Jakie zmiany czekają program Mieszkanie Plus w 2019 roku?

5 /5
(Ocen: 1)

Wszyscy już od jesieni 2016 roku, z wielką ciekawością, śledzimy postępy związane z pracami sztandarowego dzieła obecnego rządu, jakim z pewnością jest program Mieszkanie Plus . Jednak im więcej czasu upływa, tym więcej niewiadomych się pojawia. Również z planowanych na początku miliona mieszkań na wynajem z opcją do wykupu, do końca 2018 roku, ukończonych będzie jedynie 588 z nich. Jak widać to nadal kropla w morzu potrzeb, szacuje się bowiem, że w Polsce brakuje, aż trzech milionów mieszkań! Przyjrzymy się w takim razie, w jaki sposób rząd planuje usprawnić prace związane z programem! Oto plany na 2019 rok!

Zmiany w funkcjonowaniu programu Mieszkanie Plus 2019

Nie są to zarówno pierwsze, jak i na pewno nie ostatnie zmiany, dotyczące programu Mieszkania Plus. W jego ramach podjęto już bowiem szeroko zakrojone działania, zmierzające do zwiększenia inwestycji w przystępne cenowo mieszkania. Poza przyjętą specustawą, mającą przyspieszyć wszystkie procedury budowlane, należy również wspomnieć o , który jest programem dopłat do czynszu. Jednak do tej pory żadne z nich nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Głównym problemem, z jakim cały czas mierzy się Mieszkanie Plus jest małe zainteresowanie nim firm deweloperskich, które w dużej mierze kierują się rachunkiem zysków i strat. Niskie dochody z czynszów najmu, niestety nie zachęcają prywatnych inwestorów do udziału w programie. Jak zatem tę sytuację zamierza zmienić rząd?

Nowelizacja ustawy o KZN

Tym razem pierwszy na celownik poszedł KZN, czyli Krajowy Zasób Nieruchomości, który w dużej mierze miał rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków. Ustawa o KZN stworzyła przede wszystkim normy prawne, precyzujące funkcjonowanie instytucji wspierających program Mieszkanie Plus, a głównym jego zadaniem było przygotowanie ewidencji wszystkich nieruchomości należących do Skarbu Państwa. Również ustawa ta miała regulować kwestie naboru, najmu i dochodzenia do własności.

Jednak plany się zmieniły i obecnie rząd nie chce już sterować wysokością czynszu za mieszkania wynajmowane w ramach tego programu. Do tej pory obowiązywały przepisy przewidujące ograniczenia dla tzw. czynszu normowanego. Niedługo jednak za ustalenie jego wysokości odpowiedzialny ma być inwestor. Informacje takie w zeszłym tygodniu przedstawiło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Projekt nowelizacji ustawy ma lada dzień trafić do uzgodnień publicznych.

Kolejną rewolucją ma być również możliwość wnoszenia nieruchomości do spółek, z udziałem innych podmiotów niż gminy i ich związki (dopuszczać będzie udostępnianie nieruchomości na podstawie umów o partnerstwie publiczno-prywatnym). Dzięki temu ministerstwo chce zwiększyć podaż mieszkań, w tym tych o umiarkowanych cenach i czynszach. Krajowy Zasób Nieruchomości ma być nie tylko bankiem ziemi jak dotychczas, ale także aktywnym graczem na rynku deweloperskim.

Co z Mieszkaniem na Start?

Również, od stycznia 2019 roku, zacznie w końcu obowiązywać następny rządowy program, o którym przez ostatnie kilka miesięcy niewiele się wspominało, czyli Mieszkanie na Start. Stanowić on będzie system dopłat do czynszów, który będzie obowiązywać, nie jak wcześniej zakładano przez 9, ale już przez 15 lat. Będą mogły z niego skorzystać osoby wynajmujące mieszkania od towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych, najemców mieszkań w ramach programu Mieszkania Plus, ale także wszyscy wynajmujący lokale mieszkalne na rynku komercyjnym.
Mieszkanie na Start skierowane jest zarówno do rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych, niepełnosprawnych i seniorów. Pieniądze uzyskane w ramach dopłat, będą trafiały bezpośrednio do właściciela budynku. Najemca natomiast będzie płacił czynsz niższy o kwotę dopłat. W związku z tym, zyskają na tym, nie tylko sami lokatorzy, ale również deweloperzy.

Wszystkie te zabiegi mają przekonać większe grono prywatnych inwestorów do uczestnictwa w programie Mieszkanie Plus. Zdaniem specjalistów, możliwość uzyskania dopłat od państwa i długoterminowej kooperacji, może okazać się silnym bodźcem do uczestnictwa w tym rządowym programie. W samym tylko 2019 roku, na ten właśnie cel przewidziane jest 400 mln złotych. W kolejnych latach natomiast wartość dofinansowania ma się zwiększać, osiągając w 2023 roku wysokość 2 mld złotych.

Gdzie obecnie budowane są Mieszkania Plus?

Na dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start musimy sobie jeszcze chwilę poczekać. Na pewno wielu z Was ciekawi to, jak obecnie przedstawia się sytuacja inwestycji, prowadzonych od podstaw, w ramach programu Mieszkania Plus? Tutaj niestety bez większych zmian, prace nadal posuwają się bardzo wolno. Do tej pory do użytku zostały oddane lokale mieszkalne w Białej Podlaskiej (186 mieszkań), w Jarocinie (258 mieszkań) i w Kępnie (36 mieszkań).

Prace budowlane kończą się natomiast w Gdyni, gdzie przygotowywane są 172 lokale, które zostaną niedługo oddane do użytkowania. Nabór wniosków o ich przyznanie, rozpoczął się w tym mieście 26 października tego roku. Zainteresowanie Mieszkaniami Plus jest ogromne, w ciągu dwóch tygodni bowiem wpłynęło ponad 18 tysięcy wniosków od osób zainteresowanych zamieszkaniem przy zbiegu ulic Starochwaszczyńskiej i Puszczyka. Nie zraziły ich ani wyższe jak dotąd planowane czynsze za m², ani lokalizacja gdzie infrastruktura jest bardzo słabo rozwinięta (brak szkół, przedszkoli, sklepów, asfaltowej ulicy, a do najbliższego przystanku autobusowego jest 15 minut).

Również powoli kończą się prace prowadzone w Wałbrzychu, gdzie klucze do mieszkań, znajdujących się w dwóch blokach zostaną przekazane najemcom jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Natomiast pozostałe trzy bloki zostaną oddane do użytku pod koniec lutego lub na początku marca 2019 roku (łączna suma to 215 mieszkań). Niebawem rusza tam również nabór wniosków na Mieszkania Plus (jak na razie znana jest jedynie data zakończenia ich przyjmowania – 31 stycznia 2019 roku). W I kwartale 2019 roku, gotowy do zamieszkania ma być także IV etap inwestycji na terenie gminy Jarocin (108 lokali). Budowę mieszkań w ramach tego rządowego programu mają także m.in. Katowice (513 lokali), Kraków (1,1 tysiąca mieszkań), czy Warszawa (gdzie w 2019 roku ma rozpocząć się budowa ponad 10 tysięcy mieszkań). Niestety, na ukończenie tych inwestycji jeszcze sobie trochę poczekamy, ponieważ nieznane są nadal ich szczegóły.

Co z najmem z dojściem do własności Mieszkań Plus?

Większość Polaków przywiązana jest do własności i to miało swoje odzwierciedlenie w przeprowadzonych wcześniej ankietach, a także podczas wypełniania wniosków o Mieszkanie Plus. Opcję najmu instytucjonalnego, z dojściem do własności, wybierała zdecydowana większość przyszłych najemców. Miało to miejsce m.in. w Białej Podlaskiej, natomiast na wszystkie mieszkania w tym modelu zdecydował się samorząd w Kępnie.

W Gdyni 86 procent respondentów było zainteresowanych najmem z dojściem do własności, a tylko 14 procent samym najmem, już bez takiej możliwości. Podobnie zresztą wyglądało to w Katowicach, gdzie 80 procent respondentów preferowało mieszkania z wyższym czynszem, ale możliwością dojścia po latach, do własności. W niektórych przypadkach, najemcy do tej pory nie wiedzą, na jakich warunkach będzie możliwe dojście do własności, jednak pomimo tego zdecydowali się na podpisanie umowy. Mianowicie w nieokreślonej przyszłości dowiedzą się o tym najemcy Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej.

Na razie najem z dojściem do własności w ramach programu Mieszkanie Plus nie jest klarowny i do końca nie wiadomo na jakich zasadach będzie miał on miejsce. Będziemy dla Was śledzić informacje w tym temacie.

Cóż pozostaje nam zatem czekanie na nowy rok i trzymanie kciuków, aby obietnice dotyczące szybkiego wybudowania mieszkań w ramach tego rządowego programu, doszły w końcu do skutku.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments