Jak zbudować zdolność kredytową pod kredyt hipoteczny będąc studentem?

3.83 /5
(Ocen: 6)

Uzyskanie tytułu magistra to dla wielu z Was moment przełomowy. Wiąże się on bowiem z kresem beztroskiego, studenckiego życia. Kiedy zamkniecie za sobą drzwi akademika, zadacie sobie z pewnością jedno pytanie: co dalej? Powrót do domu rodzinnego nie jest najlepszym pomysłem, a wynajem mieszkania w dłuższej perspektywie okazuje się nieopłacalny.

Alternatywą może okazać się kredyt hipoteczny. Własne mieszkanie to bowiem wspaniały początek dorosłego życia. By jednak marzenie to miało szansę się spełnić, warto pomyśleć o swojej przyszłości jeszcze podczas studiów. Dziś podpowiemy Wam, jak zbudować zdolność kredytową będąc jeszcze studentem.

Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym – co to takiego?

Posiadanie zdolności kredytowej to warunek konieczny, by Wasz wniosek o kredyt mieszkaniowy został rozpatrzony pozytywnie. Na naszej stronie znajdziecie bardzo przydatne narzędzie, nazywane kalkulatorem zdolności kredytowej. Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób sprawdzicie, czy macie szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Przy ocenie możliwości kredytowych bank bierze pod uwagę kilka kluczowych czynników, takich jak: kwotę, na jaką chcecie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, wysokość i źródło dochodu, wiek kredytobiorcy, historię kredytową, ilość osób w gospodarstwie domowym.

Określenie zdolności kredytowej pozwali oszacować, czy będziecie w stanie spłacić zaciągnięty kredyt hipoteczny. Oto kilka naszych sprawdzonych sposobów na to, by zbudować zdolność kredytową jako student, a tym samym, stać się w oczach banku wiarygodnym kredytobiorcą.

1. Połącz pracę z nauką podczas studiów

Doświadczenie zawodowe zdobyte podczas studiów przydaje się nie tylko jako wpis do CV. Jeśli bowiem zdobędziecie praktykę w zawodzie związanym z wybranym przez Was kierunkiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po uzyskaniu dyplomu otrzymacie intratną propozycję pracy. Stabilne warunki zatrudnienia oraz wysokie zarobki wpłyną pozytywnie na Waszą zdolność kredytową.

2. Gromadź oszczędności już jako student

Gromadzenie kapitału to najlepszy sposób na to, by zmniejszyć ostateczne koszty kredytu hipotecznego. Od tego roku wysokość wkładu własnego nie może być niższa niż 20% wartości nieruchomości,. Wiadomo jednak, że im wyższa będzie to kwota, tym lepiej. Nieważne zatem, czy zaoszczędzone pieniądze będziecie wrzucać do świni-skarbonki, czy ulokujecie je na koncie bankowym. Liczy się bowiem systematyczność.

Sprawdzonym sposobem jest np. odkładanie co miesiąc określonej kwoty ze stypendium naukowego, „łapanie” dorywczych prac dla studentów, takich jak inwentaryzacje, wykładanie towaru w marketach, opieka nad dziećmi itd. Jeśli plan zajęć Wam na to pozwoli, warto podjąć pracę na część etatu np. jako kelnerka czy telemarketer.

3. Buduj swoją historię kredytową

Każda instytucja finansowa może znaleźć informację o Was – jako potencjalnych kredytobiorcach – w Biurze Informacji Kredytowej. BIK porównać można do profilu na popularnym portalu społecznościowym, z tym, że informacje tam zawarte dotyczą Waszej historii kredytowej. Jest jeszcze jedna istotna różnica – raport BIK zawiera zarówno negatywną informacje ( np. o opóźnieniu w spłacie należności, długu itd.), jak i pozytywne ( aktualnie raty, pożyczki spłacone w terminie).

Jeśli kredytodawca nie znajdzie żadnej informacji, ocena wiarygodności kredytowej okaże się dla banku trudniejsza, co zmniejszy Wasze szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może się okazać kupno sprzętu elektronicznego na raty, jeśli oczywiście będziecie w stanie uregulować należność w terminie. Wówczas w BIK-u pojawi się pozytywna informacja dotycząca regularnej spłaty.

4. Nie bierz kredytu hipotecznego sam

Sposobem na to, by zwiększyć zdolność kredytową, jest zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego np. wspólnie z rodzicami. Nie chodzi tutaj jednak o pomoc w spłacaniu rat. Wasi najbliżsi w większości przypadków mają stabilną sytuację zawodową i rodzinną, a to oznacza, że jako wnioskodawcy będą bardziej wiarygodni dla banku niż Wy.

5. Skorzystaj z państwowego dofinansowania do kredytu hipotecznego

Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z rządowych dopłat do kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Wprawdzie na największe dofinansowanie mogą liczyć rodziny wielodzietne, ale jako single lub osoby pozostające w nieformalnym związku możecie liczyć na dofinansowanie odpowiadające 10 % wartości nieruchomości. Sprawdź ranking kredytów z MdM.

Przyszłość to dziś – zaplanuj swój kredyt hipoteczny

By budować swoją zdolność kredytową potrzeba determinacji i systematyczności. Jeśli zaraz po studiach chcielibyście trzymać w rękach klucz do własnego mieszkania, warto podjąć konieczne kroki już teraz. Mamy nadzieję, że nasze rady Wam w tym pomogą.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments