Kiedy dofinansowanie MdM trafi do sprzedającego?

5 /5
(Ocen: 1)

Ustawa regulująca program Mieszkanie dla Młodych ściśle wyznacza warunki jakie powinien spełnić kredyt. Również podaje terminy i sposób w jaki dofinansowanie trafia do sprzedającego. Mechanizmy mają za zadanie maksymalnie zabezpieczyć środki. Dzięki temu, że warunki są jasne i przejrzyste dają gwarancje obu zainteresowanym stronom.

Terminy MdM, których trzyma się BGK

Ustawa dokładnie precyzuje, na jakich warunkach BGK przetransferuje pieniądze.

  • Jeżeli zakup dotyczy mieszkania albo domu, a inwestycja nie została jeszcze oddana do użytkowania na podstawie umowy deweloperskiej, to dofinansowanie trafia do wykonawcy jako ostatnia transza należności.
  • Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku spółdzielni mieszkaniowej. Gdy nieruchomość nie została oddana, trafia do odpowiedniej instytucji również z ostatnią transzą. W tej sytuacji na podstawie umowy o budowę lokalu.
  • Gdy zakup dotyczy nieruchomości, która już została przekazana do użytkowania, dopłata MdM zostanie przetransferowana na wskazany rachunek jako ostatnia rata.

UWAGA! We wniosku należy wskazać rok i kwartał przewidzianej wypłaty. Wtedy wpłata zostanie dokonana zgodnie z wymienioną datą.

Kredyt refinansowany MdM

Mimo, iż wniosek o dofinansowanie jest w wszędzie taki sam to już same warunki zobowiązania nie. W jakim banku kredyt hipoteczny? Każda instytucja realizuje własna politykę i każdy z 14 banków biorących udział w MdM sam ustala:

  • prowizję
  • marżę
  • ustala koszty około kredytowe

Dlatego tak ważne oprócz sprawdzenia zdolności kredytowej, również porównanie ofert przynajmniej kilku wiodących banków. To się opłaci i da solidne podstawy do przyszłych negocjacji.

Należy pamiętać, że Bank Gospodarki Krajowej stawa kilka wymagań, które mają zabezpieczyć program MdM przed zakupami komercyjnymi. Dlatego:

  • kredyt musi być wzięty na minimum 15 lat,
  • wkład własny do kredytu współfinansowanego przez MdM nie może przekroczyć 50%.

Ustawodawca wziął również pod uwagę problemy, jakie pojawiły się z kredytami frankowymi. Dlatego, zgodnie z Rekomendacją S kredyt MdM można wziąć tylko w PLN.

Z przedstawionych danych wynika, że BGK podchodzi do wypacanych dopłat dość elastycznie. Oczywiście, zadanie musi mieścić się w wyznaczonych ramach, jednak wymagania są możliwe do spełnienia.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
KarolP
KarolP
27 lutego 2017 15:58

Program MDM jest mocno elastyczny, szkoda że tak nie ma ze środkami. Tak a propoNie wiecie, kiedy BGK może ogłosic wstrzymanie przyjmowania wniosków? Mocno mi się wydaje, że będzie to już w marcu. Chociaż onety, wp i inne ogólne portale mówią nawet o maju. Tylko że no wiadomo jak oni się znają na rzeczy.

Przemek
Przemek
26 lutego 2017 15:56

Dobrze, że program dopuszcza dofinansowania do już oddanych mieszkań i domów. Wtedy proces szukania baardzo się upraszcza i jest o wiele większy wybór.

higs
higs
17 lutego 2017 00:01

osiwieć można od tego wszystkiego. dobrze, że mój deweloper zdążył na czas

jeng
jeng
16 lutego 2017 17:19

najważniejsze, żeby trafił do mnie, bałem się bez pieniędzy z MdM bym sobie nie poradził

got
got
12 lutego 2017 23:38

nie ma też co zakładać najgorszego

BlogKredytowy.pl
BlogKredytowy.pl
5 lutego 2017 15:41

Warto zwrócić uwagę, iż ostatnie transze często są zapisywane w ostatnich miesiącach roku. Dodatkowo w niektórych umowach jest uzależnienie wypłaty od spełnienia stopnia zaawansowania budowy np. uzyskanie prawomocnego pozwolenia na użytkowanie. To może być problem bo jakiekolwiek przesunięcie etapu na kolejny rok powoduje, iż straciliśmy dopłatę.