Kiedy bank może wypowiedzieć umowę o kredyt gotówkowy?

5 /5
(Ocen: 1)
Zawierając umowę kredytu gotówkowego zarówno kredytobiorcy, jak i instytucje finansowe mają swoje prawa i obowiązki. W związku z tym nieprzestrzeganie zapisów umowy może mieć różne sankcje po obu stronach. Jedną z możliwości jaką wystosować może kredytodawca jest wypowiedzenie umowy. Zdarza się to stosunkowo rzadko i jest ostatecznym rozwiązaniem nieporozumień z kredytobiorcą. Kiedy zatem możemy spodziewać się wypowiedzenia umowy kredytu gotówkowego? Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody stosowania tego rodzaju rozwiązań.

Przyczyny wypowiedzenia umowy kredytu gotówkowego

Do najważniejszych powodów wypowiedzenia umowy kredytowej należy brak spłaty rat przez kredytobiorcę. Z reguły taka sankcja następuje dopiero przy braku kilku kolejnych wpłat. Czas, po jakim bank wypowie umowę, jest różny. Najczęściej bezskuteczne upomnienia muszą potrwać około 3 miesięcy. Dokładne warunki zawarte są w umowie kredytowej.

Zanim bank wypowie umowę kredytu w związku z brakiem spłaty zobowiązania, możemy złożyć do instytucji finansowej wniosek o restrukturyzacje kredytu. Bank ma obowiązek rozpatrzeć takie pismo. Restrukturyzacja kredytu może nam pozwolić zmienić warunki kredytu (np. rozłożyć go na dłuższy czas), w taki sposób, aby uregulowanie długu było dla nas możliwe. To często lepsze rozwiązanie również dla samego banku!

Kolejnym powodem wypowiedzenia umowy kredytu gotówkowego może stać się przeznaczenie środków na cel niezgodny z zapisami. Przykładowo: wzięliśmy kredyt na samochód, a pieniądze przeznaczyliśmy jednak na zagraniczną wycieczkę do ciepłych krajów. Zaciągając zobowiązanie dokładnie przeczytajmy zapisy i zastanówmy się na co w rzeczywistości chcemy przeznaczyć środki. Gdy nie jesteśmy pewni, zdecydujmy się raczej na zwykły kredyt, a nie celowy. Jeżeli zaciągniemy zobowiązanie na konkretny cel bank będzie oczekiwał potwierdzenia sposobu wydania pieniędzy, czyli na przykład faktur, rachunków.

Kredytobiorcy chcąc wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową często sięgają po różne opcje ubarwienia swojej sytuacji finansowej. Niestety taki zabieg może skończyć się wypowiedzeniem umowy przez bank. Wprowadzenie instytucji  w błąd także jest podstawą do wypowiedzenia umowy i może wpędzić kredytobiorcę w problemy.

Zabezpieczeniem kredytu gotówkowego może być nieruchomość. W takiej sytuacji zaniedbanie przedmiotu stanowiącego dla banku pewność zwrotu pożyczonych środków może skutkować wypowiedzeniem umowy. Znaczący spadek wartości domu lub mieszkania nie daje podstaw do zaspokojenia całkowitego roszczenia. Często banki żądają w takich sytuacjach dodatkowych zabezpieczeń, a w ostateczności posuwają się do rozwiązania umowy.

Wypowiedzenie umowy kredytu gotówkowego – jakie niesie konsekwencje?

Wszystkie zastrzeżenia mówiące o tym, kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu gotówkowego zawarte są w umowie. Regulowane są wewnętrzną polityką banku i mogą różnić się w poszczególnych instytucjach finansowych. Niemniej wypowiedzenie umowy kredytowej wiąże się z koniecznością zwrotu całości zobowiązania. Terminy uregulowania pożyczki mogą być różne.

Prawo bankowe daje na spłatę minimum 30 dni, jednak umowa może przewidywać okres dłuższy. Musimy zostać poinformowani o przyczynie rozwiązania umowy. W przypadku kredytów odnawialnych w ROR będziemy mieli aż 2 miesiące na spłatę zobowiązania. Dla przedsiębiorców, którym grozi upadłość, ten czas skraca się do nawet tygodnia.

Wypowiedzenie umowy kredytu gotówkowego i co dalej?

Zanim bank rozwiąże umowę, z pewnością zastosuje wiele sposobów na ponaglenie i upomnienie dłużnika. Gdy dostaniemy pismo wzywające do zapłaty, a nie jesteśmy w stanie go zrealizować, spróbujmy negocjacji. Wiele banków, widząc chęć współpracy ze strony kredytobiorcy, proponuje dodatkowe opcje: wakacje kredytowe, odroczenie spłaty albo dłuższy okres kredytowania.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments