Jak zgłosić konto bankowe do zwrotu podatku w US?

5 /5
(Ocen: 1)

Jeżeli należy Ci się zwrot nadpłaty podatku PIT, to najwygodniejszym sposobem jego uzyskania jest otrzymanie środków na swoje konto bankowe. Zgłaszając konto bankowe do zwrotu podatku w Urzędzie Skarbowym, oszczędzisz sobie czasu i pieniędzy. Przeczytaj, jak można to zrobić.

Zalety odbioru nadpłaty z podatku na swoje konto bankowe

Jeśli dotychczas nie miałeś zgłoszonego konta w US, to zwrot nadpłaty mogłeś odebrać albo odbierając gotówkę w kasie organu skarbowego, albo przekazem pocztowym. Pierwsza możliwość jest czasochłonna, gdy musimy czekać w kolejce do okienka. Druga jest kosztowna, bo to z Twoich pieniędzy pokrywana jest opłata pocztowa (w zależności od wysokości zwrotu może wynieść od kilku do kilkudziesięciu złotych). Obie też są mniej bezpieczne niż przelew na konto bankowe.

Jak zgłosić numer rachunku bankowego do Urzędu Skarbowego?

Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej podają numer konta bankowego w zgłoszeniu ZAP-3. Przedsiębiorcy mogą zgłosić rachunek bankowy za pomocą formularza CEIDG-1, wyłącznie za pośrednictwem urzędów gminy/miasta. Natomiast podmioty o statusie stowarzyszenia, spółdzielni, spółki itp. podają numer konta bankowego w NIP-2.

Podatnicy objęci rejestrem PESEL, nie mających działalności gospodarczej mogą złożyć wniosek ZAP-3 na papierze osobiście w US (lub wysyłając Pocztą), albo zrobić to elektroniczne. W ostatnim przypadku będzie jednak wymagany podpis elektroniczny. Oznacza to w praktyce, że złożenie wniosku ZAP-3 w formie elektronicznej jest możliwe tylko dla osób posiadających oprogramowanie umożliwiające e-podpis.

Kiedy trzeba złożyć wniosek ZAP-3?

ZAP-3 obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku i od tego czasu zastąpił formularze NIP-1 i NIP-3. Moment na jego złożenie jest dowolny. Możemy to zrobić przez cały rok. Jednak, żeby uzyskać ewentualny zwrot podatku na konto bankowe, powinniśmy zrobić to odpowiednio wcześniej.

Do czego jeszcze może nam się przydać formularz ZAP-3?

Za pomocą ZAP-3 możemy podać numer rachunku bankowego, na który chcemy otrzymać nadpłatę z podatku od US. Obecnie banki oferują konkurencyjne produkty, dlatego może się zdarzyć, że właśnie zmieniliśmy swoje konto w banku. Formularz ZAP-3 przyda się wtedy do zaktualizowania naszych danych. Dotyczy to też takich informacji jak dane kontaktowe, zmiana adresu zameldowania czy zamieszkania.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments