani skontaktować się z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów oraz zgłosić nieprawidłowe działania sprzedawcy energii do Urzędu Regulacji Energetyki. Masowe zgłoszenia konsumentów doprowadziły do nałożenia kary na innego sprzedawcę – Polski Prąd i Gaz ukarany przez UOKiK
pozdrawiam
Piotr
enerad.pl

Basia
Basia
12 kwietnia 2017 11:52

A ja bym się chciała dowiedzieć czy kara umowna za wcześniejsze rozwiązanie umowy obowiązuje też jeśli utraciłam prawo do dysponowania lokalem? Dzierżawiłam lokal i podpisałam tam umowę niestety z karą umowną. Wypowiedziałam umowę dzierżawy za porozumieniem stron więc nie mogę mieć umowy jeśli nie mam prawa do lokalu. PGE mimo to poinformowało mnie pisemnie o karze umownej. Czy to jest zgodne z prawem?

Sylwia
Sylwia
5 kwietnia 2018 18:53
Odpowiedz do:  Basia

Jestem w podobnej sytuacji Pulsar Energia napisała mi że mogę rozwiązać umowę ale jare umowna będę musiała zapłacić choć nie mam tytułu prawnego do lokalu czy to jest zgodne z prawem ????

Lidia
Lidia
3 kwietnia 2017 14:32

mam umowe z Pewna Energia i wszystko jasne do 26 maja 2017 na 3 lata z 3 miesiecznym okresem wypowiedzenia. Okres ten minął 26 marca- jest 3 kwietnia czy da sie jeszcze coś zrobić?

PiotrW
PiotrW
4 kwietnia 2017 14:40
Odpowiedz do:  Lidia

Pani Lidio, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, nie znając całości umowy. Przytoczone przez Panią zapisy umowy brzmią dość nietypowo. W większości przypadków umowy po ich zakończeniu przedłuża się na czas nieokreślony. Praktyki przedłużenia umów na czas określony(roll-over) są często piętnowane przez Prezesa UOKiK, bez względu na obszar działalności (przypadek firmy NOM). Ponadto dochodzi bardzo długi okres wypowiedzenia, aż 3 miesiące. W tym czasie może powstać wiele nowych ofert na rynku, lub mogę zmienić się ceny obecnego operatora. Na początku radzimy skontaktować się ze sprzedawcą. Może uda się dojść do kompromisu. Gdy spór nie zostanie zażegnany można skontaktować się z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów i przedstawić powyższą sytuację.

pozdrawiam
Piotr
enerad.pl

Monika
Monika
4 marca 2017 08:27

Wczoraj 03.03.2017 moja mama zawarła nieświadomie umowę z energetycznym certum SA ul.Woloska 24, w Warszawie. Kiedy wróciłam do domu od razu chciałam wypowiedzieć, zgodnie z tym że obowiązuje 14dni na to. A co zrobił agent ? Wszystkie załączniki wraz z umową uzupełnił z datą 03.02.2017. Tak się traktuje emerytów w tym kraju. Natomiast sprawy nie odpuszczę. Oszust wpisał datę tak jakby umowa została zawarta już miesiąc temu. W poniedziałek pojadę tam do biura. Złożę sprawę do rzecznika praw konsumenta, fałszowanie dokumentów to sprawa dla organów ścigania, natomiast ewentualnie zgłoszę to dom mediów.