Jak zaoszczędzić na lekach?

0 /5
(Ocen: 0)

Jak oszczędzać w codziennym życiu? Zapraszamy do naszej serii poradników o tym, gdzie warto szukać oszczędności, by potem móc je gromadzić i inwestować w lokaty oraz konta oszczędnościowe. Dziś poruszymy temat leków i innych medykamentów.

Nie od dziś wiadomo, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać. Niestety dla wielu rodzin wykupienie wszystkich niezbędnych leków jest dużym obciążeniem dla budżetu. Poniżej przedstawimy kilka rad, które pomogą zaoszczędzić, jednocześnie nie zmieniając jakości kupowanego produktu.

Tańszy odpowiednik leku – na nim zaoszczędzisz

Większość leków ma swoje tańsze zamienniki. Posiadają ten sam skład, mają identyczne działanie, różnią się tylko ceną. Dlaczego jest tańszy? Firma, która odkryje dany lek przez 20 lat korzysta z ochrony patentowej. Po tym czasie patent jest uwalniany, a lek zaczyna być produkowany przez inne firmy. Nie musiały one inwestować w drogie badania nad nowym produktem, więc proponują niższą cenę.

Chcąc wprowadzić na rynek zamiennik producenci muszą przeprowadzić badania potwierdzające taki sam skład chemiczny, szybkość wchłaniania się, jak i skuteczność. Pamiętajmy, że żaden lek w Unii Europejskiej nie zostanie dopuszczony do sprzedaży, jeżeli nie uzyska pozytywnej opinii agencji ds. leków.

Zdarzają się sytuacje, kiedy lekarz z ważnych przyczyn na recepcie zaznaczy, że nie możemy zamieniać leku. Wówczas farmaceuta musi sprzedać nam droższy produkt. W pozostałych wypadkach pytajmy zawsze w aptece o zamienniki.

Inne opakowanie tego samego leku

Kupując leki, które musimy przyjmować codziennie, przyzwyczajamy się do jego opakowania. W aptece możemy spotkać się z tym samym lekiem w innym, najczęściej mniej kolorowym opakowaniem. Jest to preparat z importu równoległego. Co to oznacza? Import równoległy polega na zakupie tego samego produktu w uprawnionych hurtowniach na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i sprzedaży tych leków w polskich aptekach.

Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie ten sam lek w różnych krajach ma inną cenę. Importerzy szukają najkorzystniejszych warunków i sprawdzają dany produkt do kraju. Produkt te są jak najbardziej bezpieczne, różnią się opakowaniem (zazwyczaj jest szare lub białe z czarnymi napisami), i co najważniejsze: ceną.

Różne apteki – różne ceny

Wybór apteki, w której dokonujemy comiesięcznych zakupów leków ma ogromne znaczenie. Z reguły sieci aptek mają niższe ceny niż małe punkty. Wynika to z możliwości negocjowania ceny przy dużych zamówieniach. Małe apteki nie zamawiają kilku tysięcy sztuk danego preparatu. Zdarzają się oczywiście wyjątki.

Warto zadzwonić w kilka miejsc aby sprawdzić, która wypada najkorzystniej cenowo. Chcąc obniżyć koszty możemy zacząć zamawiać leki online z odbiorem w danej aptece – wówczas również zaoszczędzimy. Dobrym nawykiem jest również kupowanie większych opakowań leków, które przyjmujemy stale. W danym miesiącu prawdopodobnie wydamy więcej, ale przeliczając to na kilka miesięcy mamy już oszczędność.

Kupuj leki z głową!

Będąc w aptece często widzimy osoby z reklamówkami przeterminowanych leków. Kupowanie produktów tylko dlatego, że „może się przydać” jest pozbawione sensu. Owszem, każdy w domowej apteczce powinien mieć podstawowe produkty na gorączkę, ból głowy czy kaszel. Nie ma jednak sensu kupowanie pięciu podobnych produktów na stłuczenia, jeżeli nie mamy aktualnie żadnej kontuzji.

Jest wiele leków, które po otwarciu należy zużyć w ciągu miesiąca – zapytajmy farmaceutę, czy nie możemy kupić zamiennika o dłuższym terminie. Jeżeli przestajemy brać dany lek i wiemy, że w najbliższym czasie nie będziemy go ponownie używać, warto jest zanieść je do hospicjum lub oddać w aptece (czasami jest możliwość odzyskania części pieniędzy).

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments