Jeszcze tańszy gaz dla gospodarstw domowych i firm

0 /5
(Ocen: 0)

W tym tygodniu informowaliśmy, że ceny gazu na rynku hurtowym będą jeszcze niższe. Dzisiaj mamy dobrą wiadomość dla klientów detalicznych – URE zatwierdził obniżkę taryf dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, zużywających rocznie do 25 mln m3 gazu. O ile zatem spadną ceny?

2016 rok stoi pod znakiem obniżek cen gazu, na taki stan rzeczy ma przede wszystkim wpływ sytuacja na rynkach międzynarodowych. Niższe koszty wydobycia oraz niższe ceny importu sprawiają, że korzystne zmiany odczuwają odbiorcy błękitnego paliwa. Tym razem mamy dobrą wiadomość dla gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw zużywających do 25 mln m3 gazu rocznie.

Po obniżce cen dla odbiorców hurtowych na początku tygodnia, nie było wiadomo, czy stawki za paliwo zostaną obniżone również dla klientów detalicznych. Jednak wczoraj wszystko stało się jasne:) Prezes URE zatwierdził nową taryfę przedłożoną przez PGNiG Obrót Detaliczny. O ile tym razem spadły ceny gazu?

Niższe ceny gazu dla klientów detalicznych

PGNiG podkreśla, że to już piąta z rzędu obniżka cen gazu – a wszystko możliwe jest, dzięki strategii zakupowej energetycznego giganta. Ile zaoszczędzimy? Stawki gazu w przypadku gospodarstw domowych należących do grupy taryfowej W-1.1 spadną o 0,5 proc. Odbiorcy grupy taryfowej W-2.1 zapłacą mniej o 0,6 proc., natomiast ci należący do grupy W-3.6 płacić będą o 0,7 proc. mniej.

Warto podkreślić, że skumulowany spadek ceny gazu od początku 2016 roku wyniósł 9,6 proc., natomiast od początku 2015 roku liczba ta wyniosła 17 proc.

Zmianie nie ulegną opłaty abonamentowe oraz koszty dystrybucji.

Nowa taryfa wejdzie w życie 1 lipca br. i będzie obowiązywać do 31 grudnia 2016 roku.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
W4Ready
W4Ready
23 czerwca 2016 15:10

Przeglądałem trochę ofert sprzedaży gazu i widzę, że przy większym zużyciu (np. taryfy W-3, W-4, czy bliżej górnej granicy w W-2) jednak zmiana może się opłacać (są sprzedawcy, gdzie cena gazu przez całą umowę wynosi 8-9gr netto/kWh).

W W-1 i dolnych granicach W-2 oszczędność wyniesie raptem kilka zł/mies, czyli średni interes.

W4Ready
W4Ready
18 czerwca 2016 12:18

Chyba obecnie nie warto zmieniać sprzedawcy gazu, ponieważ URE wymusza na PGNiG OD obniżki cen kilka razy do roku.

Natomiast większość alternatywnych sprzedawców gazu w swoich taryfach ma ceny wyższe niż “monopolista”, a obniżają tylko w cenniku promocyjnym/umowie, przez co w większości przypadków niskie ceny dotyczą tylko nowego klienta.
A dotychczasowy pozostaje na takiej stawce, jaką dostał przy podpisywaniu umowy.

Ewentualnie może przejść na nowy cennik, ale np. wiąże się to z wydłużeniem czasu trwania umowy (gaz w Tauron Sprzedaż).

Ja wybieram umowę bezterminową oraz wysoki poziom obsługi klienta: sprawny EBOK, dobrą infolinię, dużo punktów obsługi i szybkie wystawiane faktur – w ciągu kilku godzin od podania odczytu przez EBOK lub telefon.

O zmianie pomyślę jeszcze kiedyś, gdyby miały nastąpić znaczne podwyżki.