Jaki bank wybrać na lokatę w 2013 roku?

0 /5
(Ocen: 0)

O tym, że lokaty są popularne wśród oszczędzających Polaków możemy się przekonać analizując dane liczbowe. W lipcu 2011 roku wartość lokat wyniosła około 250 mln zł. Natomiast w roku 2008 w tym samym okresie było to w przybliżeniu 180 mln zł, przy czym są to dane dotyczące wyłącznie lokat bankowych gospodarstw domowych.

Taki przyrost, na przestrzeni trzech lat spowodowany jest nie najlepszymi warunkami determinującymi inwestowanie na giełdzie i znacznego odpływu kapitału z funduszy inwestycyjnych. Obecnie banki zaczynają oferować coraz bardziej atrakcyjne oprocentowanie lokat, czego przyczyną są już cztery podwyżki stóp procentowych w roku 2011.

Lokaty – jaki zysk?

Walka z wysokim poziomem inflacji winduje główne stopy ku górze. Dodatkowo rywalizacji o lokaty pomiędzy bankami doprowadza do wzrostu ich odsetek. Lecz mimo tego realny zysk z depozytów nie jest wyskoki, gdyż skutecznie go obniża poziom wzrostu cen wynoszący ponad 3%. Przy średnim oprocentowaniu lokat 12 miesięcznych wynoszącym około 4,25%, prawdziwy zysk możemy łatwo obliczyć – wynosi on niewiele ponad 1%. Na obniżenie realnego zysku z lokaty skutecznie wpływa także podatek Belki wynoszący 19%. Klienci banków mogą jeszcze do końca roku skorzystać z ofert dysponujących dzienną kapitalizacją i dzięki temu ominąć opodatkowanie odsetek, jednak w przyszłym roku już takiej możliwości nie będzie.

Ranking lokat 2013

Ranking lokat Gazety Prawnej oraz Open Finance pokazuje, że w ostatnim miesiącu w największym stopniu wzrosło oprocentowanie lokat w Idea Banku. Aktualna oferta tego banku przy lokacie na 12 miesięcy to zysk nominalny w wysokości 5,85% w ujęciu rocznym i jest on wyższy od wskaźnika inflacji ogłoszonego przez GUS za miesiąc maj, jaki wyniósł 5%. Stopa referencyjna NBP, od początku roku, wzrosła o 1 punkt i obecnie wynosi 4,50%. Lecz nie wszystkie banki zdecydowały się w ostatnim czasie na zwiększenie zyskowności lokat. Większość instytucji bankowych czeka jeszcze z korektą swoich ofert. Przypuszczalnie ostra walka na lokaty bankowe czeka nas już jesienią, kiedy w wyniku zmniejszenia nadpłynności banki zostaną zmuszone zabiegać o każdego klienta chcącego zdeponować zwoje oszczędności. Prezentowany co miesiąc ranking lokat, w każdym kolejnym okresie będzie ulegał radykalnym zmianom i przetasowaniom w czołówce stawki.

Stopy referencyjne NBP

Stopy NBP nie są jedynym czynnikiem mającym wpływ na poziom oprocentowania depozytów. Równie ważną rolę odgrywają problemy w wymianie kapitału na rynku międzybankowym. W tym przypadku negatywny wpływ wywiera spadek zaufania oraz znaczny koszt kapitału na runku międzybankowym. Dobrze to widać, gdy porówna się ze sobą lokaty na poszczególne okresy, na przykład oferty miesięczne z lokatami półrocznymi. Wraz ze wzrostem okresu lokowania oprocentowanie rośnie szybciej.

Lokaty – jaki bank w 2013?

Szczególnie dla małych banków pozyskanie środków przy pomocy lokaty jest korzystnym rozwiązaniem. Koszt pozyskania kapitału może być niższy, niż w na rynku międzybankowym. Takie źródło finansowania odznacza się dużą stabilnością i długookresowością. Struktura takiego finansowania jest rozproszona, co oznacza, że jeśli klient wycofa lokaty, to bank nie odczuje utraty kapitału, ponieważ jest on rozbity na wiele depozytów. Bardzo często można się spotkać z sytuacją, kiedy “mały” bank oferuje lokaty bankowe ze znacznie wyższymi odsetkami od instytucji, która istnieje wiele lat i dysponuje rozbudowaną bazą klientów.

Czy tylko lokaty?

Także dużym zainteresowaniem, pośród klientów indywidualnych, cieszą się konta oszczędnościowe. Jednak patrząc z punktu widzenia banku nie są one idealnym sposobem na pozyskanie kapitału. Decyduje o tym fakt, że klient w każdej chwili może wypłacić środki bez utraty zysków. Taka funkcjonalność sprawia, że nie można przewidzieć jaka wielkość kapitału pozostanie na rachunkach w ciągu najbliższego okresu. Dlatego lokaty są na tym polu cenniejszym narzędziem służącym do zdobywania środków finansowych. Również dlatego depozyty odznaczają się wyższym oprocentowaniem.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments