Jak założyć profil zaufany przez bank?

5 /5
(Ocen: 6)

Kto z nas już na samą myśl o załatwieniu jakiejkolwiek sprawy w urzędzie nie dostaje palpitacji serca i gęsiej skórki? Niekończące się kolejki, mało pozytywnie nastawieni urzędnicy i ogromne ilości dokumentów, mogą odstraszyć nawet największego chojraka. Jednak uwaga! Wszystkie, tak znienawidzone przez wielu z nas sprawy urzędowe, można załatwić nie wychodząc nawet z domu zakładając profil zaufany. W jaki sposób założyć profil zaufany przez bank?

Profil zaufany – co to takiego?

Jeżeli macie już serdecznie dosyć marnowania czasu w niekończących się kolejkach w urzędach, to profil zaufany jest najlepszym rozwiązaniem. Obecnie można bowiem wiele formalności załatwić przez internet, siedząc wygodnie na kanapie i popijając ulubioną kawę. Jednak konieczne jest do tego posiadanie profilu zaufanego (eGO), który jest bezpłatną metodą na potwierdzenie tożsamości obywateli w elektronicznych systemach administracji (dane które identyfikują jego posiadacza to: imiona, nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL). Tak więc, profil zaufany stanowi alternatywę dla płatnego podpisu kwalifikowanego.

Profil zaufany działa jak odręczny podpis, dzięki któremu można wysłać drogą elektroniczną wszelkiego typu dokumenty i wnioski do określonych urzędów (np. wnieść podanie, odwołanie, czy skargę). Podstawą jego funkcjonowania jest ustawa z 17 lutego 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących. Posiadając profil zaufany (czyli cyfrowy podpis dla administracji publicznej) jesteśmy wiarygodni i nikt nie może się pod nas podszyć. Co ważne, wszystkie nasze dane są odpowiednio zabezpieczone, a każdy obywatel Polski może posiadać wyłącznie jeden profil zaufany. Natomiast ważność profilu zaufanego to 3 lata (po tym terminie można przedłużać ważność o kolejne 3 lata).

Jakie sprawy można załatwić z wykorzystaniem profilu zaufanego?

Profil zaufany warto założyć ze względu na wygodę, oszczędność czasu oraz dostęp do różnych placówek administracji publicznej (zarówno z najbliższej okolicy, jak i z całej Polski). Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek najróżniejszych usług online na wielu portalach urzędowych, najpopularniejsze z nich to:

platforma ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), za pomocą której można składać wnioski, uzyskiwać zaświadczenia oraz załatwiać wiele innych spraw m.in. w urzędzie miasta, US, UP, ZUS czy USC. Można zatem np. złożyć wniosek o dowód osobisty, rozliczyć podatki, zgłosić urodzenie dziecka, złożyć wniosek o świadczenie 500+, uzyskać odpisy aktów, wyrobić kartę eKUZ, pobrać zaświadczenie o niekaralności,

platforma PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), poprzez którą można załatwić sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi (m.in. wysyłać wnioski, umawiać się na wizyty w placówce ZUS, złożyć deklarację rozliczeniową, wyliczyć hipotetyczną emeryturę, pobrać zaświadczenie o niezaleganiu, sprawdzać informacje o dochodach, wysokości składek i zwolnieniach lekarskich;

portal CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), gdzie z pomocą profilu zaufanego można rozpocząć, zawiesić i zlikwidować działalność gospodarczą, czy też zmienić dane we wpisie.

Należy tu zaznaczyć, że to jedynie niektóre z usług, które można załatwić dzięki profilowi zaufanemu. Całą listę spraw i informacje o usługach znajdziecie na stronie OBYWATEL.GOV.PL.

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany ma już kilka milionów Polaków. Jak go zatem założyć? Otóż można to zrobić na kilka następujących sposobów:

pierwszy z nich to założenie profilu bezpośrednio w punkcie potwierdzającym lub po zarejestrowaniu się na stronie profilu zaufanego i wypełnieniu formularza zgłoszeniowego. W pierwszym przypadku zostanie on założony od razu, ponieważ urzędnik może natychmiast potwierdzić tożsamość danej osoby. Natomiast drugi sposób, mimo wypełnianie wniosku on – line, wymagać będzie od nas obowiązkowej wizyty (w ciągu 14 dni od złożenia wniosku) w jednym z punktów, aby potwierdzić założenie profilu;

drugi to założenie profilu zaufanego za pomocą certyfikatu kwalifikowanego, jeżeli posiadacie kwalifikowany podpis elektroniczny, to możecie go użyć do założenia profilu. Dzięki czemu możecie załatwić wszystko od ręki, nie wychodząc z domu (wystarczy jedynie wniosek o potwierdzanie profilu zaufanego, niepotrzebna jest natomiast żadna dodatkowa weryfikacja). W tym celu należy jedynie przejść na stronę główną profilu zaufanego, zarejestrować się i wybrać opcję „Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym“. Profil zostanie założony po wypełnieniu i potwierdzeniu wszystkich wymaganych kroków;

trzeci z nich to założenie profilu za pomocą konta bankowego, która jest najłatwiejszą i najmniej wymagającą metodą. Dlaczego? Po pierwsze, większość z nas i tak je już posiada, a po drugie, bank zdążył zweryfikować naszą tożsamość przy jego zakładaniu (w związku z czym ominą nas związane z tym zbędne formalności oraz konieczność udania się do urzędu).

Lista banków z możliwością założenia profilu bankowego

Niestety jest jedna zła wiadomość, otóż nie wszystkie banki na ten moment dają nam możliwość założenia profilu zaufanego. Można to zrobić w następujących serwisach bankowych:

mBank;
PKO BP;
Bank Pekao;
Bank Millennium;
ING Bank Śląski;
Inteligo;
Alior Bank;
BZWBK;
w serwisie Envelo (Grupa Poczty Polskiej).

Jak założyć profil zaufany przez bank?

Założenie profilu zaufanego przez bank jest bardzo proste i nikomu nie powinno sprawić najmniejszej trudności. W mBanku, w którym mam konto osobiste, wszystko przebiega według następujących etapów:

pierwszy etap – polega na zalogowaniu się na swoje konto bankowe;

drugi etap – to znalezienie w serwisie transakcyjnym formularza zakładania profilu zaufanego:

screen ze strony mbank.pl - twój profil zaufany

(źródło: mbank.pl)

trzeci etap – po zaznaczeniu “Załóż Profil Zaufany” trzeba jedynie oświadczyć, że zapoznało się z “Regulaminem dostępu do e-Urzędu za pośrednictwem mBanku S.A.” i przejść dalej;

czwarty etap – polega na rejestracji profilu zaufanego przez podanie hasła, które otrzymamy za pomocą wiadomości SMS:

screen ze strony mbank.pl - rejestracja 2

(źródło: mbank.pl)

piąty etap – po podaniu hasła otrzymamy informację, że rejestracja się powiodła i można od razu zabrać się do załatwiania swoich urzędowych spraw przez internet:

screen ze strony mbank - pomyślne zarejstrowanie

(źródło: mbank.pl)

szósty etap – po zaznaczeniu “Wróć do e-Urzędu” można wybrać opcję “Załatw sprawę urzędową”:

screen ze strony mbank.pl - załatw sprawę 2

(źródło: mbank.pl)

siódmy etap – to już skierowaniu na stronę OBYWATEL.GOV.PL, gdzie można zacząć załatwiać każdą sprawę w dowolnym urzędzie:

screen ze strony obywatel.gov.pl - uzyskaj dowód

(źródło: obywatel.gov.pl)

Jak widać, cała procedura związana z założenie profilu zaufanego przez bank jest maksymalnie uproszczona, wystarczy jedynie przejść kilka prostych kroków, zaznaczając wybrane opcje. Dużym udogodnieniem jest to, że nie trzeba wypełniać żadnych formularzy i przekazywać dodatkowych informacji na swój temat. Ponieważ wszystkie potrzebne dane są już podane przez bank. Przejście całej procedury zakładania profilu zaufanego trwa dosłownie chwilę, a zaraz po wypełnieniu niezbędnych formalności można zacząć załatwiać wszelkiego rodzaju sprawy urzędowe.

Posiadanie profilu zaufanego może być dużym udogodnieniem zwłaszcza teraz, kiedy z powodu pandemii koronawirusa utrudniony jest dostęp do wielu urzędów. Poza tym, profil zaufany jest bardzo wygodnym narzędziem, dzięki któremu, nie tylko nie musimy marnować cennego czasu na dojazdy i czekanie w długich kolejkach, ale również możemy załatwić swoje sprawy online w prawie każdym urzędzie na terenie całej Polski. Dlatego też jeżeli cenicie sobie wygodę i chcecie uniknąć zbędnej biurokracji, to profil zaufany może być dla Was najlepszym rozwiązaniem.

Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
30 grudnia 2020 01:42

Niestety, mbank nie wszystkim swoim klientom pozwala założyc profil zaufany przez swoje konto bez wychodzenia z domu, nawet teraz w dobie pandemi. W moim przypadku mam taką możliwość zablokowaną, a na infolinii dowiedziała się, że muszę udać się z dowodem osobistym do oddział banku celem potwierdzenia tożsamości, a to że mam konto, że jestem klientem mbanku, to żaden dowód, że ja to ja, że wizyta w oddziale jest w celach bezpieczenstwa, chociaż nie wiem jakiego. Czyżby moje pieniądze nie były bezpieczne skoro wchodząc przez swoje konto w mbanku nie mogę złożyć profilu zaufanego. Mbank wysuwa argument, że założyłam konto przez internet (a bylo to prawie 20 lat temu i tylko tak można było to zrobić, umowę podpisywaliśmy z mężem przy kurierze okazując się dowodami osobistymi). Od 3 dni udawadniam, że nie jestem “wielbłądem”. Tym bardziej, że 4 lata temu bylam wspólnie z mężem zalatwiać sprawy w oddziale mbanku i wówczas okazywaliśmy się dowodami osobistymi i byłam weryfikowana. Ale pan na infolinii mówi, że jego przy mojej wizycie w oddziale mbanku nie było i pewnie nikt nie zapisał, że mnie zweryfikowano. No nie wiem czy się śmiać czy płakać, sprawę w mbanku wówczas załatwiłam, zresztą razem z mężem, a mbank twierdzi, że oni nic nie wiedzą, że ktoś nie zaznaczył. To jakim cudem mnie obsłużono? . To wszystko wygląda jak jakiś kiepski żart, ale mnie nie do smiechu, bo mam do oddziału mbanku 100km. Mój mąż, współwłaściel konta (zakladane wspólnie, od początku razem) założył 2dni temu profil zaufany bez problemu przez konto bez wychodzenia z domu. Mbank, po zbiciu ich argumentów, że nigdy nie byłam osobiście w oddziale mbanku, nadal twierdzi, że w moim przypadku jest konieczne potwierdzenie tożsamości poprzez wizytę w oddziale z dowodem osobistym. Pytanie brzmi dlaczego wszyscy kienci mbanku nie są równo traktowani? Piszę to z pełną odpowiedzialnością, gdyż relacja mojego męża i moja z mbankiem są identyczne, od pierwszego dnia korzystania z usług mbanku (wspólne konto, razem złożone, wizyta w mbanku wspólna), a różnią się tylko tym, że on nie miał problemu z założeniem profilu zaufanego przez konto bsnkowe, a ja mam.