Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o KZN?

5 /5
(Ocen: 2)

W odpowiedzi na narastające sceptyczne nastroje będące reakcją na skuteczność realizacji założeń programu , 16 maja posłowie uchwalili nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Posunięcie to ma na celu usprawnienie działania KZN, a tym samym przyspieszenie budowy mieszkań w ramach programu. Jakie zapisy znalazły się w nowelizacji i czy rzeczywiście mają szansę pomóc w realizacji zapowiedzi dotyczących programu wspierającego krajową politykę mieszkaniową? Sprawdziliśmy.

Dlaczego nowelizacja była potrzebna?

W powołanie i organizację pracy Krajowego Zasobu Nieruchomości włożono wiele wysiłku, a przede wszystkim pieniędzy. Każdy rok funkcjonowania KZN to kolejne miliony złotych płynące na sprawną realizację założeń programu Mieszkanie Plus. Zadając jednak pytanie o zasadność wprowadzania zmian w ustawie o KZN, wystarczy jedynie przyjrzeć się etapowi, na jakim znajduje się postęp rządowego projektu mieszkaniowego w stosunku do pierwotnych zapowiedzi. Od wielu miesięcy próżno szukać większych, czy nawet mniejszych sukcesów w tym obszarze.

Co zawiodło? Właściwie cała ustawa o KZN z 2017 roku okazała się prawnym bublem. Poczynając od najważniejszej funkcji, jaką miał pełnić Krajowy Zasób Nieruchomości, czyli pozyskiwania działek pod zabudowę mieszkalną, przez kuriozalny zapis o czynszach normowanych, na sprawnym zorganizowaniu współpracy z deweloperami w ramach programu kończąc. Dość wspomnieć, że chociaż komunikowano w perspektywie dostęp do ponad pół miliona działek budowlanych, to nadającymi pod zabudowę okazało się zaledwie…500 z nich.

Co zmieni się w ustawie o KZN?

Pierwszą zmianą w stosunku do ustawy z 2017 roku jest zniesienie zapisu o wprowadzaniu tzw. czynszów normowanych. Oznacza to tyle, że wysokość czynszów za wynajmowane mieszkania będzie możliwie najbardziej zbliżona do rynkowej. Dla rodzin osiągających najniższe dochody (kryteria dochodowe są określone ustawowo) przewidziane zostały dopłaty do czynszów, które właściwe funkcjonują już od początku 2019 roku. Problem jedynie w tym, że obecnie nie ma jeszcze za bardzo do czego dopłacać.

Jak zwiększyć wpływy do banku ziemi KZN?

Ze względu na diametralnie mniejszą ilość działek znajdujących się w zasobach KZN niż pierwotnie zakładano, ustawodawca musiał poszukać rozwiązania tej sytuacji. Ustalono więc, że na podstawie wcześniej przygotowanego wykazu i w zamian za udział w dochodach od sprzedaży nieruchomości,  jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Mienia Wojskowego mają odpłatnie przekazywać swoje działki do banku KZN. Jak duży ma być udział wspomnianych spółek w zyskach? Podmioty te będą otrzymywały 90 proc. rynkowej wartości ziemi, a pozostałe 10 proc. ma trafiać do Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Pierwotna wersja ustawy o KZN nie zakładała zabezpieczenia interesów wspomnianych podmiotów i w tym rząd upatrywał przyczyn niepowodzenia współpracy na tym gruncie. Obecnie zakłada się, że dzięki temu posunięciu KZN otrzyma dostęp do działek, na których będzie możliwa budowa 60 tys. mieszkań z obiecanych 100 tys. Pomóc ma w tym również kolejny zapis w nowelizacji umożliwiający powoływanie spółek celowych w ramach KZN we współpracy z innymi podmiotami niż jednostki samorządu terytorialnego. Od teraz mogą to być np. fundusze inwestycyjne oraz oczywiście spółki Skarbu Państwa.

Czy nowelizacja ma szansę realnie przyspieszyć Mieszkanie+?

Nowe zapisy w ustawie o KZN mogą w perspektywie realizacji programu Mieszkanie Plus wydać się niezwykle pomocne. Z pewnością pod tym względem założenia rządu znajdują się na lepszej drodze do realizacji niż przed uchwaleniem nowelizacji. Czy jednak rzeczywiście same zmiany w ustawie o KZN wystarczą do obwieszczenia sukcesu? Niestety, ale można mieć w tej kwestii wątpliwości. Dość wspomnieć, że nowela ma zagwarantować pozyskanie gruntów pod budowę jedynie 60 tys. mieszkań zamiast 100 tys., które wg zeszłorocznych zapowiedzi premiera Morawieckiego, powinny znajdować się w fazie budowy jeszcze przed końcem bieżącego roku. Jak obecnie wygląda sytuacja – wszyscy wiemy.

Kolejną kwestią są inne akty prawne regulujące pośrednio lub bezpośrednio funkcjonowanie programu Mieszkanie Plus. Chodzi między innymi o tzw. specustawę mieszkaniową, która nie tylko nie usprawnia współpracy z deweloperami, ale wręcz utrudnia ich działalność w sektorze gospodarczym. Zastanawiającym jest również fakt braku doniesień w sprawie ustawy o Firmach Inwestujących w Najem Nieruchomości (F.I.N.N.). Wprowadzenie w życie założeń tego projektu miało bowiem zagwarantować znaczny wpływ kapitałów do KZN. Ustawa powinna według zapowiedzi obowiązywać od początku bieżącego roku, ale jak do tej pory ciężko szukać doniesień w tej sprawie.

Mieszkanie Plus a deficyt mieszkaniowy

Jak niejednokrotnie wspominaliśmy, deficyt na polskim rynku mieszkaniowym wynosi obecnie wg różnych źródeł od 1,5 do 2 mln lokali. Rząd niczym mantrę powtarza natomiast legendarną już liczbę 100 tys. mieszkań. Posiłkując się najnowszymi doniesieniami wiemy, że na zakończenie inwestycji o tym wolumenie lokalowym przewiduje się kolejne 10 lat. Jak ta sytuacja ma przyczynić się do zwiększenia szans na posiadanie samodzielnego mieszkania dla młodych Polaków?

Według danych przedstawionych przez Eurostat ok. 3,5 mln osób w wieku 25-34 nadal zamieszkuje pod jednym dachem z rodzicami, gdyż z uwagi na wysokość zarobków lub niepewne umowy nie mogą liczyć na zdobycie własnego lokum. Powtórzmy – 3,5 miliona w konfrontacji ze 100 tysiącami mieszkań za 10 lat. W wyniku takich zestawień można niechybnie odnieść wrażenie, że “coś” nie gra w obecnej polityce mieszkaniowej rządu i ciężko nadal karmić się jedynie nadzieją na szybkie rozwiązanie tego problemu.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments