Jak założyć lokatę bankową?

5 /5
(Ocen: 10)

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania jest lokata terminowa. W naszym artykule krok po kroku wyjaśniamy, jak wygląda procedura zdeponowania pieniędzy. Jeśli chcecie zacząć budować oszczędności, a nie wiecie jak założyć lokatę bankową, to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł!

Jaką lokatę wybrać?

Zaim zdecydujemy się na jakąś konkretna ofertę, to warto sprawdzić, jakie parametry lokaty powinniśmy brać pod uwagę. Do podstawowych należą:

  • oprocentowanie,
  • czas trwania lokaty,
  • kwota minimalna,
  • odnawialność,
  • bank (wymóg posiadania konta bankowego).

Na naszej stronie udostępniliśmy ranking lokat bankowych zgrupowanych w różnych kategoriach czasowych, więc ta część zadania jest już znacznie ułatwiona.

A czemu warto zwracać uwagę na bank? Ponieważ najczęściej wymogiem założenia lokaty jest prowadzenia konta osobistego w danej instytucji. Jest ono potrzebne do wpłat i wypłat środków z depozytu. Jeśli zdecydujemy się na rachunek płatny, to koniecznie musimy przeliczyć, czy koszty utrzymania konta nie przekroczą zysków z depozytu. Podstawowe oferty rachunków osobistych są oczywiście bezpłatne, wiele osób ma jednak opory przed mnożeniem kont osobistych.

Tutaj nie ma jednak powodów do obaw: nasze dane osobowe są dobrze strzeżone, a dostępy do kont osobistych bezpieczne. Jeśli więc sami nie udostępniamy wrażliwych informacji, to nie ma w zasadzie ryzyka wycieku danych. Oczywiście jeśli przestaniemy korzystać z produktów oszczędnościowych danego banku, to rachunek rozliczeniowy możemy po prostu zamknąć.

A czym jest odnawialność lokaty? Oznacza to działania po zakończeniu umowy lokatowej. Środki mogą zostać nam w całości wypłacone (wraz z zyskiem) lub mogą pracować przez kolejny okres. Automatyczne przedłużenie umowy wiąże się jednak z późniejszą ewentualną koniecznością okresu wypowiedzenia.

Otwarcie lokaty w oddziale banku

To tradycyjny sposób składania depozytów: odwiedzamy oddział banku, gdzie osobiście uzupełniamy wszystkie niezbędne dokumenty oraz wpłacamy pieniądze w kasie placówki. Jeśli już wcześniej mieliśmy konto bankowe w danej jednostce, to wystarczy, że zlecimy uruchomienie lokaty terminowej.

Rozwiązanie to jest jednak czasochłonne: po co mamy tracić czas na dojazd do danego miejsca, czekać w kolejce i później składać podpisy? Można to znacznie uprościć – stąd właśnie wiele banków umożliwia zakładanie lokat terminowych online.

Jak założyć lokatę bankową przez internet?

Procedura w tym przypadku zależy od odpowiedzi na podstawowe pytanie: mamy rachunek rozliczeniowy w danym banku?

Kiedy mamy konto w danym banku

Posiadanie rachunku w danym banku znacznie przyspiesza całą procedurę. Wystarczy bowiem, że wejdziemy na platformę internetową dla klientów i wybierzemy tam opcję lokaty. Na różnego rodzaju serwisach różnie to wygląda, najczęściej są jednak działy “oszczędzanie”, “karty”, “kredyty”. Powinniśmy wybrać pierwszą opcję i przejść do podglądu produktów.

Kiedy wybierzemy najlepszą dla nas ofertę, to możemy kliknąć na dany produkt. W kolejnym kroku wybieramy kwotę, jaką chcemy ulokować na lokacie. Co ważne, sumę tę musimy mieć na naszym rachunku rozliczeniowym!

Następnie potwierdzamy naszą decyzję. Sposób potwierdzania zależy od rozwiązań stosowanych w danym banku: może być to wpisanie kodu z karty zdrapek, hasło wysłane sms lub wygenerowane przez token. Po zatwierdzeniu naszego wyboru uznaje się, że umowa między bankiem a klientem została zawarta. System automatycznie przeleje wskazaną kwotę na lokatę.

Środki zostaną wypłacone na nasz rachunek po zakończeniu lokaty. Chyba, że wybierzemy opcję lokaty odnawialnej, wówczas kwota będzie pracowała kolejny cykl, aż do wypowiedzenia przez nas umowy.

Z otwarciem konta w banku

Jeśli przyciągnęła nas oferta banku, w którym nie mamy konta osobistego, to cała procedura trochę się wydłuży. O ile dokładnie? To zależy, w jaki sposób dany bank prowadzi weryfikację tożsamości nowego klienta. Do wyboru jest między innymi: podpisanie umowy przekazanej przez kuriera lub konieczność wizyty w oddziale banku (wszystkie dokumenty będą już gotowe). W obu przypadkach będziemy zobowiązani do okazania dowodu osobistego. Z zalecenia Komisja Nadzoru Finansowego banki wycofują się z potwierdzania tożsamości przelewem weryfikacyjnym.

Po aktywowaniu konta i uzyskaniu do niego dostępu online będziemy mogli założyć lokatę. Tu już wszystkie kroki są takie same jak w poprzednim przypadku. Musimy tylko pamiętać o tym, by przelać na nowy rachunek odpowiednia kwotę pieniędzy.

Otwieranie lokat w poszczególnych bankach

Cztery sposoby na założenie lokaty w Bank PKO BP

logo PKO BPNa samym początku zauważymy, że klienci tego banku mogą założyć lokatę na 4 sposoby. O dwóch już pisaliśmy (oddział i via internet), należy więc wspomnieć o aplikacji IKO oraz infolinii. To jeszcze większa wygoda dla klientów.

PKO BP nie pobiera żadnych opłat za otwarcie, prowadzenie i likwidację lokaty. Należy pamiętać jednak o tym, że jeśli depozyt zostanie wypłacony przed czasem, to klient nie otrzyma zysku z tytułu oprocentowania.

W tym banku poza standardową lokatą możemy też otworzyć rachunek oszczędnościowy oraz wziąć udział w programie budowania kapitału (regularne oszczędzanie).

Lokaty w Bank Pekao S.A. – jak założyć?

logo Pekao SAW tej jednostce lokatę terminową założymy na dwa wskazane przez nas wcześniej sposoby: osobiście lub przez platformę internetową.

Poza lokatami bankowymi Pekao S.A. ma w swojej ofercie również takie produkty jak konto oszczędnościowe oraz konto oszczędnościowe dla dziecka.

Zakładanie lokaty w Alior Bank

jak założyć lokatę bankową w Alior BankW tym banku natomiast klienci nie założą lokaty online. Takie dyspozycje przyjmowane są wyłącznie w oddziałach Alior Bank.

Wyjątek stanowi oferta dla nowych klientów, którzy nie posiadają w tym banku rachunku rozliczeniowego. Żeby skorzystać z tej oferty wystarczy wypełnić wniosek online. Potwierdzenie zawarcia umowy i założenie lokaty potwierdza wykonanie przelewu w określonej kwocie na rachunek Alior Banku. Po upływie terminu środki wraz z wypracowanym zyskiem zostaną wypłacone na konto, z którego pochodził przelew.

Jak założyć lokatę bankową w eurobank?

jak założyć lokatę bankową w eurobankW tym przypadku lokaty dostępne są wyłącznie dla posiadaczy rachunków (po otwarciu lokaty konto Standard prowadzone jest bezpłatnie). W zależności od konkretnego produktu lokatę można otworzyć na 5 sposobów: w oddziale, przez platformę, telefon, aplikację mobilną lub wpłatomat. Opcji jest naprawdę dużo!

Ponieważ eurobank proponuje swoim klientom lokaty nawet na 24 miesiące, to wypłata środków przed czasem nie musi oznaczać całkowitej utraty zysków. Wysokość odsetek jest zależna od tego, jak długo pieniądze były w depozycie. To sprawia, że klienci traktowani są bardziej sprawiedliwie niż w innych placówkach.

Inne produkty oszczędnościowe dostępne w eurobanku to lokata progresywna, lokata negocjowana oraz lokata płatna z góry. Oczywiście w ofercie są również konta oszczędnościowe.

Otwarcie lokaty w mBank

logo mBankW mBanku ciekawostką jest to, ze nie musimy mieć pieniędzy na koncie w momencie zakładania lokaty. Powinny się jednak znaleźć na odpowiednim rachunku w mBank ciągu 5 dni. To sprawia, że lokatę możemy założyć przed planowanym przypływem środków. To idealne rozwiązanie dla osób, które boją się, że przedwcześnie wydadzą pieniądze.

Idea Bank i zakładanie lokaty

logo Idea BankW tej jednostce nie potrzebujemy konta w banku, aby założyć lokatę. Wystarczy złożyć wniosek online. W odpowiedzi otrzymamy na wskazany adres email wiadomość z numerem konta, na które należy wpłacić pieniądze.

Co więcej, wraz z uruchomieniem lokaty otrzymujemy dostęp do elektronicznej platformy dla klientów. Możemy więc bez przeszkód śledzić, co się dzieje z naszymi pieniędzmi. Oraz oczywiście korzystać z kolejnych produktów Idea Banku.

Zakładanie lokaty w Plus Bank

logo Plus BankJak założyć lokatę bankową w Plus Bank? Otóż do jej otwarcia nie potrzebujemy konta osobistego. Wystarczy uzupełnienie wniosku, a następnie przelanie środków na rachunek Plus Banku. Ale uwaga! Dane właściciela lokaty muszą być zgodne z danymi właścicielami konta. W innym przypadku Plus Bank zwraca pieniądze na rachunek źródłowy.

Ofercie tego banku warto przyjrzeć się również dlatego, że oszczędzający tutaj mają dużą swobodę dysponowania odsetkami. Kapitalizacja następuje co miesiąc i możemy wybierać, czy chcemy, by zysk był nam wypłacony na bieżąco. Możemy też zdecydować się na doliczanie odsetek do puli na lokacie.

Jak otworzyć lokatę w BOŚ Bank?

logo BOŚ BankCzęść produktów banku dostępna jest również dla osób, które nie mają konta w BOŚ Banku. W tym przypadku wystarczy uzupełnić wniosek online i następnie przelać pieniądze na wskazany numer rachunku.

W innych przypadkach wraz z lokatą otwieramy rachunek rozliczeniowy.

Opłaty za lokatę bankową

Często jedynym kosztem, jaki ponosimy otwierając lokatę terminową jest opłata za prowadzenie konta. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy wybierzemy rozbudowany wariant konta, a nie otrzymujemy na ten rachunek wynagrodzenia lub nie mamy odpowiedniego salda transakcji kartą płatniczą.

Jakie mogą wystąpić opłaty związane bezpośrednio z lokatą bankową? Są to między innymi taksy za:

wydanie zaświadczeń lub odpisów (na życzenie klienta),

potwierdzenie dokonania transakcji,

ustanowienie pełnomocnictwa,

cesję lokaty,

zmiany rachunku do którego przypisana jest lokata (ze wspólnego na indywidualny lub odwrotnie),

wydanie informacji o sytuacji finansowej klienta.

Można zauważyć, że opłaty te wynikają z decyzji i potrzeb klienta. Wiele z tych sytuacji ma charakter wyjątkowy, reszty można starać się unikać.

Podsumowanie: jak założyć lokatę bankową

Jak widać, w większości przypadków otwarcie lokaty jest bardzo proste i szybkie. Dlatego lepiej mniej uwagi poświęcić procedurze zakładania lokaty, a więcej jej warunkom. Przypomnimy, że jeśli bank wymaga posiadania rachunku rozliczeniowego, to koniecznie sprawdźcie koszty prowadzenia konta.

Jeśli chodzi o kolejne kruczki, to warto przejrzeć tabele opłat i prowizji. Dowiemy się z niej, jakie czynności podjęte przez bank mogą być dla nas kosztowne.

W ostatnim kroku warto sprawdzić, czy w wypadku wypłaty środków przed końcem lokaty na pewno stracimy cały zysk. W niektórych bankach klienci mają zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Zyski z lokaty oczywiście nie będą tak wysokie, jakby inwestor poczekał do końca umowy.

Cóż, opowiedzieliśmy Wam, jak założyć lokatę bankową. Teraz pozostaje Wam już tylko znaleźć ofertę najlepiej odpowiadającą Waszym wymaganiom. Im szybciej zaczniecie oszczędzać, tym lepiej. I pamiętajcie: liczy się każda kwota, jaką możecie zainwestować.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments