Kancelaria Solace – opinie i recenzja

Solace pomaga w odzyskiwaniu odszkodowań od 2009 roku. Na swojej stronie informuje, że jest “specjalistyczną kancelarią prawną, a nie firmą odszkodowawczą”. To nieco mylące, bo Solace jest też spółką z ograniczoną odpowiedzialnością…, czyli jednak trochę jest firmą odszkodowawczą? Zagadkowe, prawda? Bo właściwie jaki zespół prawników (radców prawnych, adwokatów) pracuje w Solace? Postanowiliśmy poszukać na to odpowiedzi. Zapraszamy do lektury naszej recenzji kancelarii Solace!

Jakie usługi świadczy Kancelaria Prawna Solace?

W tym temacie Solace nie zostawia wątpliwości. Odszkodowania są specjalnością kancelarii (zawiłości nazewnicze wyjaśniamy dalej w artykule). Zakres usług Solace jest imponujący. Chyba krócej byłoby wymienić, jakimi sprawami odszkodowawczymi nie zajmuje się Solace (ale i tutaj nie łatwo znaleźć jakąś lukę w usługach odszkodowawczych tej kancelarii).

W ramach swojej działalności kancelaria Solace zajmuje się takimi roszczeniami jak:

 • odszkodowania komunikacyjne,
 • szkody z OC sprawcy wypadku,
 • odszkodowania za błędy medyczne,
 • odszkodowanie za niesłuszne pozbawienie wolności,
 • odszkodowanie za wypadek (w pracy, w gospodarstwie rolnym),
 • odszkodowania za poślizgnięcie lub upadek,
 • odszkodowanie za śmierć,
 • szkody pożarowe (i inne odszkodowania majątkowe),
 • odszkodowanie za hałas,
 • odszkodowania turystyczne i podróżne (lotnicze),
 • zwrot opłat likwidacyjnych za polisolokaty.

Jak widać Solace nie wspomina tylko o roszczeniach w sprawie kredytów w CHF. Są jednak odszkodowania za polisolokaty, więc temat odszkodowań od banków nie jest Solace obcy. Szkoda, że brakuje odszkodowania turustycznego (Solace w usłudze ma na pocieszenie odszkodowania lotnicze). Co więcej, w ramach świadczonych usług, kancelaria oferuje też pomoc przy sprawach karnych, spadkowych lub o ubezwłasnowolnienie.

Z jednej strony, zakres świadczonych usług przez Solace, pokazuje, że jest to kancelaria, która oferuje kompletną pomoc przy odszkodowaniach. Z drugiej jednak strony, musi paść pytanie – “jak oni sobie z tym wszystkim sobie radzą?”.

Jak Solace walczy o odszkodowania?

Jeżeli chodzi o sposób działania, to spółka Solace jest już mniej wylewna. Owszem dowiemy się na przykład, że: “Klienci będący w trudnej sytuacji finansowej mogą otrzymać od kancelarii zaliczkę na poczet przyszłego odszkodowania”. Warto byłoby jednak wziąć przykład z konkurencji i podać też informacje o kwocie tej zaliczki. Dla porównania w Auxilia jest to kwota 15 000 zł.

Poza tym to klient musi się domyślić, jaka procedura czeka go w Solace. Oczywiście analiza sprawy jest darmowa, więc “co komu szkodzi spróbować”, ale dobrą praktyką kancelarii prawnych powinno być poinformowanie o działaniach, jakie podejmują. Jasne jest, że klient chce znać odpowiedzi na różne pytania, zanim poświęci swój czas danej firmie.

Czy, jeśli nasza sprawa się nie opłaca spółce, dostaniemy odpowiedź? Po jakim czasie? Swoją drogą negatywne opinie o Solace, poruszają właśnie jako wadę, sposób komunikacji z klientami (do tego jeszcze wrócimy). Tak samo niewiele dowiemy się o wynagrodzeniu. Klient płaci tylko za wygraną, ale jakie są to konkretnie koszty? O tym Solace nie informuje.

Na stronie solace.pl nie dowiemy się, jaki zespół prawników pracuje w kancelarii. Czy są wśród nich radcowie prawni i adwokaci? Z jakimi kancelariami prowadzonymi przez adwokatów/radców prawnych współpracuje Solace? Bo informacje, że:

Istnieje możliwość umówienia spotkania klienta z naszym adwokatem w kilkudziesięciu współpracujących kancelariach adwokackich w całej Polsce.

U NAS MOŻNA SIĘ DODZWONIĆ DO PRAWNIKA!”

To zdecydowanie za mało. No i chyba kontakt klienta z adwokatem/radcą prawnym (a nie tylko prawnikiem) powinien być w domyśle oferowany przez kancelarie prawną Solace.

Jak działa Solace, możemy tylko wydedukować ze strzępków informacji. Solace to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, współpracująca z kancelariami adwokackimi na terenie całej Polski. W zakładce “kariera” na stronie www, mamy kolejny trop – Solace oferuje pracę osobom, które są agentami z doświadczeniem lub bez w branży odszkodowawczej.

W praktyce ich zadaniem jest pozyskiwanie i obsługa klientów. Choć po systemie prowizyjnym zamieszczonym w poniższym ogłoszeniu, Solace stawia raczej nacisk na “pozyskiwanie”. Tak wygląda fragment ogłoszenia o pracę dla specjalistów do spraw odszkodowań w Solace:

jak działa kancelaria Solace

(źródło: https://gdansk.lento.pl/super-zarobki-specjalista-ds-odszkodowan,6063845.html)

Nie ma “owocowych wtorków” 😉, ale i tak widać, na co Solace kieruje motywację pracowników. Wygląda na to, że Solace działa dokładnie jak firma odszkodowawcza. Jest pośrednikiem między poszkodowanym a adwokatem/radcą prawnym. I nie wiem tylko, czemu Solace odżegnuje się od tego określenia.

Pomoc dobrej firmy odszkodowawczej jest przydatna dla wielu klientów. Ważne, aby tylko taka firma funkcjonowała na transparentnych zasadach i rzeczywiście oferowała solidne usługi.

W swojej działalności Solace oferuje kompleksową pomoc odszkodowawczą. Brakuje jednak ważnych informacji. Przede wszystkim, jaka kancelaria adwokacka będzie w rzeczywistości zajmowała się naszą sprawą?

Kancelaria Prawna Solace – koszty i prowizja

Solace nie daje zbyt wiele informacji na temat kosztów usług prawnych. Wiemy tylko, że:

 • analiza sprawy jest bezpłatna,
 • wynagrodzenie stanowi prowizja od wygranej kwoty,
 • w ramach umowy klient nie ponosi żadnych ukrytych kosztów,
 • zastępstwo procesowe (adwokat, radca prawny) oferowane jest bez dodatkowych opłat.

Taka oferta nadal pozostawia pytania bez odpowiedzi. Po pierwsze, jakiej wysokości jest prowizja? I od jakiej kwoty jest liczona? Czy od uzyskanego, całkowitego odszkodowania? Czy może bardziej sprawiedliwie, od kwoty, którą udało się dodatkowo wynegocjować lub wywalczyć w sądzie?

Opinie klientów o Solace

Poszkodowani rzadko mają siły i umiejętności samodzielnej walki o odszkodowanie. Czasem nie wiedzą nawet, czy mogą się o nie starać. W roszczeniach odszkodowawczych niezbędna jest pomoc prawna. Jak rozpoznać, która kancelaria odszkodowawcza, najlepiej się zajmie naszą sprawą? Instynktownie szukamy opinii innych osób. Niestety w internecie nigdy nie wiemy, czy komentarz pozostawiła firma, konkurencja, czy może klient z krwi i kości.

Opinie w internecie – co warto wiedzieć?

Szukając opinii o Solace (lub dowolnie innej kancelarii odszkodowawczej), warto postarać się o sprawdzenie komentarzy. Pamiętajmy też, że:

 • opinie to nie fakty: użytkownicy, pozostawiając komentarze mogą kierować się bardziej emocjami niż racjonalną oceną,
 • pozytywne opinie mogą być pozostawione przez firmę lub wynajętą do tego agencję reklamową,
 • negatywne komentarze mogła pozostawić konkurencja firma.

Pora zatem przyjrzeć się temu, jakie opinie o Solace pozostawiają użytkownicy w internecie.

Solace – opinie w Google Moja Firma

Tak jak przy okazji recenzji innych firm odszkodowawczych (zobacz np. opinie o EuCO). Sprawdzamy oceny pozostawione przez użytkowników w wizytówce Google Moja Firma. To ważne dla nas źródło informacji, które między innymi wykorzystujemy w rankingu kancelarii odszkodowawczych. Mimo że Google weryfikuje prawdziwość opinii, to nie zawsze udaje mu się usunąć te, które powinny wzbudzać nasze podejrzenia (polecamy np. sprawdzić naszą analizę opinii o Votum).

Wizytówkę Solace w Google Moja Firma znajdziemy pod tym linkiem. Na pierwszy rzut oka, komentarze nie wzbudzają podejrzeń. Nie ma tutaj (powtarzających się) 5-gwiazdkowych opinii dodawanych przez użytkowników ze stockowym zdjęciem w awatarze.

Jednak weryfikując opinie, przydaje się czasem sprawdzić, gdzie jeszcze pozostawił swoje komentarze dany użytkownik. Czy może jest obieżyświatem, który ocenia na 5 takie same miejsca, co inni zachwyceni usługami danej firmy? Czy jakieś firmy się powtarzają w różnych komentarzach u różnych osób? Tak się składa, że można znaleźć niekiedy ciekawą korelację.

Kilka najlepszych komentarzy, oceniało też na 5 gwiazdek sklepy z tytoniem IQQS (a czasem innych, tych samych firm). Poza tym ta grupa użytkowników opiniowała też miejsca rozrzucone w całym kraju (raczej bez skupienia się na jednej okolicy), świadczące m.in. usługi lokalne.

Inaczej wygląda rozkład opinii, użytkowników pozostawiających negatywne opinie o Solace. Tu częściej spotkamy się z tym, że osoba oceniająca usługi w Google Moja Firma skupia się na jakiejś konkretnej okolicy z pojedynczymi wyjątkami (np. gdy firma świadczy usługi na terenie całego kraju).

Z negatywnych opinii o Solace można przypuszczać, że kancelaria ma (lub do niedawna jeszcze miała) problem z kontaktem od klientów, którzy zgłosili swoją sprawę, jednak nie spotkali się z zainteresowaniem Solace. Na kłopoty z komunikacją wskazuje też (zazwyczaj) brak odpowiedzi na najgorsze opinie. Szkoda, bo po nie liczy się pierwsze wrażenie, ale to jak firma kończy współpracę z klientem. A tu przykład, że takie działania się opłacają:

opinia negatywna o Solace Kancelaria Prawna

Sporą wadą kancelarii Solace jest brak opinii na Facebooku. Byłoby to potencjalnie drugie wartościowe źródło informacji o spółce.

Jakie informacje znajdziemy na stronie internetowej Solace?

Strona solace.pl podaje tylko podstawowe informacje o działalności kancelarii prawnej. Jest zakres usług, kontakt do agenta, poradnik, nieco informacji na temat spółki Solace, a także referencje i zakładka “kariera”.

Przeglądając referencje od klientów, najnowsze pochodzą z 2014 roku (przynajmniej te, w których podana jest jakaś data). Informacje tutaj musiały być od dłuższego czasu nieaktualizowane. Prawdopodobnie jest tak samo z wygranymi sprawami przez Solace. Najnowsza data to 2014 rok:

Referencje klientów Solace

(źródło: solace.pl)

Dzięki wygranym sprawom wiemy, w jakich roszczeniach Solace ma już doświadczenie. Czy zakończyły się one wyrokiem, czy może ugodą. Warto zwrócić uwagę, czy kancelaria zadowala się polubownym rozwiązaniem, czy nie boi się wejść w bardziej czasochłonny, ale korzystny dla klienta proces sądowy. Bardzo pomocne są też informacje o wysokości uzyskanych odszkodowań.

Niestety na stronie solace.pl nie znajdziemy wielu istotnych informacji:

 • brakuje sygnatur przy wygranych sprawach sądowych,
 • wygląda na to, że referencje klientów nie były aktualizowane od 2014 roku,
 • kancelaria nie podaje wysokości prowizji za wygraną,
 • nie wiemy jaki zespół prawników (radców prawnych, adwokatów) pracuje w kancelarii prawnej Solace sp. z o.o.

Solace – kontakt i podstawowe informacje

Solace jest kancelarią prawną oraz spółką z ograniczoną odpowiedzialnością działającą na rynku od 2009 roku, świadcząc usługi pomocy prawnej przy roszczeniach odszkodowawczych. Pora w tym miejscu wyjaśnić, skąd nasze zdziwienie, że Solace nie chce być uznawane za firmę odszkodowawczą.

Prawnik, adwokat, radca prawny, kancelaria prawna – czym się różnią?

Warto wiedzieć, że prawnikiem jest każda osoba, która ukończyła studia prawnicze. Natomiast zawody adwokata i radcy prawnego są prawnie chronione. Aby zostać adwokatem lub radcą prawnym należy ukończyć 5-letnie studia prawnicze, odbył aplikację (adwokacką/radcowską) i zdał egzamin adwokacki lub radcowski.

Zatem nazwa “kancelaria prawna” może wprowadzać w błąd, bo wskazuje, że powinna ją prowadzić osoba wykonująca prawniczy zawód zaufania. A niestety zdarza się, że kancelarie prawnicze prowadzą podmioty, które takich uprawnień nie mają. Tak na przykład opisuje tę sytuację postanowienie Sądu Najwyższego (III CSK 245/07):

[…] zwrot “kancelaria prawna” może ze względu na kojarzenie przez przeciętnego klienta wykonywania zawodu adwokata lub radcy prawnego z prowadzeniem działalności w ramach kancelarii adwokackiej lub radcowskiej uzasadniać przekonanie klienteli, że objęte działalnością wnioskodawczyni usługi prawne są świadczone przez adwokatów lub radców prawnych.

Niestety Solace sp. z o.o. nie podaje informacji czy współpracuje z nią kancelaria adwokacka lub kancelaria radców prawnych (nazwy prawnie chronione). Solace może równie dobrze określać się jako kancelaria odszkodowawcza, kancelaria prawna lub po prostu firma odszkodowawcza.

Solace sp. z o.o. kontakt:

adres: ul. Danusi 2a/1, 80-434 Gdańsk,

tel. 801 000 130 GSM: +48 690 690 680

e-mail: kontakt@solace.pl

Mocne i słabe strony Solace

Solace zajmuje się bardzo szerokim zakresem usług odszkodowawczych. Niestety firma nie informuje swoich klientów o wielu istotnych rzeczach m.in.: rzeczywistych kosztach usług i tym, z jakimi adwokatami lub radcami prawnymi współpracuje Solace.

Mocne strony Solace:

 • firma Solace działa na rynku odszkodowań od 2009 roku,
 • bardzo szeroki zakres usług,
 • darmowa analiza sprawy,
 • możliwość uzyskania pomocy finansowej przez klientów Solace,
 • zastępstwo procesowe adwokata lub radcy prawnego (bez dodatkowych kosztów),
 • wynagrodzenie tylko za wygraną (niestety brak informacji o wysokości prowizji),
 • kompleksowa pomoc prawna nie tylko przy sprawach o odszkodowanie, ale też procesie karnym, spadkowym,
 • łatwy kontakt z kancelarią Solace: biura w 16 miastach w Polsce, telefon, mail, messenger.

Słabe strony Solace:

 • nie wiadomo jaka kancelaria adwokacka lub kancelaria radcy prawnego współpracuje z firmą Solace,
 • mimo że Solace chce się określać jako kancelaria prawna, brakuje informacji o zespole prawników pracujących w spółce z o.o.,
 • brak informacji o rzeczywistych kosztach usług (jaka jest wysokość prowizji za wygraną?),
 • brak sygnatur orzeczeń sądowych,
 • brak live chatu,
 • brak możliwości recenzji Solace na Facebooku.

Skąd taka ocena Kancelarii Solace?

Zależy nam na transparentnym podejściu do oceny kancelarii odszkodowawczych. Dlatego, aby ograniczyć subiektywny element recenzji, wprowadziliśmy system opisujący firmę według poniższych kategorii w skali od 0 do 5 gwiazdek/punktów:

1. zakres świadczonych usług

Solace zajmuje się całym wachlarzem spraw odszkodowawczych. Są tu szkody osobowe, komunikacyjne, transportowe, a nawet bankowe (polisolokaty). Choć brakuje jednak prowadzenia spraw frankowych (mimo zajmowania się zwrotami z polisolokat), odszkodowań turystycznych (Solace podejmuje się tylko szkód lotniczych) i odszkodowań dla przedsiębiorców. Za brakujące usługi, odejmujemy 0,5 pkt. Wynik 4.5.

2. dostępność informacji na stronie

Solace nie podaje wielu kluczowych informacji. Firma działa jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i nie podaje, z jakimi kancelariami adwokackimi współpracuje. W dodatku w swoim opisie wprowadza w błąd, że nie jest firmą odszkodowawczą. Referencje nie były aktualizowane na stronie od 2014 roku, a wygrane sprawy w sądach nie posiadają sygnatur. Klient nie może się dowiedzieć ze strony, jaki jest rzeczywisty koszt usług. Ocena to: 2 gwiazdki.

3. dostępne kanały komunikacji z klientem

Klient może skontaktować się a agentem Solace, osobiście (w jednym z 16 biur położonych w dużych miastach w Polsce), telefonicznie, mailowo lub przez messenger. Brakuje opcji live chatu (-0,5 pkt). Kolejne pół punktu należy odjąć za brak komunikacji z klientami w wizytówce firmy na Google Moja Firma (w przeważającej części negatywne komentarze są pozostawione bez odpowiedzi i próby kontaktu). Dlatego ocena cząstkowa wynosi 4,0.

4. dostępność opinii o firmie w internecie

Solace posiada wizytówkę w Google Moja Firma. Niestety, niektóre z pozytywnych komentarzy wyglądają podejrzanie (czego opis można znaleźć wyżej w artykule). Jest ich jednak za mało, aby można stwierdzić z pewnością, że Solace animuje opinie w internecie. Na pewno jednak poważnym minusem jest brak możliwości recenzji firmy na Facebooku (-2,5 pkt). Stąd ocena 2,5 gwiazdki.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Zakres świadczonych usług
Dostępność informacji na stronie
Dostępne kanały komunikacji z klientem
Dostępność opinii o firmie z wiarygodnych źródeł
Solace Sp. z o.o to gdańska kancelaria prawna lub - co równie dobrze odda model jej działania - firma odszkodowawcza, o szerokim zakresie usług. Działając od 2009 roku, zdążyła uzyskać wiele referencji od swoich klientów i skompletować portfel wygranych spraw.
3.3
Nasza ocena
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments