Jesteś influencerem? Może potrzebujesz kredytu na rozwój swojej działalności?

3 /5
(Ocen: 2)

Jeszcze kilka lat temu ciężko byłoby uwierzyć, że rozwój portali społecznościowych zaowocuje wyłonieniem się zawodów pozwalających na łączenie pasji z funkcją zarobkową. Przykładem takiego zajęcia z pewnością jest influencer. Pomimo, że działalność tego typu wymaga przede wszystkim kreatywnego sposobu na przedstawianie swojego stylu życia, to tak, jak wszystkie niezależne zajęcia zarobkowe, potrzebuje często uprzedniego dokonania inwestycji. Z pomocą może przyjść wówczas kredyt gotówkowy, który przy odpowiednim wykorzystaniu pozwoli rozwinąć skrzydła w wybranej branży.

Koszty związane z założeniem i rozwojem działalności

W zależności od tego, co będzie przedmiotem naszej działalności, musimy już na samym początku zaplanować wydatki jednorazowe, cykliczne, a także takie pojawiające się w wyniku konkretnej potrzeby. Koszty te możemy podzielić na kilka grup:

  • Wydatki lokalowe

Każda działalność determinuje w mniejszym lub większym stopniu miejsce, w którym będziemy ją wykonywać. W przypadku jednoosobowych firm świadczących usługi “na odległość” często najlepszym wyjściem okazuje się praca w miejscu zamieszkania. Tak działają najczęściej influencerzy, vlogerzy czy blogerzy. Wówczas jedynymi wydatkami, jakie możemy ponieść są te zainwestowane w wydzielenie i odpowiednie zorganizowanie stanowiska pracy. W sytuacji, w której potrzebujemy jednak lokalu usługowego lub/i magazynu koszty znacznie wzrosną. Dodatkowa gotówka przyda się więc na remont i opłacenie przynajmniej pierwszych miesięcy użytkowania pomieszczenia, tak aby przetrwać okres braku znaczących wpływów.

  • Wydatki na zatowarowanie

W zależności od rodzaju działalności, którą zamierzamy prowadzić, często zatowarowanie, stanowiące przedmiot transakcji może pochłonąć większość początkowego budżetu. Dlatego też zawody opierające się na sprzedaży usług, umiejętności czy po prostu ciekawego contentu mogą w tym miejscu sporo zaoszczędzić.

  • Wydatki na sprzęt i wyposażenie

Zakładając w dzisiejszych czasach działalność, szczególnie taką, która będzie opierała się na aktywności internetowej, warto zainwestować w wydajny sprzęt dobrej jakości. Kluczowym może okazać się również wyposażenie tworzące ergonomiczne miejsce pracy. Są to wydatki, których suma będzie zapewne najbardziej znacząca w przypadku działalności usługowych.

  • Wydatki na reklamę

Choć w przypadku influencerów, to producenci i usługodawcy zgłaszają się do nich z propozycjami współpracy, to przynajmniej początkowa inwestycja w działania reklamowe będzie mimo wszystko niezbędna. Dobrze skonstruowana strategia marketingowa ma tym większe znaczenie w przypadku działalności usługowych lub sklepów internetowych. Aby zaistnieć w świadomości klientów potrzebne są odpowiednie działania wizerunkowe, nowoczesna, responsywna strona internetowa, czy trafiające do odpowiedniego odbiorcy reklamy w social mediach. Wiąże się to zazwyczaj z wysokimi kosztami, których poniesienie stanowi jednak konieczną inwestycję w rozwój działalności.

Kim jest i czego potrzebuje do pracy influencer?

Choć nurt minimalizmu rośnie obecnie  w siłę, to ciężko nie zauważyć, że galopujący konsumpcjonizm nadal ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała ulec zmianie. Na fali olbrzymiej różnorodności towarów, usług czy konkretnych postaw życiowych, coraz większą popularność zyskują jednostki imponujące innym stanem posiadania czy stylem spędzania czasu. Osoby, które inni ludzie chcą naśladować i czerpać z ich życia inspirację, to właśnie influencerzy (ang. influence – wpływ).

Drogą dotarcia do odbiorców przez influencerów jest oczywiście Internet. Osoby dokumentujące swoje życie, dzielące się doświadczeniami i opiniami mogą to robić na za pomocą bloga, filmów tzw. vlogów lub na przykład korzystając z serwisu Instagram. Celem tworzenia contentu wysokiej jakości niezbędną są nowoczesne narzędzia, takie jak np. komputery, aparaty fotograficzne, kompaktowe kamery, drony, a także oprogramowanie służące do obróbki filmów i zdjęć. Trzeba pamiętać, że odbiorcy treści są obecnie coraz bardziej wymagający i pozostają wiernymi twórcom, którzy dostarczają im kreatywne materiały o wysokiej jakości.

Cechą zawodu influencera jest odpowiadanie na potrzeby odbiorców oraz bycie na bieżąco z trendami w dziedzinie, w której się specjalizuje. Często wymaga to zainwestowania wielu środków, których na początku zakładania działalności najczęściej brakuje. Okazuje się jednak, że choć zawód influencera należy do tzw. wolnych zawodów, to banki coraz chętniej udzielają kredytów młodym przedsiębiorczym osobom, które mają pomysł na własną działalność dającą szansę na uzyskiwanie wymiernych korzyści finansowych.

Kredyt dedykowany młodym przedsiębiorcom – jak go dostać?

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób podejmujących decyzję o prowadzeniu swojego biznesu, niektóre banki dodały do swojej oferty produkt typu “kredyt na start”. Charakteryzuje się on często atrakcyjnymi warunkami, takimi jak na przykład obniżona marża, prowizja i korzystne oprocentowanie. Wniosek o taki kredyt można złożyć już pierwszego dnia funkcjonowania działalności. Tak, jak w przypadku innych pożyczek, do wniosku będzie trzeba dołączyć komplet dokumentów, takich jak:

  • potwierdzenie wpisu naszej działalności do rejestru,
  • zaświadczenie o tym, że nie zalegamy z należnościami w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie,
  • nasz pomysł na biznes, czyli biznesplan,
  • warto też zadeklarować, że jesteśmy w stanie zabezpieczyć spłatę kredytu np. za pomocą weksla in blanco lub poświadczenia ze strony żyranta.

Kwestią kluczową w przypadku starania się o pożyczkę jest oczywiście uznanie przez bank, że posiadamy wymaganą zdolność kredytową. Tu musimy liczyć się z dokładną weryfikacją pod kątem naszych możliwości spłaty zobowiązania oraz dotychczasowej historii kredytowej.

Co można sfinansować?

Środki pozyskane za pomocą kredytu gotówkowego możemy wykorzystać na właściwie wszystkie potrzeby związane z uruchomieniem oraz prowadzeniem działalności. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej – mogą to być narzędzia niezbędne do wykonywania zadań, wyposażenie miejsca pracy, koszty związane z aranżacją przestrzeni, a także opłaty za wynajęcie lokalu jeżeli uznamy to za konieczne.

W przypadku działalności blogowej musimy jednak pamiętać, że produkty i usługi, które chcemy poddać testom celem podzielenia się opinią z widzami, nie stanowią podstawy do odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Możemy zatem (jeżeli warunki udzielenia kredytu nie stanowią inaczej) sfinansować w ten sposób zakup dóbr czy usług, ale nie liczmy w związku z powyższym na przywileje podatkowe przysługujące przedsiębiorcom.

Na co uważać biorąc kredyt?

Otwarcie własnej działalności często wiąże się z dużymi emocjami. Mając głowę pełną pomysłów nietrudno o podstawową pułapkę, jaką jest przeinwestowanie. Zawsze lepiej ostrożnie podejść do kwestii pożyczanych środków niż sfinansować nie do końca przemyślane aspekty działalności. Rozwój firmy korzystnie jest planować w zależności od powodzenia pierwszych inwestycji. Są to kwestie, które warto uwzględnić zawczasu i umieścić w biznesplanie.

Kolejnym, paradoksalnie oczywistym aspektem jest rozwaga podczas podpisywania umowy kredytowej. Koniecznym jest upewnienie się, co do wszystkich warunków i parametrów pożyczki. Może się bowiem okazać, że kosztem niższej marży, przyjdzie nam zapłacić bankowi wyższą i co za tym idzie nieopłacalną prowizję. Przyjrzyjmy się również całkowitym kosztom kredytu i przeanalizujmy, czy i w jakim czasie to zobowiązanie przestanie być dla naszej firmy obciążeniem.

W których bankach po kredyt dla influencera?

Jak wspominaliśmy wcześniej, kilka banków posiada w swojej ofercie propozycje “kredytów na start” dla młodych przedsiębiorców. Instytucje te zakładają, że osoby trudniące się tzw. “wolnymi zawodami” są wyspecjalizowane, zaangażowane i zdyscyplinowane w prowadzeniu własnych projektów, które często stanowią dla nich połączenie pasji i pomysłu na biznes.

Po kredyt na założenie i rozwój działalności możemy się zatem udać do PKO BP, który oferuje udostępnienie środków do kwoty nawet 100 tys. zł. Jeżeli potrzebujemy większej sumy i jesteśmy w stanie zadeklarować zabezpieczenie spłaty kredytu, to warto zainteresować się ofertą ING Banku Śląskiego, który jest w stanie pożyczyć nawet 1,2 mln złotych. Kwoty, w których najczęściej mieszczą się potrzeby początkujących blogerów, projektantów wnętrz czy innych wolnych zawodów, to dziesiątki tysięcy złotych. Właśnie taką wysokość kredytu możemy uzyskać np. w mBanku (do 30 tys. zł). Wybierzmy zatem kredytodawcę, którego propozycja najlepiej odpowiada naszym potrzebom przyszłego przedsiębiorcy.

Zawód influencer – czy to dobra inwestycja?

Zmieniające się dziedziny funkcjonowania społeczeństw nierozerwalnie wiążą się wyłanianiem nowych zajęć stanowiących potencjalne źródło zarobku. Zawód influencera kusi możliwością łączenia pasji, wygodnego życia i wpływu na świadomość odbiorców z pieniędzmi, które trudno jest zarobić na etacie. Rozwój mediów i technologii, a także wciąż powiększająca się oferta dostępnych dóbr, zwiastuje bardzo dobre prognozy dla zawodów związanych z internetową działalnością opierającą się na interakcjach z odbiorcami. Jeżeli mamy więc pasję, którą chcielibyśmy podzielić się z innymi, pomysł na siebie, który będzie się wyróżniał na tle konkurencyjnych twórców w naszej dziedzinie, to dostarczanie ciekawego contentu w mediach społecznościowych może okazać się dla nas najlepszym sposobem na łączenie zainteresowań z pracą zarobkową.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments