Jaki kredyt hipoteczny jest popularny w Polsce?

5 /5
(Ocen: 2)

Analizując dane dotyczące najczęściej zaciąganych kredytów w kraju pojawia się ciekawy obraz potrzeb i możliwości Polaków. Czego szukamy? na co się decydujemy? w jakich miastach widzimy naszą przyszłość? To wszystko można wyczytać z zestawień.

Wysokość kredytu hipotecznego

To, na ile zaciągamy zobowiązanie pokazuje, jaką cześć inwestycji finansujemy i na jak duże i drogie nieruchomości się decydujemy. Dlatego, np. 7% z nas zdecydowało się na kredyt do 100 tys. zł. Ciężko znaleźć nieruchomość w podobnej cenie, dlatego w dużej mierze są to inwestycje z wysokim wkładem własnym , współfinansujące, a nie będące głównym źródłem finansowania. Dalej zaciągane kwoty prezentują się tak:

  • od 100 do 200 tys. zł – 24%,
  • od 200 do 300 tys. zł – 34%,
  • od 300 do 400 tys. zł – 19%,
  • od 400 do 500 tys, zł – 7%.

8% to suma kredytów zaciągniętych na kwotę powyżej pięciuset tysięcy, co ciekawe ponad milionowe inwestycje to dwa procent rynku.

Okres na jaki zaciągamy kredyt hipoteczny

Starając się o wysoką zdolność kredytową, przez co wyższy kredyt hipoteczny często musimy uciekać się do niekonwencjonalnych rozwiązań. Dlatego wydłużając okres spłaty, możemy sobie pozwolić na droższą nieruchomość. Mimo, iż w tym przypadku, w ujęciu całościowy, koszty są wyższe, to możliwość jest kusząca.

Właśnie 57% procent kredytobiorców zainteresowanych jest wzięciem kredytu na okres 30 lat. Jedynie piętnaście procent respondentów myśli o dwudziestu latach. 28% najchętniej zdecydowałoby się na 10 lat spłacania kredytu hipotecznego.

Najwięcej zapytań spływa z największych polskich miast. Dzięki czemu w czołówce są województwa Mazowieckie, Małopolskie, Sląskie, Dolnośląskie i Wielkopolskie. Razem regiony te składają ponad 50% zapytań kredytowych.

Na co przeznaczamy pieniądze z kredytu hipotecznego

Banki swoimi środkami dysponują bardzo ostrożnie. Dlatego chętniej udzielają kredytu na już wybudowane nieruchomości niż na realizację budowy domu. Co nie znaczy, że zniechęca to Polaków. Wręcz przeciwnie. Środków na postawienie własnego gniazdka szuka 42% respondentów, ale już na sam zakup działki jedynie 2%. 36% natomiast chciałoby w ten sposób sfinansować kupno mieszkania albo domu. 3% pytanych chciałoby zmienić bank, ponieważ warunki nie są satysfakcjonujące. Dlatego warto zawsze przed podjęciem decyzji przeanalizować dokładnie kredyt hipoteczny, np. korzystając z możliwości, jakie daje kalkulator kredytu hipotecznego.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, to poważny krok. Cel jednak jest ważny i każdy marzy o własnym gniazdku. Czasem nie warto czekać, można chociaż spróbować! Zestawienie przygotowane przez oferteo.pl pokazuje, że chcemy i bierzemy kredyty hipoteczne.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments