Jak założyć konto osobiste?

5 /5
(Ocen: 5)

Posiadanie konta bankowego jest nam dzisiaj niezbędne. Służy do przelewu pieniędzy z wynagrodzenia, płatności kartą czy spłacania rat kredytowych i rachunków. Przy ogromnej ofercie wybór konta osobistego nie jest sprawą łatwą. Banki prześcigają się w niższych cenach jego prowadzenia, jak również kuszą nas dodatkowymi usługami wchodzącymi w jego skład. Samo założenie konta osobistego jest bardzo proste i nie powinno przysporzyć nam większych trudności.

Czym jest konto bankowe?

Konto osobiste jest rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR), które prowadzi bank na rzecz swojego klienta. Jest on podstawowym produktem bankowym, który służy do gromadzenia środków finansowych z wypłat, emerytur, rent lub innych źródeł naszych dochodów, np. stypendiów. Minimalny wiek, który pozwala na założenie konta osobistego to 13 lat.

Instytucja finansowa obsługująca konto, musi zapewnić użytkownikowi stały dostęp do zebranych przez niego środków, jak również dać możliwość uzupełnienia stanu konta przez właściciela i osoby trzecie. Rozumiemy przez to swobodne, gotówkowe lub bezgotówkowe, obracanie pieniędzmi, przez nas lub zasilanie naszego konta np. przez pracodawcę w ramach tytułu umowy o pracę. Zazwyczaj do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego bank oferuje kartę debetową, umożliwiającą przeprowadzanie transakcji, które nie mogą przekroczyć stanu środków tam uzbieranych. Niekiedy tego rodzaju konta są oprocentowane, ale jest ono najniższe ze wszystkich form lokowania pieniędzy. Jeżeli chodzi o ilość kont dla jednego właściciela, nie ma prawnych ograniczeń.

Na co jest dobrze zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Wiele osób, które już założyło konto osobiste, korzysta z niego latami, nie będąc do końca zadowolonym z warunków. Często z przyzwyczajenia, a trochę z lenistwa, trwamy w układzie, który nam nie odpowiada. Zdarza się to nawet przy zmianie przez bank oferty na gorszą. Musimy pamiętać, o tym, że na rynku mamy bardzo dużą ilość ciekawych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb ofert. Warto zatem rozważyć zmianę konta, na takie, które spełni nasze oczekiwania. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Po pierwsze, jest to na pewno koszt samego prowadzenia konta i obsługi kart płatniczych, jak i koszt podstawowych operacji bankowych (przelewy internetowe, walutowe, stałe). Również, z jakich dodatkowych usług będziemy mogli skorzystać w ramach prowadzenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (mogą to być usługi typu: cashback i moneyback). Istotne są także możliwości dostępu do konta jakie oferuje dany bank (liczba bankomatów, które pozwolą wypłacić pieniądze bez prowizji; jak wygląda płatność zbliżeniowa, czy będziemy mieć możliwość korzystania z aplikacji mobilnej). Dobrze jest wziąć pod uwagę czy konto jest oprocentowane, zdarzają się takie oferty, choć rzadko.

Jak założyć konto osobiste?

Najtrudniejsze dla nas będzie na pewno podjęcie decyzji, w jakim banku i jaki rodzaj konta osobistego chcemy posiadać. Gdy już rozwiążemy tę kwestię musimy dokonać wyboru, w jaki sposób chcemy tego dokonać. Oprócz tradycyjnej wizyty w oddziale mamy do dyspozycji inne możliwości, które daje nam dzisiejsza technika. A więc przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jak założyć konto osobiste w oddziale banku?

Tutaj wszystko sprowadza się do udania się przez nas do wybranego banku. Tam podczas rozmowy pracownik przedstawi nam ofertę i pomoże wybrać tą, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Wszystkimi formalnościami, takimi jak na przykład wypełnianie wniosku, zajmie się doradca klienta. Co nam będzie potrzebne, aby podpisać umowę?

Otóż, udając się do oddziału weźmy ze sobą dowód osobisty, warto też mieć ze sobą drugi dokument potwierdzający naszą tożsamość. Po poprawnej weryfikacji następuje aktywacja konta bankowego.

Zaletą tej formy zakładania rachunku bankowego jest przede wszystkim możliwość wyjaśnienia jakichkolwiek niejasności przez fachowca posiadającego rzetelną wiedzę. Dodatkowo na miejscu możemy dostać propozycję ciekawych ofert innych produktów finansowych. Może zastanawialiśmy się nad nimi wcześniej, ale nie byliśmy do nich przekonani np. założeniem lokaty, konta oszczędnościowego, czy III filaru.

Minusem jest na pewno to, że musimy wyjść z domu, tracić czas na stanie w kolejce i dopinanie wszystkich procedur. Niezbyt duża ilość czasu do namysłu, może być także powodem niedostatecznego zapoznania się z warunkami oferty lub umowy.

Jak założyć konto przez internet?

Po zapoznaniu się z ofertami różnych banków, wchodzimy na stronę internetową tego, którego propozycja jest dla nas najbardziej dogodna. Tam założenie konta składa się najczęściej z czterech etapów:

1. Wypełnienie wniosku – wypełniamy elektroniczny wniosek, który jest przy opisie każdego konta. Potrzebne będą tu podstawowe informacje, takie jak: imię i nazwisko; data i miejsce urodzenia; dane kontaktowe (numer telefonu, e-mail); adres zameldowania i zamieszkania; PESEL; numer, seria i ważność dowodu osobistego. Większość banków wymaga dołączenia do wniosku zdjęcia lub skanu dwóch stron dowodu osobistego. Może to być również inny dokument potwierdzający tożsamość taki jak: prawo jazdy lub paszport; legitymacja: ubezpieczeniowa, studenta, ucznia, emeryta lub rencisty. Niektóre banki proszą także o aktualny wyciąg z naszego obecnego rachunku, który mamy założony w Polsce lub innym państwie Unii Europejskiej, a także potwierdzenie dochodów lub rachunków za wodę, prąd lub telefon. Po podaniu niezbędnych danych musimy potwierdzić, że zapoznaliśmy się z regulaminem konta, tabelą opłat i prowizji, a także wzorem umowy. Na koniec wniosek elektronicznie zostaje przesłany do banku.

2. Podpisanie umowy. Tutaj w zależności od procedur danego banku, umowa jak i dokumenty mogą nam być przesłane pocztą lub być dostarczone przez kuriera. Banki zazwyczaj proponują dwie takie opcje do wyboru. W pakiecie aktywacyjnym znajduje się identyfikator, hasło dostępu do konta i umowa otwarcia rachunku. Należy ją podpisać, a następnie przesłać lub dać kurierowi razem z potrzebnymi dokumentami. Jeśli weryfikujemy konto za pomocą przelewu, to z obecnego, naszego konta realizujemy przelew na nowy rachunek widniejący na wniosku. Przelew traktowany jest jako oświadczenie woli o zawarciu umowy i zostaje nam później zwrócony. Potwierdzenie umowy dostaniemy drogą elektroniczną, do niej dołączony będzie również numer klienta potrzebny do aktywacji bankowości internetowej.

3. Aktywacja dostępu. Dokonamy jej za pomocą pakietu aktywacyjnego, który dostaliśmy od banku. Musimy zalogować się w systemie transakcyjnym banku, używając hasła i loginu.

4. Pełny dostęp do konta. Po weryfikacji umowy i dokumentów przez bank, konto zostaje w pełni aktywowane, dając nam możliwość wpłat i wypłat pieniędzy.

Wiemy już jak założyć konto online. Jak widzicie jest to proste i szybkie rozwiązanie, dzięki któremu nie spędzimy dużo czasu w kolejkach. Możemy także dokładnie przeanalizować wszystkie punkty umowy.

Jak założyć konto osobiste za pomocą aplikacji mobilnej?

Niektóre banki dają nam taką możliwość. Aplikację można pobrać na swojego smartfona i otworzyć nowe konto osobiste przy pomocy tych samych dokumentów, co w przypadku zakładania konta internetowego. Dalsza procedura wygląda również podobnie. Po uruchomieniu dostępu do aktywności internetowej należy aktywować kartę i nadać jej numer PIN.

Jak założyć konto za pomocą infolinii?

Poprzez infolinię składamy ustny wniosek o otwarcie konta. W czasie rozmowy z konsultantem podajemy te same dane jak w przypadku konta zakładanego przez internet. Umowę podpisujemy w wybranym banku lub za pomocą kuriera.

W artykule przedstawiliśmy kilka sposobów na to, jak założyć konto osobiste. Możemy to zrobić zarówno w oddziale interesującego nas banku jak i wybrać opcję, która zajmie nam nieco mniej czasu. Dlatego dobrze jest zmienić nasze obecne konto na lepsze, jak widać jest to nieskomplikowana usługa, dostępna dla nas w każdym miejscu.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments