Jak zmieniło się oprocentowanie kredytów gotówkowych w ciągu roku?

0 /5
(Ocen: 0)

Ciągle słyszymy, że oprocentowanie kredytów jest rekordowo niskie. Dziś postanowiliśmy się przyjrzeć, jak jego wysokość zmieniła się w przeciągu ostatniego roku.

Stopa referencyjna a wysokość oprocentowania kredytowego

Zacznijmy od podstaw. Maksymalna wysokość oprocentowania nominalnego może wynieść dwukrotność wartości stopy referencyjnej ustalanej przez Narodowy Bank Polski powiększonej o 3,5%. Jeśli zatem stopa referencyjna to w danej chwili 2%, maksymalne odsetki, jakie może od nas żądać bank wyniosą 11%. Pamiętać trzeba, że faktyczne koszty uwzględnia wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, który uwzględnia także inne niż odsetki opłaty ponoszone w związku z kredytowaniem. Należy tutaj jednak uważać, bo RRSO może nie oddawać kosztów kredytów spłacanych krócej niż rok.

Oprocentowanie spadło – jak bardzo?

Tyle teorii, a teraz zobaczmy, jak to wyglądało w praktyce. Dla umiarkowanie wysokich kredytów gotówkowych, na kwotę 15 tys. zł, średnie oprocentowanie u progu 2016 r. wynosiło, jak podaje portal money.pl, ok. 8,3%. Stopniowo wartość ta spadała, osiągając w połowie roku ok. 7,7%. Na koniec roku rzeczywiście możemy powiedzieć, że kredyty gotówkowe na kilkunastotysięczne kwoty mają rekordowo małe oprocentowanie, bo w grudniu 2016 r. osiągnęły one poziom 7,08%.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku kredytów kilkutysięcznych, bo tu różnice są wręcz minimalne. Kilka banków potwierdza to brakiem zmian oprocentowania kredytów gotówkowych. Kredyt na 2,5 tys. zł wzięty na pół roku w Alior Bank to 5% na początku i na końcu roku. Podobnie, jeśli chodzi o kredyty gotówkowe PKO BP i Bank Millenium jest to dalej 9,99%.

Od stycznia do grudnia średnie oprocentowanie kredytów kilkutysięcznych nie przekraczało 7%, oscylując w granicach 6,90%. W 2016 r. wartość ta więc zmalała o symboliczne 0,03 punktu procentowego. Można więc stwierdzić, że sytuacja na rynku kredytów gotówkowych w ostatnim roku ustabilizowała się, choć w pewnych bankach obserwujemy zmiany.

Kredyt gotówkowy Getin Bank wzrósł z 7,49% do 7,95%. Obniżki widać też przy kredycie gotówkowym Raiffeisen Polbank (z 9,99% do 7,49%) i w BOŚ Bank (z 10% do tylko 2,99%, jednak przy aż 8,99% prowizji). Oprocentowanie spadło także w ING Bank Śląski – z 10% do 8,99%

Niższe oprocentowanie, wyższe prowizje

Miejmy tylko na uwadze, że wraz z obniżaniem (lub stabilizowaniem) się oprocentowania, banki odbijają sobie taką sytuację przez podwyższanie prowizji. Jest to bardziej widoczne na przykładzie kredytów gotówkowych na kwotę kilku tysięcy. Dla kredytu na 5 tys. zł wysokość prowizji wzrosła średnio o 0,64 punktu procentowego do poziomu 7,9%.

Kredyty na wyższą kwotę mają większą prowizję, bo średnia przekracza 9%, jednak tam wzrost średniej wysokości prowizji w 2016 r. to tylko 0,28 punktu procentowego. Pod koniec roku wyniósł on 9,31%.

Generalnie więc możemy zgodzić się z twierdzeniem, że oprocentowanie, bez wnikania w szczegóły, jest rekordowo niskie. Nie oznacza to jednak, czego nie dowiemy się z telewizyjnych reklam, że koszty naszego długu będą równie niskie. Zawsze bierzmy poprawkę na wysokość ewentualnych dodatkowych opłat oraz, obowiązkowo, na wysokość prowizji. Ta, zwłaszcza przy małych kwotach, będzie dla nas szczególnie odczuwalna.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments