Jakie wydatki w nowym mieszkaniu?

5 /5
(Ocen: 1)

Jeśli jesteście beneficjentami programu lub po prostu zakupiliście nowe mieszkanie, to dobrze wiecie, że jest to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu. Niestety, niewiele osób jest świadomych tego, jak wiele pracy i dodatkowych środków musi włożyć zanim przeprowadzi się do nowego domu. Pamiętajmy, że odbiór kluczy to dopiero początek przygody z posiadaniem własnych czterech kątów. Nie mamy mebli, podłóg a często nawet gładzi. Na jakie wydatki musimy być przygotowani?

Remont nowego mieszkania

Przygotowanie mieszkania powinniśmy zacząć od remontu. Pierwszą rzecz jaką koniecznie musimy przygotować to kosztorys. Pamiętajmy, że lepiej jest założyć wyższą kwotę, ponieważ dopiero przy poszczególnych pracach zdajemy sobie sprawę jak wiele potrzebnych jest nam dodatkowych materiałów. Dobra praktyką jest doliczenie około 10-15 % na nieprzewidziane wydatki. Zawsze lepiej jest się pozytywnie zaskoczyć, niż szukać w ostatnim momencie oszczędności.

Z reguły największym kosztem podczas remontu jest wynajęcie ekipy remontowej. W zależności od miasta w jakim mieszkamy, jak i zakresu prac, będzie ona różna. Jeżeli posiadamy zdolności pozwalające nam na aktywne uczestnictwo w pracach, to pozwoli nam to zaoszczędzić dużą część przygotowanego budżetu.

Średnie ceny wybranych prac budowlanych:
• kładzenie płytek na podłogach i ścianach kosztuje ok. 40-80 zł za metr kwadratowy
• montaż stelaża pod wannę lub do WC – 200-400 zł
• montaż kabiny prysznicowej – 120-450 zł
• wykonanie gładzi gipsowej na ścianach – 19-35 zł za metr kwadratowy
• malowanie ścian farbami – 5-10 zł za metr kwadratowy
• układanie parkietu – 45-60 zł za metr kwadratowy.

Oczywiście do ceny robocizny należy doliczyć koszt zakupu materiałów. W zależności od kwoty jaką dysponujemy, możemy dobrać odpowiedni asortyment. Pamiętajmy jednak, że na produktach jakich jak panele czy płytki nie warto oszczędzać.

Zakup mebli i sprzętów

Po zakończonym remoncie czas na meble i sprzęty. Jeśli nasz budżet jest napięty, należy przede wszystkim, zainwestować w łazienkę i toaletę – bez nich mieszkać się nie da, natomiast bez mebli w pokoju dla gości, a nawet w sypialni lub salonie – jest to możliwe. Łazienkę trzeba więc urządzić jako pierwszą. Drugim ważnym pomieszczeniem jest kuchnia.

Korzystając z usług firm specjalizujących się w wykonywaniu mebli na wymiar płacimy, nie tylko za szafki, blaty i ich zamontowanie, ale też za usługę polegającą na zaprojektowaniu pomieszczenia. Jeśli wiesz jakie meble chcesz mieć, sam pobaw się w projektanta. Podczas planowania kuchennej zabudowy warto posiłkować się internetem. Z gotowym planem można udać się do polecanego stolarza. Dobry fachowiec poradzi sobie z nim, a koszt zabudowy będzie mniejszy.

Po zakończeniu urządzania kuchni i łazienki możemy zacząć szukać mebli do pozostałych pomieszczeń. Aktualnie na rynku jest bardzo duży wybór zarówno tańszych, ale dobrych jakościowo produktów, jak i drogich sygnowanych znanym logiem. Wszystko zależy od naszej wyobraźni jak i ilości gotówki w portfelu.

Dodatki podkreślające nasz własny styl

Zdecydowanie najprzyjemniejszym zadaniem podczas urządzania nowego mieszkania jest dobór odpowiednich dodatków. Zazwyczaj zostawiamy to na koniec, ponieważ bez pięknego wazonu czy drogich zasłon można żyć. Nic tak jednak nie dodaje uroku wnętrzu jak odpowiednio dobrane bibeloty. Bardzo często nie dysponujemy już odpowiednią gotówką na takie wydatki. Z pomocą wówczas mogą przyjść tzw. chwilówki, zwłaszcza, że coraz więcej firm pozabankowych ma w swojej ofercie pierwszą pożyczkę za darmo. Dzięki temu będziemy mogli sfinansować zakup drobiazgu do nowego mieszkania. Pamiętajmy jednak, żeby przed podjęciem decyzji warto sprawdzić aktualny ranking chwilówek. Wykończenie mieszkania kosztowało nas i tak dużo, więc nie ma sensu obciążać budżetu dodatkowymi kosztami.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments