Jak znaleźć najtańszy kredyt na samochód?

5 /5
(Ocen: 3)

Każdy, kto myśli o kupnie wymarzonego auta rozgląda się za sposobami sfinansowania tego zakupu. Nie wszystkich stać na zakup samochodu, szczególnie z salonu za gotówkę. Bardzo często musimy zdecydować się na wsparcie finansowe w postaci kredytu gotówkowego, samochodowego czy wybrać opcje leasingu. Wszystkie z wymienionych rozwiązań różnią się między innymi okresem kredytowania, czy procesem ubiegania się o kredyt. Postaramy się w tym miejscu wskazać podobieństwa i różnice, które mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Co to jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest to kredyt bankowy przeznaczony na zakup nowego bądź używanego pojazdu. Nie dotyczy zakupu wyłącznie samochodu osobowego, ale także aut dostawczych, maszyn, motorów, łodzi czy ciągników. Zabezpieczeniem zobowiązania jest pojazd, na który zostało ono udzielone często z cesją z polisy ubezpieczeniowej.

Wady i zalety kredytów samochodowych

Zacznijmy może od wad:

Podstawową wadą jest oczywiście zabezpieczenie w postaci zakupionego pojazdu. Tak naprawdę do momentu całkowitej spłaty kredytu, nie jesteśmy w pełni właścicielami samochodu. W razie wypadku w pierwszej kolejności wypłata z polisy ubezpieczenia jest przekazywana dla banku na spłatę zobowiązania. Jeśli chcemy sprzedać auto, musimy uzyskać zgodę instytucji finansowej, która udzieliła nam kredytu na zakup pojazdu i załatwić szereg formalności związanych z cesją z polisy ubezpieczenia.

Kredyt jest przeznaczony na zakup samochodu tylko i wyłącznie, więc jeśli chcemy sfinansować coś jeszcze lepiej pomyśleć o kredycie gotówkowym.

Oprócz dowodu osobistego do wniosku o kredyt samochodowy należy dołączyć zaświadczenie o dochodach i dysponować gotówką, ponieważ banki wymagają zwykle wkładu własnego. W przypadku kredytu gotówkowego wkład ten nie jest wymagany.

Czas oczekiwania na kredyt samochodowy jest najczęściej dłuższy, niż w przypadku kredytu gotówkowego. Oprócz dostarczania zaświadczeń, oczekiwania na decyzję, musimy jeszcze załatwić sprawy związane z ubezpieczeniem i przeniesieniem praw z polisy ubezpieczenia.

A jakie są zalety? Otóż:

Atrakcyjne oprocentowanie – jeśli dokonamy odpowiedniego wyboru, możemy znaleźć kredyt samochodowy o kosztach całkowitych niższych, niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Możliwość skorzystania z kredytu samochodowego w banku samochodowym, co ułatwia zakup w salonie samochodowym.

W przypadku niskiej zdolności kredytowej biorąc kredyt gotówkowy możemy nie uzyskać wystarczającej sumy na zakup wymarzonego auta. Przy kredycie samochodowym opcja zabezpieczenia daje nam możliwość otrzymania większej kwoty, niż wynikałoby to z naszej zdolności kredytowej.

Długi okres kredytowania – kredyty samochodowe dają możemy rozłożyć nawet na 120 rat, dzięki czemu wyliczona rata nie będzie zbyt wysoka i nie obciąży za bardzo naszego budżetu domowego.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy, który bardziej korzystny?

Kredyt gotówkowy daje nam większą swobodę dysponowania swoją gotówką. Jest to kredyt na dowolny cel, więc z uzyskanymi pieniędzmi możemy zrobić co tylko chcemy. Nie tylko sfinansujemy zakup auta, ale i inne ewentualne potrzeby. W przypadku kredytu samochodowego cel jest konkretny, czasem jednak mamy możliwość uzyskania 120% wartości samochodu, a pozostałą gotówkę przeznaczyć na wyposażenie auta lub ubezpieczenie.

Kredyt gotówkowy to możliwość otrzymania szybkiej gotówki bez zbędnych formalności, wystarczy dowód osobisty i nawet wyciąg z przelewem wynagrodzenia i już możemy się cieszyć gotówką. Kredyty samochodowe wiążą się z nieznacznie większą liczbą formalności. Podstawową zaletą kredytu gotówkowego jest oczywiście brak zabezpieczeń. Kupując auto za pieniądze uzyskane z powyższego kredytu jesteśmy jedynymi posiadaczami pojazdu i możemy nim swobodnie dysponować. Oczywiście, jeśli przestaniemy spłacać nasz kredyt i tak możemy stracić samochód, które zostanie zlicytowane, a kwota ze sprzedaży przeznaczona na spłatę zobowiązania. Jeśli jednak zależy nam na niskich kosztach to najczęściej kredyt samochodowy przedstawia się korzystniej.

Bank samochodowy co to jest?

To bank, który założył koncern samochodowy, po to by ułatwić i przyspieszyć potencjalnym klientom uzyskanie kredytu na sfinansowanie zakupu pojazdu. Banki takie są również członkiem Związku Banków Polskich i objęte są także Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Do największych banków samochodowych w Polsce należy Volkswagen Bank Polska S.A. i Toyota Bank. Specjalizują się one w finansowaniu zakupionych pojazdów danej marki, ale oprócz tego mają w swojej ofercie także inne produkty i usługi bankowe jak np. konta osobiste, oszczędnościowe, lokaty i kredyty gotówkowe.

Kredyt samochodowy w banku tradycyjnym czy samochodowym?

Jeśli podjęliśmy już decyzję, że przy zakupie samochodu wesprzemy się kredytem samochodowym musimy jeszcze zastanowić się, w którym banku będziemy wnioskować. Oferta jest bardzo bogata, a różne instytucje kuszą potencjalnych klientów między innymi niskim oprocentowaniem, brakiem prowizji czy innymi udogodnieniami. Zarówno banki tradycyjne, jak i samochodowe mają swoje plusy i minusy, a to gdzie pobierzemy kredyt zależy od naszych preferencji i tego na czym nam najbardziej zależy. W przypadku zakupu nowego auta z salonu wybierając kredyt samochodowy w banku marki sprawę możemy załatwić od ręki w jednym miejscu. Jeśli zdarzy nam się kolizja, to możemy liczyć na pomoc w likwidacji szkody w autoryzowany serwisie samochodowym. Zwykły bank może zagwarantować nam za to lepsze warunki cenowe kredytu samochodowego.

Co zrobić by znaleźć najtańszy kredyt na samochód?

Po pierwsze musimy dokonać kilku decyzji. Jaki samochód zamierzamy kupić, nowy czy używany, jaka marka, model, jaki jest koszt tego samochodu – od tego wszystkiego zależy na jaki kredyt powinniśmy się zdecydować. Warto zastanowić się na czym najbardziej nam zależy, czy lepsze będzie dla nas szybkie załatwienie sprawy i minimum formalności oraz brak zabezpieczeń, czy uzyskanie jak najniższego oprocentowania i dogodnej raty kredytu.

Jeśli udało nam się podjąć decyzję jakie auto kupujemy, znamy swoją zdolność kredytową i wiemy na co nas stać, wiemy jakim kredytem się wesprzeć i w jakiej instytucji go szukać,, to pozostało nam tylko wybranie najkorzystniejszej oferty. Wybór jest spory, ale przy skorzystaniu z dostępnych w sieci zestawień kredytów gotówkowych i samochodowych, porównywarek i rankingów mamy możliwość szybko i bez zbędnego wysiłku dokonać najlepszego wyboru i cieszyć się nowym samochodem zakupionym za kredyt o najkorzystniejszych warunkach cenowych.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments