prąd, żarówki, biznes

Jaka jest cena prądu dla firmy? [Analiza ofert]

Przeglądaliście ostatnio oferty sprzedawców prądu w poszukiwaniu najlepszej ceny energii elektrycznej dla swojego przedsiębiorstwa? Czy zauważyliście, że część firm energetycznych nie podaje stawek z 1 kWh/ 1 MWh? W enerad.pl postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej działaniom niektórych sprzedawców.

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Ukrywanie cen prądu dla przedsiębiorstw

W naszej porównywarce znajdziecie zarówno ceny prądu dla domu i firmy – zdecydowana większość ofert publikowana jest na stronach sprzedawców, bo w końcu nie jest to żadna tajemnica, a przynajmniej nie powinna być. Niestety, w praktyce wygląda to zupełnie inaczej...

Zacznijmy od tego, że każdy odbiorca ma prawo poznać ceny rynkowe (!) i sobie porównać produkty kilku, czy nawet kilkunastu sprzedawców prądu. Tak powinien działać rynek, przecież w sklepie nikt nie bierze kilku kostek masła (bo nie ma podanych ich cen) i idzie do kasy, by poznać ceny i dopiero po ich poznaniu zastanawia się, który produkt kupić. Każdy z nas staje sobie przed odpowiednią półką/lodówką etc. i od razu porównuje ceny. Niestety, z ofertami energii elektrycznej jest trochę na opak i od jakiegoś czasu obserwujemy niepokojący trend – część firm energetycznych nie publikuje cen prądu, w szczególności dotyczy to ofert z grup taryfowych C1x i C2x. Rozumiemy, że publikacja cen z grup taryfowych A i taryfowych B, nie jest koniecznością, gdyż tego typu umowy i stawki negocjowane są indywidualnie, ale przedsiębiorcy płacący 100 czy 300 zł miesięcznie za energię elektryczną nie bardzo mają co negocjować i chyba logiczne jest, że muszą znać cenę za 1 kWh / 1 MWh na starcie :) Więc pytamy: jaka jest cena i dlaczego sprzedawcy jej nie podają???

Jakie są ceny prądu dla firmy w Enea?

Na powyższe pytanie moglibyśmy odpowiedzieć krótko i zwięźle: nie wiemy. Wchodząc na stronę Enea i wybierając oferty prądu dla firmy, znajdujemy opis produktu oraz wyliczenia możliwych oszczędności, ale KLUCZOWE pytanie brzmi: gdzie jest cena z 1 kWh / 1 MWh??? NO NIE MA! Co ciekawe, niezależnie czy wybierzemy obszar dystrybucji Enea, czy inny obszar w kraju to cały czas pojawia nam się poniższe info:

taryfa enea

Twoim sprzedawcą urzędowym jest Energa, RWE a może Tauron? To się nie dowiesz, ile zaoszczędzisz, bo wszędzie masz porównanie z taryfą Enea. Skąd się wzięło te 3000 zł? Ok, specjaliści z Enea porównali swoją stawkę urzędową ze swoją ofertą rynkową i otrzymaliśmy już gotowe rezultaty, ale jak mają sobie oszczędności policzyć osoby korzystające z innych taryf lub produktów? Czemu nie została po prostu podana cena? Czemu Enea, nie może być jak Mariusz Max Kolonko i "mówić jak jest"? Według tego sprzedawcy najlepszym rozwiązaniem nie jest publikacja stawek za 1 kWh / 1 MWh, a zachęcanie potencjalnych klientów do wykonania akcji: „Pierwszy krok”.

Niestrudzeni odbiorcy mogą zadzwonić do konsultanta (lub zostawić kontakt) – czyli wykonujemy ów słynny „Pierwszy krok”. Konsultant z pewnością zdradzi ceny za 1 kWh / 1MWh i tutaj ten brak transparentności budzi kolejne obawy. Czy Enea ma jakiś stały cennik? Czy zużywając 300 kWh miesięcznie, otrzymamy taką samą cenę jak Pan Mirek, który też zużywa 300 kWh? A może ktoś z Was zapłaci więcej? A jaką cenę otrzyma ktoś, kto zużywa 1000 kWh? I co z tego, że w najnowszej promocji firmy możemy wygrać samochód, skoro nie znamy ceny prądu? Czemu Enea nie może opublikować stawek, tak żeby każdy przedsiębiorca od razu mógł sprawdzić, ile zapłaci za 1 kWh / 1 MWh i ile zyska na zmianie sprzedawcy/oferty? Skąd ta tajemnica? Przecież publikacja cen nie jest taka trudna!

To wszystko, jest to tym bardziej zastanawiające, gdyż jeszcze parę miesięcy temu ten sprzedawca nie miał problemu z prezentacją swoich cen na stronie www – nawet gdy oferta i ceny zmieniały się co miesiąc.

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Więcej niechlubnych wyjątków...

Aktualnie znalezienie odpowiedniej oferty prądu dla firmy wcale nie jest łatwym zadaniem, bo w przeciwieństwie do taryf G, te biznesowe, choć stanowią w miarę szeroką gamę produktów, to próżno u wielu sprzedawców szukać cen za 1 kWh / 1 MWh. Niestety, działania Enei powielają inni sprzedawcy. Kolejnym jest, chociażby PGNiG – firma zapewnia: „atrakcyjną ofertę sprzedaży energii elektrycznej”, ale ceny za 1 kWh / 1 MWh na stronie nie znajdziemy. Oczywiście znowu czeka nas kontakt ze sprzedawcą – dzwonienie, zapisywanie informacji...

Zastanawia nas, czemu sprzedawcy w taryfach biznesowych robią taką wielką tajemnicę z cen za 1 kWh / 1 MWh? Czy to nie może być takie transparentne, jak na przykład w Epower.pl? Wchodzimy na stronę sprzedawcy i od razu widzimy cenę za 1 kWh w taryfie biznesowej. Albo jak w przypadku Axpo - wystarczy podesłać nam ofertę wraz z ceną, a my to dodamy do naszej porównywarki cen prądu. Proste?

Drodzy Przedsiębiorcy - pamiętajcie też, że sama cena nie powinna być wyznacznikiem wyboru oferty. Wracając do naszego masła - niekoniecznie wybierzemy najtańszy produkt, ale taki, który będzie nam odpowiadał pod względem np. zawartości tłuszczu. Podobnie rzecz wygląda z prądem - sprawdźmy solidność, jakość obsługi, dodatkowe profity nim wybierzemy ofertę. Ale trudno jest dokonać wyboru skoro sprzedawcy nie podają tak ważnej zmiennej jak cena prądu!

Marnowanie czasu i brak transparentności

Jak widzicie, poznanie ceny prądu w taryfach biznesowych wcale nie jest łatwym zadaniem. Wszystkie osoby, które chciałyby poznać ceny w Enei, czy PGNiG czekają rozmowy z konsultantami, wymiana korespondencji e-mailowej etc. Oczywiście, nie czepiamy się tego, że trzeba porozmawiać z konsultantem, ale cały ten proces można byłoby znacznie skrócić, czyli mamy ceny za 1 kWh / 1 MWh na stronach sprzedawców – wybieramy 1-2 oferty lub znajdujemy je w porównywarce cen prądu enerad.pl i kontaktujemy się z firmami, których oferty nam odpowiadają. Nie marnujemy kilku godzin na obdzwanianie sprzedawców, którzy nie podali cen prądu w swoich ofertach...

Jednak z tego wszystkiego, najbardziej denerwuje nas (i może trochę przeraża) brak transparentności, który otwiera drogę do kombinowania, naginania etc. Bo jaką mamy pewność, że ceny nie są zmienne i nie zależą od na przykład dnia tygodnia, godziny w ciągu dnia, humoru konsultanta... Czy kupując produkt w środę, nie przepłacimy, bo w piątek cena może być już inna w ramach tej samej oferty? Jest naprawdę wiele wątpliwości i dlatego: wybierajcie rzetelnych sprzedawców, którzy z tak banalnych rzeczy jak cena za 1kWh / 1 MWh nie robią WIELKIEJ tajemnicy.

PS. Dzisiaj kontaktowaliśmy się z konsultantem firmy Enea, który podesłał nam cennik oferty "Stała Cena" dla firmy na e-mail. Nie było z tym żadnego problemu, więc dlaczego Enea nie chce prezentować swoich cen na stronie www? A może dlatego, że nie ma kto aktualizować ofert, skoro te zmieniają się praktycznie co miesiąc - otrzymany cennik jest ważny tylko do końca czerwca... Pytań tak wiele, a odpowiedzi niestety brak :(

Prąd - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments