Jak założyć konto oszczędnościowe dla dziecka?

5 /5
(Ocen: 1)

Produkty finansowe dla osób małoletnich są obecne na rynku finansowym od kilkunastu lat. Z roku na rok ich popularność rośnie, na co wpływ miał zapewne rządowy program 500 plus. Większość otrzymanych pieniędzy jest wydawana na bieżące potrzeby dziecka, jednak coraz więcej rodziców odkłada część pieniędzy z myślą o przyszłości malucha. W dzisiejszych czasach nie warto trzymać pieniędzy w skarbonce, lepiej ulokować je na koncie oszczędnościowym. W jaki sposób możemy założyć rachunek oszczędnościowy dla dziecka? Dlaczego warto to zrobić?

Kapitał na przyszłość – konto oszczędnościowe dla dziecka

Gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym to dobry sposób na to, by zapewnić dziecku lepszy start w dorosłe życie. Pieniądze te mogą posłużyć jako wkład własny na przyszłe mieszkanie lub jako wsparcie finansowe podczas studiów, które przecież są bezpłatne czysto teoretycznie. Rachunek oszczędnościowy dla naszej pociechy możemy otworzyć w dowolnym momencie, ale wiadomo – im wcześniej, tym lepiej.

Jak otworzyć konto oszczędnościowe dla dziecka?

By otworzyć konto oszczędnościowe dla naszej pociechy, nie musimy wychodzić z domu. Możemy zrobić to przez internet – szybko i wygodnie, np. wypełniając formularz on-line. Jeśli jednak chcemy zrobić to osobiście, wystarczy udać się do najbliższej placówki. Jeśli wybierzemy się do banku, z którego usług korzystamy obecnie, rachunek oszczędnościowy może zostać utworzony jako subkonto rachunku osobistego rodzica. Zanim jednak zdecydujemy się na utworzenie konta oszczędnościowego, warto przyjrzeć się bliżej różnym ofertom.

Konto oszczędnościowe dla dziecka  – o czym warto pamiętać

Rachunek oszczędnościowy dla dziecka należy do tych produktów finansowych, które gwarantują mały, ale pewny zysk. W większości banków możemy liczyć na oprocentowanie rzędu 2-3% w skali roku. W przeciwieństwie do lokaty, konto oszczędnościowe dla dziecka daje nam pewną swobodę w zarządzaniu zgromadzonymi środkami. Częstotliwość i wysokość wpłat zazwyczaj nie jest narzucona z góry, a co najważniejsze – na wypadek nieprzewidzianych wydatków – mamy możliwość wypłaty części środków bez utraty odsetek.

Pierwsza taka operacja w miesiącu jest, w większości przypadków, bezpłatna, każda kolejna będzie się wiązać z niewielką opłatą. Nie trudno zauważyć, że możliwość wypłaty pewnej sumy to podstawowa różnica między rachunkiem oszczędnościowym a lokatą oszczędnościową. Większa elastyczność w zarządzaniu zgromadzonym kapitałem daje bowiem poczucie bezpieczeństwa i gwarancję, że w razie potrzeby będziemy mogli załatać dziurę w domowym budżecie.

Dodatkowo – prowadzenie rachunku oszczędnościowego dla dziecka jest zazwyczaj darmowe, a jeśli dodatkowo uda nam się trafić na ofertę dedykowaną beneficjentom programu 500 plus lub promocję dla nowych klientów, warunki mogą okazać się naprawdę konkurencyjne.

Kiedy dziecko nieco podrośnie

Kiedy nasza pociecha stanie się pełnoprawnym nastolatkiem, a dokładnie, gdy ukończy 13 lat, zgodnie z prawem będzie zdolna do czynności prawnych o charakterze finansowym.

To najlepszy czas, by założyć dziecku osobny rachunek bankowy, by już od najmłodszych lat uczyło się mądrego zarządzania pieniędzmi. Najpierw jednak my – jako rodzice – powinniśmy dać dobry przykład tego, jak można oszczędzać bezpiecznie i z zyskiem.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments