Jakie banki szykują wiosenne promocje kredytów hipotecznych? Sprawdziliśmy!

5 /5
(Ocen: 3)

Wygaszenie programów rządowych wspierających zakup własnego mieszkania, otworzyło bankom pole do walki o klienta poszukującego najlepszej oferty kredytu hipotecznego. Najlepszym narzędziem przyciągającym zainteresowanych klientów, są oczywiście promocyjne warunki udzielania pożyczek, a wiosna jest doskonałym pretekstem do przedstawienia specjalnych ofert kredytów na wymarzone mieszkanie lub dom. Postanowiliśmy sprawdzić, ile w wiosennych ofertach jest promocji, a ile czystej reklamy!

Promocyjne warunki, czyli jakie?

Szukając atrakcyjnej oferty kredytu hipotecznego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które pozwolą nam wybrać rzeczywiście najbardziej opłacalny wariant. Każda sytuacja jest inna. Dla niektórych, ze względu na planowany okres kredytowania ważniejsza będzie niska marża, dla innych brak lub niska wartość prowizji banku. Uogólniając, można wyróżnić kilka kluczowych wskaźników, od których zależy atrakcyjność oferty kredytu hipotecznego:

 • Prowizja (za promocyjne warunki można uznać jej brak lub wartość poniżej 1 proc.),
 • Marża (wartość poniżej 2 p.p.),
 • Oprocentowanie stałe (na poziomie poniżej 4 proc.),
 • Oprocentowanie zmienne (w połączeniu z niską marżą i prowizją),
 • Produkty w ramach cross-selling (brak lub niewymagające zainwestowania dodatkowych środków).

Sprawdźmy zatem, jakie warunki w ramach wiosennych promocji kredytów hipotecznych proponują niektóre banki.

mBank – “Wiosna z hipoteką”

Promocja kredytu hipotecznego od mBanku charakteryzuje się obniżoną marżą (2,10% lub 2,00%) oraz niską prowizją 0,5%. Aby móc skorzystać ze specjalnej oferty przynajmniej jeden kredytobiorca musi posiadać rachunek w mBanku. Po drugie na rachunek spłaty rat kredytu musi trafiać – co miesiąc, przez co najmniej 5 lat od podpisania umowy – odpowiednia kwota zasilenia. Ostatnim głównym warunkiem jest uruchomienie przez każdego wnioskodawcę ubezpieczenia na życie. Takie ubezpieczenie będzie obowiązkowe przez 5 lat od podpisania umowy o kredyt hipoteczny i wynosi 0,0450% od salda zadłużenia kredytu.

W porównaniu do standardowej oferty, “Wiosna z hipoteką” wygląda bardzo ciekawie:

 • standardowa oferta kredytu hipotecznego w mBanku: marża dla LtV równego lub niższego 80% wartości nieruchomości wynosi 3,00%; promocyjna marża to natomiast tylko 2,00%
 • standardowa marża dla LtV wyższego od 80% wartości nieruchomości to 3,14%; w promocji marża jest niższa i wynosi 2,10%
 • minimalna kwota kredytu w promocji kredytu hipotecznego od mBanku wynosi 150 000 zł; w ofercie standardowej minimalne zobowiązanie wynosi 81 100 zł.

Poniżej przedstawiamy przykład wyliczeń dla kredytu w ramach promocji w mBank oraz dla typowej oferty:

Promocja w mBank trwa do 21 maja 2019 roku.

ING Bank Śląski – “Wiosenna wyprzedaż” w dwóch wariantach

W ING Banku Śląskim również mamy do wyboru dwie oferty specjalne kredytów hipotecznych – “Łatwy start” oraz “Lekką ratę”. W ramach obydwu propozycji:

 • możemy pożyczyć od 100 000 zł do 1,5 mln zł,
 • musimy założyć konto osobiste i zadeklarować comiesięczne wpływy o wysokości minimum 2000 zł,
 • co najmniej jedna z osób biorących kredyt  musi podpisać umowę ubezpieczeniową.

Oferta “Łatwy start” daje nam do wyboru dwa zestawienia parametrów:

 • Oprocentowanie stałe przez pierwszych 5 lat na poziomie 3,58 proc. i brak prowizji (oprocentowanie po 5 latach – 4,18 proc),
 • Oprocentowanie zmienne, marża 1,8 pp. i brak prowizji (marża poza promocją wynosi 2,4 pp.).

W ramach propozycji “Lekka rata” możemy wybrać:

 • Oprocentowanie stałe przez pierwszych 5 lat na poziomie 3,43 proc. i prowizja 1,65 proc. (oprocentowanie po 5 latach – 3,88 proc i 1,9 proc. prowizji),
 • Oprocentowanie zmienne, marża 1,65 pp. i prowizja 1,65 proc. (marża poza promocją wynosi 2,1 pp. i prowizja 1,9 proc.).

Poniżej przedstawiamy przykłady wyliczeń dla kredytu hipotecznego w wiosennej promocji od ING Banku Śląskiego i zwykłej oferty:

Promocja w ING Banku Śląskim trwa do 12 maja 2019 roku.

Jaką wiosenną promocję przygotował Pekao Bank Hipoteczny?

Kolejnym bankiem, który przygotował na wiosnę specjalne warunki dla kredytów mieszkaniowych jest Pekao Bank Hipoteczny S.A. Promocja, która trwa do 31 maja b.r. pozwala na podpisanie umowy kredytowej uwzględniającej następujące warunki:

kwota kredytu musi mieścić się w ramach 100 tys. – 600 tys. zł

 • pieniądze mogą zostać wykorzystane z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe z wyłączeniem budowy domu
 • oprocentowanie tylko zmienne
 • marża wynosząca 1,75 p.p. jeżeli dysponujemy co najmniej 20% wkładu własnego
 • marża wynosząca 2,1 p.p. jeżeli dysponujemy niższą wartością wkładu własnego

Wartości poza promocją dla marż przyjmują w Pekao BH 1,9 – 2 p.p. przy wkładzie własnym powyżej 20% oraz 2,4 p.p. przy wkładzie własnym wynoszącym mniej niż 20 %. Dodatkowo będziemy musieli przygotować się na prowizję, której wysokość mieści się w przedziale od 1 do 3%.

Poniżej prezentujemy przykład wyliczeń dla promocyjnego kredytu w Pekao BH i standardowej oferty banku Pekao SA:

Ważnym aspektem w ofercie kredytów hipotecznych w Banku Pekao BH S.A. jest brak konieczności skorzystania z dodatkowych produktów w ramach cross-sellingu. Niewiele banków decyduje się na takie preferencyjne warunki.

Produkty typu cross-sell – co warto wiedzieć?

Banki, w zamian kusząc niższym oprocentowaniem i/lub prowizją, umieszczają jako warunek skorzystania z promocji, wzięcie na siebie jakiegoś dodatkowego produktu. Tak, jak w przypadku założenia rachunku osobistego przystanie na warunki banku jest uzasadnione i w gruncie rzeczy korzystne dla kredytobiorcy, tak już dodatkowe zobowiązania w postaci np. karty kredytowej są często zbędne. Korzystanie z takiego produktu zmniejsza naszą zdolność kredytową i naraża na dodatkowe koszty.

Decydując się zatem na podpisanie umów na produkty typu cross-sell, przeanalizujmy dokładnie, czy korzystanie z nich w znaczący sposób wpłynie na obniżenie kosztów ogólnych kredytu mieszkaniowego lub przyniesie nam inne wymierne korzyści. To jakie koszty wiążą się przy sprzedaży cross-sell w kredytach hipotecznych jest istotne. W końcu promocje i ich warunki mają zupełnie materialny wymiar, który można policzyć w złotówkach. Np. ubezpieczenie na życie to koszt około kilku tysięcy.

Wiosenne promocje kredytów mieszkaniowych – wady i zalety

Tak, jak w przypadku korzystania z każdej “wyjątkowej okazji”, tak w przypadku kredytów hipotecznych należy mieć się szczególnie na baczności. Jest to zobowiązanie na wiele lat i jeżeli skuszeni promocją zgodzimy się na mało korzystne warunki, to konsekwencje tych decyzji będziemy ponosić długo. Pamiętajmy również, iż idealna oferta kredytu mieszkaniowego nie istnieje i w każdym przypadku będziemy musieli przystać na pewien kompromis. Podsumujmy pod tym kątem propozycje wiosennych promocji przedstawionych w artykule.

 • plusy i minusy promocji w mBanku

Zacznijmy od mBanku i promocji “Wiosna z hipoteką”. Jeśli porównać specjalną ofertę do standardowej, werdykt jest prosty. To promocja jest zdecydowanie atrakcyjniejsza. Niższa marża o przynajmniej 1 p. p. to dużo. Szczególnie, gdy okres spłaty rozłoży się na lata. Jeśli sam się chcesz przekonać jak tylko ten jeden punkt procentowy ma wpływ na sumę kosztów kredytu hipotecznego. Jednak na tle innych promocji, “Wiosna z hipoteką” od mBanku nie wypada już jednoznacznie lepiej. W ING Banku Śląskim mamy do wyboru dwa warianty z niższą marżą albo bez prowizji. W Pekao Banku Hipotecznym natomiast nie musimy brać dodatkowych produktów. Chociaż rachunek ROR w mBanku cieszy się dużą popularnością, co można wręcz uznać za atut tej instytucji finansowej.

 • czym wyróżnia się specjalna oferta kredytu hipotecznego od ING?

Do plusów promocyjnej oferty ING Banku Śląskiego z pewnością należy zaliczyć możliwość wyboru z kilku konfiguracji parametrów kredytu hipotecznego. To od nas zależy czy zdecydujemy się na oprocentowanie stałe czy zmienne, a wśród propozycji banku znajdziemy też takie, które oprócz niskiej marży obejmują brak opłat prowizyjnych. W zamian za komfort wyboru najbardziej odpowiadających nam parametrów musimy kwotę kredytu zmieścić w ograniczeniach stawianych przez bank. Czeka nas też deklaracja minimalnej wysokości wpływów na uprzednio założone w ING konto oraz konieczność podpisania umowy ubezpieczeniowej przez minimum jednego z kredytobiorców.

 • jakie słabe i mocne strony ma promocja w Pekao Banku Hipotecznym?

Wiosenna promocja oferty kredytu hipotecznego w Pekao BH wydaje się być najbardziej przejrzysta. Zyskujemy przede wszystkim na obniżonej marży, której wartość podyktowana jest wysokością naszego wkładu własnego. Dodatkowo możemy liczyć na brak produktów typu cross-sell, co stanowi rzadkość w ofertach innych banków. Kompromisem w tym wypadku jest ograniczona przez bank kwota kredytu, brak możliwości wykorzystania środków na budowę domu oraz przystanie na jedynie zmienne oprocentowanie kredytu.

Promocja nie zawsze musi oznaczać dobrą okazję

Najczęstszym problemem wiążącym się z korzystaniem z ofert promocyjnych jest ograniczone pole wyboru w kwestii cech produktu. Dodatkowo trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każda sytuacja życiowa ludzi starających się o kredyt hipoteczny, jest inna. W związku z powyższym oferta banku ING wydaje się być najbardziej atrakcyjna. Kilka konfiguracji parametrów do wyboru, bardzo korzystne stawki marż poniżej 2 p.p. oraz możliwość zdecydowania się na bezpieczniejszy wariant stałego oprocentowania – to cechy, które przemawiają na korzyść wiosennej promocji w ING Banku Śląskim.

Pamiętajmy jednak, że bez względu na wybór kredytodawcy zawsze dokładnie prześledźmy parametry kredytu, zapoznajmy się ze scenariuszami podwyżki stóp procentowych, przeanalizujmy koszty produktów dodatkowych i nigdy nie podejmujmy decyzji pod presją emocji lub czasu, nawet jeżeli okres promocyjny zmierza ku końcowi.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments