Jaka taryfa przy fotowoltaice?

Ocena: 5 (ilość ocen: 1)

Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Właściwie zaprojektowana i zamontowana fotowoltaika jest w stanie znacznie ograniczyć nasze wydatki na prąd. Oszczędności mogą być jednak większe lub mniejsze, w zależności m.in. od wybranej taryfy energii elektrycznej. Zatem, jaka taryfa przy fotowoltaice będzie najopłacalniejsza?

Jaka taryfa przy panelach fotowoltaicznych? Na to zwróć uwagę!

Ustalenie, jaka taryfa będzie najlepsza przy fotowoltaice nie jest prostym zadaniem. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć wiele zmiennych, takich jak ceny składowe samej taryfy, sposób rozliczania, ilość energii produkowanej przez instalację czy profil zużycia prądu.

Taryfy to pewnego rodzaju plany cenowe dla sprzedaży prądu. Rodzaj i wariant taryfy uzależniony jest od kilku czynników:

  • rodzaju odbiorcy,
  • mocy umownej,
  • stref czasowych,
  • sposobu rozliczania stref czasowych.

W zależności od kombinacji powyższych kryteriów, możecie zatem korzystać z różnych grup taryfowych i taryf – dla przykładu G11 (najprostszej opcji dla gospodarstw domowych), C12a (dla małych przedsiębiorców, z dwoma strefami czasowymi) czy taryfa A23 (dla dużych firm, rozliczanych w trzech strefach).

W każdej z nich znajdują się dwa rodzaje kosztów – stałe, niezależne od ilości zużytej energii (np. opłata abonamentowa, opłata przejściowa) i zmienne, na które wpływa faktyczna konsumpcja prądu (np. opłata za zużytą energię, składnik zmienny stawki sieciowej). W taryfach jednostrefowych rozliczenie jest proste – opłaty stałe i zmienne są takie same, bez względu na porę dnia czy tygodnia. W taryfach dwu lub trzy strefowych, koszt zużytej energii rozliczany jest zgodnie z cennikami obowiązującymi dla danej godziny lub dnia tygodnia.

Korzystając z fotowoltaiki, w istocie mamy wpływ jedynie na obniżenie składników zmiennych. Trzeba jednak pamiętać, że produkcja energii ze słońca nie jest jednolita przez cały czas w ciągu dnia. Ilość generowanej energii uzależniony jest m.in. od godziny, pogody czy ukierunkowania instalacji względem południa. Dla instalacji 1 kW w kujawsko-pomorskim, przy optymalnych warunkach, wyniki na czerwiec wyglądają następująco:

Wykres wydajności fotowoltaiki - dzienny.

Przy ustalaniu najlepszej taryfy przy fotowoltaice, trzeba jeszcze uwzględnić profil energetyczny, czyli sposób, w jaki zwykle konsumujecie energię. Dla przykładu, wykres zużycia dla domatorów, pracujących zdalnie będzie znacznie różnił się od gospodarstwa, w którym domownicy większość czasu spędzają  poza domem.

Przyjrzyjmy się teraz najpopularniejszym energetycznym planom cenowym i sprawdźmy ich opłacalność w kontekście fotowoltaiki.

Taryfa G11 a fotowoltaika

Jeśli chodzi o prąd dla domu, to najpopularniejszą taryfą jest G11. Według szacunków korzysta z niej około 10 mln gospodarstw w kraju.

G11 jest taryfą jednostrefową, co oznacza, że przez cały czas obowiązuje ta sama stawka prądu. To dobre rozwiązanie dla gospodarstw, które aktywnie i mniej więcej w ten sam sposób, korzystają z energii zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach nocnych i wieczornych.

Przejdźmy teraz do kwestii “G11 a fotowoltaika”. Aby lepiej zobrazować Wam zależności między produkcją i konsumpcją energii, posłużmy się wykresem.

Taryfa G11 a fotowoltaika - wykres opłacalności.

Jeśli zainstalowana przez Was fotowoltaika będzie w stanie w całości lub w bardzo zbliżonym stopniu pokrywać Wasze zapotrzebowanie na energię, taryfa G11 może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego?

W tym przypadku koszty zmienne, związane z konsumpcją energii, zostaną zredukowane do zera, gdyż wykorzystywana przez Was energia będzie pochodzić z Waszej własnej produkcji. Pozostaną opłaty stałe, jednak w taryfie G11 są one zwykle niższe niż w pozostałych taryfach. Oszczędności będą zatem większe.

Taryfa G12 a fotowoltaika

Taryfa G12 jest już dwustrefowa, co oznacza, że różnych porach dnia obowiązują w niej różne stawki – inne dla tzw. szytów (okresów wysokich cen po południu i przed południem) oraz dolin (tańszych okresów w nocy i nad ranem). Choć dokładny harmonogram zależy od sprzedawcy energii, zwykle rozkład kosztów wygląda następująco:

  • 22:00-06:00 – niższa stawka (dolina nocna),
  • 06:00-13:00 – wyższa stawka (szczyt przedpołudniowy),
  • 13:00-15:00 – niższa stawka (dolina dzienna),
  • 15:00-22:00 – wyższa stawka (szczyt popołudniowy).

Taryfę G12 sprawdza się przede wszystkim u osób, które więcej energii zużywają w nocy, zatem m.in. w domach korzystających z pompy ciepła czy tam, gdzie część zadań (pranie, zmywanie) zaplanowana jest właśnie na godziny nocne.

Jak zatem wygląda zagadnienie taryfy G12 a fotowoltaiki? Znów spójrzmy na wykres.

Taryfa G12 a fotowoltaika - wykres opłacalności.

Jeśli Wasza instalacja nie jest w stanie w 100% pokryć waszego całkowitego zapotrzebowania na energię, dobrym wyborem może okazać się taryfa G12. Dlaczego?

Za dnia, gdy stawki za prąd są najwyższe, nasze zapotrzebowanie będzie pokrywać energia wyprodukowana przez fotowoltaikę. W nocy będę natomiast naliczane po bardzo niskiej stawce.

Zastanawiasz się, jaka taryfa przy fotowoltaice? Najpierw sprawdź, czy korzystasz z właściwej

Punktem wyjściowym, nie tylko do znalezienia odpowiedzi na pytanie “jaką taryfę wybrać przy panelach fotowoltaicznych”, ale i również do ogólnej optymalizacji rachunków za prąd, powinno być dokładne przeanalizowanie schematu konsumpcji energii w naszym domu. Jak się do tego zabrać, pisaliśmy w naszym artykule “Jaką taryfę wybrać?

Wielu Polaków wciąż dysponuje niewielką świadomością energetyczną – nie wiedzą dokładnie ile płacą za prąd, mają znikome pojęcie na temat istniejących taryf i ich charakterystyki oraz nie zdają sobie sprawy z przysługujących im praw. Bardzo często jest tak, że choć gospodarstwo domowe większość energii zużywa w nocy, korzysta z uniwersalnej taryfy G11. Dlaczego? Bo to taryfa wyjściowa i mało kto zadaje sobie trud, by sprawdzić czy faktycznie mu się ona opłaca. I w drugą stronę, bywa, że decydujemy się na taryfy strefowe nie dlatego, że tak sugeruje nasz profil energetyczny, lecz dlatego, że do zmiany zachęcił nas sprzedawca prądu.

W obu przypadkach możemy sporo przepłacać, dlatego, o ile to możliwe, warto przygotować do montażu fotowoltaiki, dobierając moc instalacji oraz taryfę energetyczną do naszego schematu konsumpcji energii.

Twoja taryfa przy fotowoltaice Ci nie odpowiada? Możesz to zmienić

Pozostaje jeszcze pytanie, co robić, gdy fotowoltaika jest już zamontowana, a my korzystamy z niewłaściwej taryfy?

Wystarczy po prostu ją zmienić. Cała procedura jest bardzo prosta i co najważniejsze, całkowicie bezpłatna. Poszczególne kroki mogą się różnić, w zależności od sprzedawcy energii, zwykle jednak wystarczy poinformować firmę energetyczną o naszym zamiarze – za pomocą wniosku on-line, dzwoniąc na infolinię czy odwiedzając punkt obsługi klienta. Trzeba jednak pamiętać, aby zmian nie przeprowadzać częściej niż raz na 12 miesięcy.

Podsumowując, to jaka taryfa przy fotowoltaice będzie najlepsza uzależnione jest od kilku czynników – przede wszystkim od ilości wyprodukowanej energii i sposobu jej konsumowania. Jeśli instalacja w całości pokrywa Wasze zapotrzebowanie na prąd, a Wy faktycznie w równym stopniu przez cały dzień użytkujecie energię, warto rozważyć taryfę G11. Jeśli jednak dysponujecie mniejszą instalacją, która kompensuje tylko Wasze dzienne zużycie energii i jednocześnie w nocy konsumujecie najwięcej energii, rozważcie taryfę G12.

Najnowsze aktualności / recenzje

Dodaj komentarz